Yurtdışında Tıp Eğitimi
Bosna Hersek 'de Eğitim
Ukrayna 'da Eğitimi
Bulgaristan 'da Eğitim
Belarus 'da Eğitim
Azerbaycan 'da Eğitim
Çek Cumhuriyeti 'nde Eğitimi
Kazakistan 'da Eğitim
Polonya 'da Eğitim
Hırvatistan 'da Eğitim
Sırbistanda 'da Eğitim
Kosova 'da Eğitim
Rusya 'da Eğitim
Romanya 'da Eğitim
Moldova 'da Eğitimi
Makedonya 'da Eğitim
Gürcistan 'da Eğitim
Avusturya 'de Eğitim
Letonya 'da Eğitim
Litvanya 'da Eğitim
Yunanistan 'da Eğitim
Kırgızistan 'da Eğitim

Cluj Napoca Tıp Üniversitesi

Cluj Napoca Tıp Üniversitesi Hakkında

Kuruluşu 15. yüzyıla dayanan ve Romanya’nın en köklü tıp üniversitelerinden olan Medical University of Cluj-Napoca kaliteli tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler için ideal seçeneklerden biridir. 580 kişilik eğitim kadrosunda 175 profesör bulunmakta olan üniversitede 3200 öğrenci tıp, diş hekimliği ve eczacılık eğitimi almaktadır. İngilizce eğitim verilmektedir. Ünivesitenin tıp fakültesi ülkenin en önemli ç tıp fakültesinden biridir.Üniversite Amerika, Fransa,  Kanada, İspanya ve İtalya'dan çok sayıda üniversite ile ortaklaşa çalışmalar yürütmekte, bu durum ise üniversitenin ve verdiği eğitimin uluslararası tanınırlık ve prestijini yansıtmaktadır.

<

 Cluj Napoca, Romanya’nın Macaristan ile olan sınırına yakın olan ve Romanya’nın en büyük üniversitesi olan Babes Bolyai üniversitesine ev sahipliği yapan çok güzel ve tarihi bir şehirdir. Şehirde aynı zamanda Tıp üniversitesi ve teknik üniversite de mevcut olduğundan tüm öğrencilerimize eğirim olanağı sağlanmaktadır. Cluj Napoca ve İstanbul arasında tarifeli uçuşlar da mevcuttur. Cluj Napoca tam bir öğrenci şehridir. ve özellikle yurtdışından gelen öğrencilerin en çok tercih ettikleri yerlerden biridir..

Eğitim Sistemi ve Kabul Koşulları

Öğrencilerin Tıp, diş hekimliği, eczacılık ve diğer ilgili bölümlere doğrudan kabul edilmeleri için iyi derecede İngilizce konuşabilmeleri ve bunun yanısıra lisede tam zamanlı olarak biyoloji,ve kimya dersleri almış olup, bu derlerdeki bilgisinin yeterli seviyede olması gereklidir.Tıp eğitimi 6 yılda (12 Sömestr), Diş Hekimliği eğitimi 5 yılda ( 10 Sömestr), Eczacılık eğitimi  5 yılda ( 10 Sömestr) tamamlanır.

İngilizce ya da Romence dil seviyesi üniversiteye kabul edilmek için yeterli olmayan adaylar, Babes Bolyai üniversitesinde düzenlenen akademik dil hazırlık programına katılarak dil yeterliliklerini sağlayabilirler. 1 yıl süreli bu hazırlık programında tercihe göre İngilizce ya da Romence hazırlık eğitimi alınır, ve programı başarıyla tamamlayan adaylar Tıp fakültesine başvurabilir.

Dikkat!
Tüm Tıp fakültelerinde olduğu gibi Cluj Napoca Tıp Üniversitesinde de sınırlı bir kontanjan olduğundan dolayı, üniversiteye 1.  sınıftan doğrudan başlayacak düzeyde olan adayların tüm başvuru işlemlerini tamamlayıp, belgelerini teslim etmeleri gereken son tarih 28 Temmuz 'dur.

Tıp fakültesinde eğitim almak için yeterli donanım ve bilgiye sahip misiniz?

Yurtdışında Tıp, diş hekimliği ya da eczacılık gibi zor bölümleri okumaya karar vermeden önce mutlaka kendinizi ve yeterliliklerinizi doğru biçimde değerlendirmelisiniz. Üniversiteye girmek değil, bitirip mezun olabilmek önemlidir. Bu üniversitelerin sizi sınavsız olarak kabul ediyor olması, üniversitede eğitiminizin kolay ve zahmetsiz olacağı anlamına gelmiyor. Aksine bu eğitimleri yurtdışında almak Türkiye'de almaktan çok daha zordur. Avrupa birliği üniversitelerinde tıp grubu bölümlerde eğitim alacak olan adayların lise eğitimlerini fen ağırlıklı olarak almış olmaları, özellikle Biyoloji, Kimya ve Fizik derslerinde kabiliyet ve bilgi dağarcıklarının üst seviyede olması çok önemlidir. Tıp eğitimleri daha ilk yıldan sizin tüm bu alanlarda yetkin ve bilgili olduğunuz varsayımıyla verilmektedir. Yani eksiklerinizi üniversiteyi okurken kapatmanız Dünyanın en zor ve en uzun süreli bölümlerini, farklı bir dilde  öğrenmeye talip olduğunuzu unutmamalısınız. Gerekli yeterliliklere sahip olmadan Tıp bölümlerine girseniz dahi büyük olasılıkla daha ilk yıldan üniversiteyi bırakma kararı alabilir, hem paranızı hem de çok değerli bir yılınızı kaybedebilirsiniz

Üniversitenin Bölümleri ve Eğitim Harçları
**  Aşağıda verilen bölüm adları ve üniversite ücretleri sadece referans bilgi niteliğinde olup, adayları bilgilendirmek amacıyla yazılmıştır. Bu ücretler GLOBAL'in talep ettiğin danışmanlık hizmeti ücreti değildir. Nihai karar ve anlaşmazlıkların çözümünde üniversitenin resmi web adresindeki bilgiler dikkate alınacaktır.

 

Bölümler ( İngilizce / Romence)

Yıllık Üniversite Harcı
( Euro)

Genel Tıp

5000

Diş Hekimliği

5000

Eczacılık

5000

Hemşirelik

3500

Fizyoterapi

3500

Kinetoterapi

3500

Radyoloji ve Tıbii Görüntüleme Teknisyenliği

3500

Beslenme ve Diyetisyenlik

3500

Diş teknisyenliği

3500

 
 
Alexandru Ioan Cuza Üniversitesi

Alexandru Ioan Cuza Üniversitesi

 

  • Alexandru ioan cuza üniversitesi Romanya'nın en eski devlet üniversitedir.1860 Yılında kurulmuştur.Uluslararası düzeyde bir üniversite olup, Romanya dışındaki 250 okul ile bağlantısı vardır.


Babes Bolyai Üniversitesi

Babes Bolyai Üniversitesi

  • Babes-Bolyai Üniversitesi (UBB-Universitatea Babes-Bolyai, Macarca: Babes-Bolyai Tudományegyetem) Cluj-Napoca Romanya'da bir üniversitedir. Neredeyse 50.000 öğrenci grubu, üniversite olan orada Romence, 67 Macar yılında 107 olan 105 uzmanlık, teklif, 17 Alman ve 5 İngilizce.


Bükreş Üniversitesi

Bükreş Üniversitesi

 

  • Romanya'da bulunan bir yükseköğretim kurumudur. Üniversitede 34.000 öğrenci öğrenim görmektedir. Üniversitenin tarihi 1864 yılına Saint Sava Akademisine dayanmaktadır. Üniversitede 1989 yılında pekçok kez güvenlik görevlileri ile öğrenciler arasında çatışmalar yaşanmıştır.

 

Kostence Ovidius Üniversitesi

Kostence Ovidius Üniversitesi

 

  • Köstence ovidius üniversitesi 1961 yılındı kurulmuş devlet üniversitesidir. Romanya’nın köklü üniversitelerinden biridir. Özellikle türk öğrencilerin tıp, eczacılık ve dişçilik fakültelerini seçtiği bir üniversitedir. Bazı bölümlerde Romencenin yanı sıra İngilizce eğitim almanızda mümkündür.