Yurtdışında Tıp Eğitimi
Bosna Hersek 'de Eğitim
Ukrayna 'da Eğitimi
Bulgaristan 'da Eğitim
Belarus 'da Eğitim
Azerbaycan 'da Eğitim
Çek Cumhuriyeti 'nde Eğitimi
Kazakistan 'da Eğitim
Polonya 'da Eğitim
Hırvatistan 'da Eğitim
Sırbistanda 'da Eğitim
Kosova 'da Eğitim
Rusya 'da Eğitim
Romanya 'da Eğitim
Moldova 'da Eğitimi
Makedonya 'da Eğitim
Gürcistan 'da Eğitim
Avusturya 'de Eğitim
Letonya 'da Eğitim
Litvanya 'da Eğitim
Yunanistan 'da Eğitim
Kırgızistan 'da Eğitim

2003 yılından öncesinde Avusturya Üniversitelerindeki tüm bölümlerde eğitim Lisans ve Yüksek Lisans birleşik olarak verilmekteydi. 2003 yılından sonra bölümlerin büyük kısmı Lisans Eğitimi 3 yıl ve Yüksek Lisans Eğitimi 2 yıl olarak ayrıldı. Hala birleşik okutulan 4 yıl bölümler bulunmaktadır.

ECTS: Avrupa Kredi Transfer Sistemi uygulanmaktadır.
Lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir. Mezuniyet sonrası öğrenciler direkt olarak Master eğitimine başlayabilirler (herhangi bir sınava tabii tutulmaksızın). Türkiye'den yatay geçişle gelen öğrenciler, Türk iyedeki Üniversitede vermiş oldukları dersleri Viyana Üniversitesinde saydırabilirler.

Bölümler:

Alman Dili ve Edebiyatı: Bu bölümde öğrenci öğreniminin ilk 2 yılında Latince dersini geçmek zorunluluğu vardır.

Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri

Bilgisayar Mühendisliği

Coğrafya               

Dil Bilimi

Eski Çağ Tarihi

Fransız Dili ve Edebiyatı

Genetik

Hukuk ve Ekonomi

İletişim

İspanyol Dili ve Edebiyatı

İtalyan Dili ve Edebiyatı

Jeoloji (Yer Bilimi) 

Matematik

Mineraloji

Moleküler Biyoloji

Mühendislik Bilimleri

Müzik ve Dans Bölümü

Ekoloji ve Biyolojik Farklılık

Pedagoji

Portekiz Dili ve Edebiyatı

Psikoloji

Psikoloji ve Hücre Biyolojisi

Sanat Tarihi

Siyasal Bilimler ve Uluslararası İlişkiler

Slav Dili ve Edebiyatı

Sosyoloji

Tarih

YÜKSEK LISANS  Bölümler:

Master eğitimi 2 yıl sürmektedir, Öğrencinin Avusturya'da seçeceği Master Bölümü Türkiye'de almış olduğu Lisans eğitiminin aynısı veya yakin bir bölümü olmalıdır. Mesela Makine mezunu bir öğrenci İsletme bölümünde Mastıra kabul edilmemektedir. (öğrenci Türkiye'de bu alanda Master kabulü almış olsa bile). Aşağıdaki listede istisnai durumlar için özel notlar düşülmüştür. Master kabulleriyle alakalı lütfen İstanbul büromuzla bağlantıya geçiniz.
Ayrıca Master kabullerinde öğrencilere Türkiye'deki Lisans Eğitimi ile Avusturya'daki Lisans Eğitimi farkı gözetilerek alttan (yani Lisans derslerinden) ek 3-5 ders verilme durumu vardır. Şuana kadar 5 dersten fazla verildiği olmamıştır. 

Geo informatik

Alman Dili ve Edebiyatı

Arkeoloji

Avrupa Birliği

Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri

Bilgisayar Mühendisliği

Botanik

Dil Bilimi

Eğitim Bilimi & Pedagoji

Eski Çağ Tarihi

Eski Tarih ve Edebiyatı

Fransız Dili ve Edebiyatı

Genetik

Hukuk ve Ekonomi

İletişim

İspanyol Dili ve Edebiyatı

İtalyan Dili ve Edebiyatı

Jeoloji

Matematik

Mineraloji

Moleküler Biyoloji

Müzik ve Dans Bölümü

Ekoloji ve Doğa Biyolojisi

Portekiz Dili ve Edebiyatı

Sanat Tarihi

Siyasal Bilimler ve Uluslararası İlişkiler

Slav Dili ve Edebiyatı

Tarih

Yerleşim Yönetimi

Zooloji Hayvan Bilimi

LİSANS & YÜKSEK LİSANS BIRLESIK EGITIM  
Eğitim süresi 4 yıldır, öğrenci direkt Master yapmış sayılarak mezun olmaktadır ve mezuniyet sonrası direkt Doktora eğitimine başlanabilmektedir. Lisans eğitimini Türkiye'de tamamlamış olan öğrencilerin önce Türkiye de vermiş oldukları derslerini saydırmaları gerekmektedir. Sonrasında sayılmayan kalan derslerini tamamlayarak Üniversiteyi bitirirler ve Lisans & Yüksek Lisans Diplomalarını alırlar (Yani otomatik olarak Master yapmış olurlar, aldıkları Diploma Master eğitimini de kapsamaktadır).

Bölümler:
Amerikan Dili ve Edebiyatı

Din Pedagojisi (Katolik) 

Filoloji

Hukuk

Katolik Filolojisi 

Teoloji (Katolik)                   

ÖĞRETMENLİK  Eğitim süresi 4 yıldır, mezun olan öğrenciler ayni Mastarlarını yapmış sayılarak mezun olurlar. Mezuniyet için öğrenci aşağıdaki Öğretmenlik bölümlerinden 2 tanesini bitirmesi gerekmektedir. Yani Avusturya'da tüm öğretmenlerin CIFT ANADAL mezunu olmalar gerekmektedir. Türkiye'den Master yapmak için başvuran öğrenciler öncelikle Avusturya'da Türkiye'de vermiş oldukları dersleri saydırmaları, sonrasında kalan dersleri vermeleri gerekmektedir (tabii Avusturya'da çift ana dal zorunluluğu olduğu için ve Türkiye'de sadece tek Branş dan mezun oldukları için) Öğrenciler neredeyse bölmelerden birini tamamen bastan okumaları zorunlu oluyor..

Bölümler:

Almanca

Beden Eğitimi

Bilgisayar Mühendisliği

Biyoloji

Coğrafya ve Ekonomi

Fransızca

İngilizce

İspanyol Dili ve Edebiyatı

İtalyan Dili ve Edebiyatı

Latin Dili ve Edebiyatı

Matematik

Psikoloji ve Filoloji

Rus Dili ve Edebiyatı

Tarih, Sosyoloji ve Politika

Teoloji (Katolik) 

Yunanca

DOKTORA EGITIMI  mezuniyet sonrası öğrenciler istemeleri durumunda Doktora eğitimine direkt başlayabilirler.
Bölümler:

Fen  ve Manevi Bilimler

Fen Bilimleri

Manevi Bilimler

Teoloji (Katolik) 

Hukuk

Teoloji (Katolik)

 
Innsbruck Üniversitesi

Innsbruck Üniversitesi

Leopold Fransa'da üniversite Innsbruck 1562 yılında Avusturya'nın Innsbruck şehrinde kurulmuştur. Innsbruck Üniversitesi'nde yabancı ve yerli toplam 26.000 öğrenci öğrenim görmektedir. Araştırma ve eğitim alanında 3000 Profesör görev yapmakta. Bünyesinde dört tane Nobel ödülü almış profesör bulunduran üniversite, araştırmacılıktaki kalitesiyle ve başarısıyla dünyada üne sahiptir.


Klagenfurt Üniversitesi

Klagenfurt Üniversitesi

Klagenfurt Üniversitesi Lisans Bölümleri

  • Bilgi İşlem Sistemleri, Bilgi Teknolojisi, Coğrafya, Ekonomi Bilimleri, Ekonomide Bilgi İşlem ve Kullanım Sistemleri, Hukuk Fakültesi, Matematik, Sosyoloji, İşletme

 


Leoben Üniversitesi

Leoben Üniversitesi

Leoben Üniversitesi Lisans Bölümleri


  • Ekonomi ve İşletme Bilimleri, Elektroteknik, Fizik, Fizik ve Kimya, Genel Makine Mühendisliği, Genel ve Analitik Kimya Bölümü, Jeofizik, Jeoloji Bilimleri (Mineraloji ve Petroloji), Jeoloji Bilimleri (Teknik Ekosistem Analizi), Jeo mekanik, Tünel Mühendisliği, Kimyasal ve Nükleer Maddelerin Etkisizleştirilmesi Tekniği, Madencilik Bilgisi, Maden Tekniği, Maden Ekonomisi, Madencilik Makine Bilimleri
Linz Üniversitesi

Linz Üniversitesi

Linz Üniversitesi Lisans Bölümleri


  • Biyofizik, Endüstri Matematiği, Haberleşme Tekniği /Enformasyon Tekniği, Kimya, Mekanik ve Makine Öğretisi (Mekatronik), Mikro elektronik, Nümerik Matematik, Pratik Bilgi İşlem, Sistem Bilimleri, Teknik Enformatik ve Telematik
    Teorik Fizik, Uygulamalı Bilgi İşlem Bölümü, Ekonomide Bilgi İşlem, Felsefe ve Bilim Teorisi, Hukuk

 

Viyana Ekonomi Üniversitesi

Viyana Ekonomi Üniversitesi

2003 yılından öncesinde Avusturya Üniversitelerindeki tüm bölümlerde eğitim Lisans ve Yüksek Lisans birleşik olarak verilmekteydi. 2003 yılından sonra bölümlerin büyük kısmi Lisans Eğitimi (3 yıl) ve Yüksek Lisans Eğitimi (2 yıl) olarak ayrıldı.

ECTS Avrupa Kredi Transfer Sistemi uygulanmaktadır. Lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir. Mezuniyet sonrası öğrenciler direkt olarak Master eğitimine başlayabilirler (herhangi bir sınava tabii tutulmaksızın).


Viyana Teknik Üniversitesi

Viyana Teknik Üniversitesi

 

Avusturya Üniversiteleri, Avrupa ve Dünya Üniversiteleri arasında önde gelen köklü bir eğitim geleneğine sahiptir. Özellikle tarihi altı yüzyılı aşan, içerisinden pek çok bilim adamı, sanatçı ve devlet adamı çıkarmış Viyana Üniversitesi, hem Avrupa üniversite sistemi ve anlayışına, hem de tüm Avrupa kültür, sosyal ve siyasal yaşamına çok önemli katkılarda bulunmuş bir üniversitedir. Sigmund FREUD gibi Avrupa ve Dünya tarihine damgasını vurmuş önemli şahsiyetleri yetiştirmenin haklı gururunu yaşamaktadır. Avusturya üniversitelerinde eğitim dili Almancadır.
Viyana Üniversitesi

Viyana Üniversitesi

 

1365 yılında Herzog Rudolf IV. tarafından kurulan Viyana Üniversitesi ( Latince adı; Alma MaterRudolphina) Alman Dil ve Kültür coğrafyasının en eski ve 71.000 öğrencisi ve 8.000 çalışanı ( bunlardan 6000' i bilim adamı) ile Avusturya´nın olduğu gibi Orta Avrupa´nın da en büyük üniversitesidir ve günümüze kadar yapılmış olan dünyanın en iyi üniversite sıralamalarında hep üst sıralarda yer almıştır.

Viyana Ziraat Üniversitesi

Viyana Ziraat Üniversitesi

Viyana Üniversitesi / Ziraat Fakültesi iken "Viyana Ziraat Üniversitesi" olarak Branş Üniversitesi olmuştur.
Genelde Türkiye Üniversitelerindeki Ziraat Fakültesinde bulunan bölümler bulunmaktadır. Ayrıca Türkiye'deki Cevre Mühendisliği"nin karşılığı da bu Üniversitede bulunmaktadır.
2003 yılından öncesinde Avusturya Üniversitelerindeki tüm bölümler gibi Lisans ve Yüksek Lisans eğitimi birleşik olarak verilmekteyken, 2003 yılından sonra bu üniversitedeki bölümlerin tamamı Lisans Eğitimi (3 yıl) ve Yüksek Lisans Eğitimi (2 yıl) olarak ayrıldı. ECTS: Avrupa Kredi Transfer Sistemi uygulanmaktadır.