Yurtdışında Tıp Eğitimi
Bosna Hersek 'de Eğitim
Ukrayna 'da Eğitimi
Bulgaristan 'da Eğitim
Belarus 'da Eğitim
Azerbaycan 'da Eğitim
Çek Cumhuriyeti 'nde Eğitimi
Kazakistan 'da Eğitim
Polonya 'da Eğitim
Hırvatistan 'da Eğitim
Sırbistanda 'da Eğitim
Kosova 'da Eğitim
Rusya 'da Eğitim
Romanya 'da Eğitim
Moldova 'da Eğitimi
Makedonya 'da Eğitim
Gürcistan 'da Eğitim
Avusturya 'de Eğitim
Letonya 'da Eğitim
Litvanya 'da Eğitim
Yunanistan 'da Eğitim
Kırgızistan 'da Eğitim

Plovdiv ÜniversitesiGüney Bulgaristan'ın en büyük ünivesitesi ve ülkede ikinci büyük okul olan Plovdiv Üniversitesi 1961 kurulmuş olup 40'ın üzerinde alanda eğitim vermekte. Üniversitede 900'den fazla öğretim görevlisi (bunların 30'u profesör, 160 doçent,  360 asistan) çalışıyor. Okulun 9 fakultesinde  8000 devamlı, 5000 açık öğretim gören öğrenci bulunuyor. Üniversitenin ABD ve hemen bütün Avrupa ülkelerinin (Türkiye dahil) yanısıra birçok Asya ve Afrika ülkelerinin eğitim müesseseleriyle ortak çalışıyor.  Plovdiv Üniversitesi öğrencilerine iletişim merkezi, uzmanlık laboratuvarları, dil çalışma salonları, bilgisayar ve multimedya salonları, Açık öğretim merkezi, Araştırma ve uzmanlık bölümü, Eğitim tiyatrosu, spor merkezi ve teknik merkezler gibi modern ve geniş imkanları sunuyor. 

  1.Filoloji Fakültesi
Bulgar Filolojisi
Rus Filolojisi
Slav Filolojisi Çekçe, Polonca, Sırpça ve Hırvatça
İngiliz Filolojisi
Balkan Ülkeleri ve Dilleri
Bulgar ve Rus Dili Edebiyatı
Bulgar ve İngiliz Dili Edebiyatı
Bulgar ve Fransız Dili Edebiyatı
Bulgar ve Alman Dili Edebiyatı
Bulgar ve Yunan Dili Edebiyatı
Rusça ve Batı Dilleri ( Almanca, Fransızca, İngilizce )
İngiliz ve Fransız Dili Edebiyatı
Bulgar Dili ve Tarihi
 
2. Felsefe ve Tarih Fakültesi
Felsefe
Tarih
Sosyoloji
Etnoloji

3. Pedagoji Fakültesi
Pedagoji
Okul Öncesi ve İlkokul Pedagojisi
Okul Öncesi Pedagoji ve Yabancı Dil
İlkokul Pedagojisi ve Yabancı Dil
Soysa Pedagoji
Özel pedagoji
Beden Eğitimi
Psikoloji
Tiyatro Sanatçılığı

4. Matematik ve Bilgisayar Programcılığı
Bilgisayar sistemciliği
Matematik
Uygulamalı Matematik
Matematik ve Bilgisayar Sistemleri

5.Fizik Fakültesi
Fizik
Fizik Mühendisliği
Fizik ve Matematik
Enformasyon ve kominikasyon Sistemleri

6. Biyoloji Fakültesi
Biyoloji
Ekoloji ve Çevre Koruma
Biyoloji ve Kimya
Moleküler Biyoloji
Biyoenformatik

7. Kimya Fakültesi
Kimya
Kimya ve Fizik
Bilgisayarlı Kimya

8. Ekonomi ve Sosyal Bilimler Fakültesi
Makroekonomi
Uluslar Arası Ekonomik İlişkiler
Marketing (Pazarlama)
İşletme ve Yönetim
Siyasal Bilimler

 9. Hukuk Fakültesi
Hukuk
 
Bulgarca hazırlık sınıfı yıllık eğitim ücreti : 3000 Euro
Bulgarca lisans eğitimi yıllık ücreti : 3000 Euro
Başvuru İçin Gerekenler
Lise mezunu herkes bu okula başvurabilir. Hiçbir sınav şartı aranmamaktadır. Okul ya da alan ayırımı yapılmadan istenilen her bölüm seçilebilir. Başvurmak istediğiniz bölüme göre lisedeki ilgili dersin yılsonu not ortalamasına bakılır. Mühendislik fakültesi için matematik ve fizik derslerinin yılsonu not ortalamasının en az 3 olması ve diger bölümler için İngilizce ve tarih derslerinin yılsonu not ortalamasının en az 3 olması gerekmektedir.

 
Plevne Tıp Üniversitesi

Plevne Tıp Üniversitesi

 

  • Pleven Tıp Universitesi 1974 yılında kurulmuş olup bulgaristanın en iyi 5 tıp universitesi arasındadır. 1169 yatak kapasiteli hastaneye sahip olan pleven tıp universitesi tum branslarda İngilizce bilen doktor barındırması ile dikkatleri cekiyor.Her turlu tıbbi tedavi hizmeti veren Pleven Tıp Universitesi hastanesi yabancı ogrenciler icin de ogrenim amaclı olarak farkını hissettiriyor.

Plovdiv(Filibe) Tıp Üniversitesi

Plovdiv(Filibe) Tıp Üniversitesi

 

  • 1945 yılında kurulan Plovdiv Tıp Üniversitesi Tıp, Diş ve Eczacılık, Sağlık hizmetleri ve yardımcı sağlık personeli dallarında eğitim vermekte. Avrupa standartlarında gerekli olan bütün fakultelere sahip olan üniversite, öğrencilerine ülkenin en geniş ve modern tedavi, araştırma ve eğitim donanımlı, hastane merkezi olan St. Gerorgi Üniversite Hastanesinde öğretim vermektedir.

 

Ruse Üniversitesi

Ruse Üniversitesi

 

  • RUSE ”ANGEL KINÇEV” ÜNİVERSİTESİ bir devlet üniversitesidir. Üniversitede ön lisans, lisans, mastır ve doktora düzeyinde eğitim verilmektedir ve Bulgar öğrencilerin dışında 15 farklı ülkeden gelen öğrenciler de eğitim almaktadır. Ruse ve Ruse Üniversitesi öğrencilerin rahat yaşamalar ve ortama uyum sağlamaları için birçok öğretim ve yaşam imkânları sunmaktadır.

Sofya Teknik Üniversitesi

Sofya Teknik Üniversitesi

 

  • Sofya Teknik Üniversitesi, Mühendislik alanında eğitim veren Bulgaristan'ın en büyük üniversitesidir. 60 yıllık tecrübesi ile Bulgaristan'ın ekonomisine katkıda bulunan 75.000 fazla uzmana eğitim verdi, aynı zamanda ülkenin diğer üniversitelerinde öğretmenlik yapan öğretim görevlileri yetiştirdi. Öğrencileri ve eğitim görevlilileri Siemens, Ericcson, Microsoft, Daimler-Crysler gibi yabancı şirketler ile ortak bilimsel araştırmalar yapmaktadır.

 

Sofya Lüben Karavelov Üniversitesi

Sofya Lüben Karavelov Üniversitesi

 

  • Sofya Lyuben Karavelov Yüksek İnşaat Okulu uzun yıllar inşaat alanında egitim vermekde olan köklü bir üniversitedir.Bulgaristan eğitim sisteminde inşaat ve mimarlık alanında çağdas seviyede eğitim imkanları sunabilen okullardan biridir.Bulgaristan acısından önemi büyük olan üniversiteden 5100 mezunu ile yaklasık 300 yabancı öğrenci mezun vererek uluslararası alanda bilinen bir okul olma yolundadır.

Sofya Uluslararası Ekonomi Üniversitesi

Sofya Uluslararası Ekonomi Üniversitesi

 

  • 80 yıllık bir tarihi geçmişi vardır. 1920 yılında kurulan üniversite Avrupa'nın en önemli üniversiteleri ile is birliği içerisinde çalışmaktadır. Ekonomi ve İşletme bölümlerinde dünya standartlarında eğitim veren bir okuldur.

 


Sofya Tıp Üniversitesi

Sofya Tıp Üniversitesi

 

  • Bulgaristan’ın en eski tıp öğretim müessesesi olan Sofya Tıp Üniversitesi Avrupa Standartlarında eğitim veren, bilim araştırmaları gerçekleştiren ve Avrupa’nın önemli tedavi merkezlerinden biridir.

 


Yeni Bulgaristan Üniversitesi

Yeni Bulgaristan Üniversitesi

 

  • Tamamlanmış bir başvuru formu Akademik transcript ile birlikte diploma (Türkiye tarafından tanınacak, İngilizce ve Bulgarca çevirileri olacak ve Bulgaristan elçiliğince tanınacak) Doktora öğrencileri için master diplomasının Bulgaristan Eğitim Bakanlığı’ndan denklik onayı

 


Varna Ekonomi Üniversitesi

Varna Ekonomi Üniversitesi

 

  • Varna Ekonomi Üniversitesi ZVOnun bilim ve kültür gereksinimlerini bir veya birden fazla dalda karşılayan 17/3 kanunununa uygun olarak devlet yüksek eğitim veren (Üniversite) okul kategorisindedir. Ekonomi Üniversitesinde eğitim süreci 17 bölüm ve iki ayrı eğitim seçeneği devamlı ve dışarıdan eğitim olarak gerçekleştirilir. 87 yıllık geçmişe sahip üniversite 50 000 spesyalist ve 60 ayrı ülkeden yabancı öğrenci yetiştirmiştir.