Yurtdışında Tıp Eğitimi
Bosna Hersek 'de Eğitim
Ukrayna 'da Eğitimi
Bulgaristan 'da Eğitim
Belarus 'da Eğitim
Azerbaycan 'da Eğitim
Çek Cumhuriyeti 'nde Eğitimi
Kazakistan 'da Eğitim
Polonya 'da Eğitim
Hırvatistan 'da Eğitim
Sırbistanda 'da Eğitim
Kosova 'da Eğitim
Rusya 'da Eğitim
Romanya 'da Eğitim
Moldova 'da Eğitimi
Makedonya 'da Eğitim
Gürcistan 'da Eğitim
Avusturya 'de Eğitim
Letonya 'da Eğitim
Litvanya 'da Eğitim
Yunanistan 'da Eğitim
Kırgızistan 'da Eğitim

Sofya İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi

 Bulgaristan’da devlet üniversitesi olarak Sofya İnşaat ve Mimarlık Üniversitesinin yök tarafından tanınmakta ve denklik verilmektedir. Lisans tamamlamak isteyenler lisanslarını tamamlamaktadır. Sofya İnşaat ve Mimarlık Üniversitesine EuroStar Akademi ile Başvurabilirsiniz. Sofya İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi 1942 yılında Yüksek Teknik Okul'u olarak kurulan üniversite, 1995'dan itibaren Mimarlık, İnşaat ve Jeodezi Üniversitesi ismi altında eğitim vermeye başlamıştır.
Ülkenin önde gelen yüksek teknik okulları arasında yer almaktadır. 

Sofya İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi yılda 5000 öğrenciye hitap etmektedir.  486 yarı zamanlı kurs, 352 öğrenci, 50 doktora öğrencileri dahildir. Bulgaristan Sofya İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi uzman kadro bakımından zenginlik içerir. Düzenli 364, 25 profesör, 147 docent, 250 uzman doktorları, olmak üzere 168 yardımcı docent, 190 öğretim görevlisi 121  akademik parttame 60 görevli bulunuyor. Sofya İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi beş fakülte de eğitimler 33 Bölümde  üst düzey profesyoneller yetiştiriliyor. Eğitim ECTS Kredi Transfer Sisteminde veriyor

Sofya İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi kuruluşundan itibaren 5900 mimar ve mühendis 25.000 eğitim görevlisi kazandırmıştır. Bulgaristan’ın mimarlık ve İnşaat alanında en büyük Üniversitesidir. Birçok bilim adamı ve mühendisi olan, modern ortamda eğitim veren, otorite sahibi bir üniversitedir. Sofya İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi alanında profesyonel uzmanlar yetiştiren kaliteli eğitimi yurtdışında da  belli biryer belirlemiştir.  

Sofya İnşaat ve Mimarlık Üniversitesinin bugünkü amacı, Avrupa standartlarına göre, her ülkeden gelen öğrencilere uygun bir eğitim vermek. Yüksek teknik bilgi almanın yanısıra, bütün dünyadan öğrenci, eğitim görevlisi ve araştırmacıların ortak çalışma yürüttükleri bir merkezdir. 

Bulgaristan’nın başkenti Sofya'nın merkezinde bulunan okul, 90 eğitim salonu, 36 laboratuvarı, 3 spor salonu  Bütün mühendislik bölümlerinde öğretim süresi 5 yıldır - 9 sömestır eğitim ve 1 sömestır diploma çalışması Staj Yer alır. Mimarlık eğitim süreci 5,5 yıldır - 10 sömestr eğitim ve 1 sömestır diploma çalışması Staj Yer alır.

Sofya İnşaat ve Mimarlık Üniversitesinin uluslararası yürüttüğü programlar Sokrates, Leonardo Da Vinci ve Beşinci Bilim Araştırmaları gibi AB programlarının yanı sıra AESOP, CIB, EAAE, EAIE, ESDEP, IABSE, IATUL, ICOMOS, IFLA, ISSMGE uluslararası kuruluşların üyesidir. AB ülkelerinde ve ötesinde üniversiteler ile ikili işbirliği içinde katılımı ve Uluslararası törenler ve etkinlikler düzenlemektedir. Üniversite, Atina, Bordo, Viyana, Göteborg, Drezden, Karlsrue, Londra, Moskova, Nant, Ren, Tsyurih ve Ştutgart üniversiteleriyle ikili dayanışma anlaşmaları çerçevesinde faaliyet gösteriyor.

Hazırlık Dil Programı:
Bulgarca veya Almanca, İngilizce bilmeyen öğrencilere bir yıllık dil hazırlık eğitimi veriyor. Uluslararası geçerliliği Dil Sertifikaları olan öğrenciler bu programlara kayıt yaptırmadan lisans eğitimlerine başlayabilirler.

Yurt
Sofya İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi
nin yeterince konaklama yeri olmadığı için, baştan Bulgaristan öğrencileri yurtlara yerleştiriliyor, yerkalınca yabancı öğrencilere yer ayrılıyor. 2675 kişilik öğrenci yurduyla hizmet veriyor. Okul yurdu mesafesi biraz uzak, yurtda yerleşenler Isınma ve elektrik ücreti ödemiyorlar. 

Adres: Hristo Smirnenski 1
WebSite:www.uacg.bg


Sofya Mimarlık, İnşaat ve Jeodezi Üniversitesi Öğrencileri

Adres: Hristo Smirnenski 1
WebSite:www.uacg.bg

Bölümler:

 • İnşaat Mühendisliği (İngilizce)
 • Mimarlık
 • Şehir Planlama Mühendisliği
 • Jeodezi Mühendisliği
 • Hidroteknik İnşaat Mühendisliği (Bulgarca ve Almanca)
 • Yol İnşaatı Mühendisliği (Bulgarca ve Almanca)
 • Su Tedariki ve Kanalizasyon Mühendisliği
 • Hidromeliorasyon İnşaatı Mühendisliği
Plevne Tıp Üniversitesi

Plevne Tıp Üniversitesi

 

 • Pleven Tıp Universitesi 1974 yılında kurulmuş olup bulgaristanın en iyi 5 tıp universitesi arasındadır. 1169 yatak kapasiteli hastaneye sahip olan pleven tıp universitesi tum branslarda İngilizce bilen doktor barındırması ile dikkatleri cekiyor.Her turlu tıbbi tedavi hizmeti veren Pleven Tıp Universitesi hastanesi yabancı ogrenciler icin de ogrenim amaclı olarak farkını hissettiriyor.

Plovdiv Üniversitesi

Plovdiv Üniversitesi

 • Güney Bulgaristan'ın en büyük ünivesitesi ve ülkede ikinci büyük okul olan Plovdiv Üniversitesi 1961 kurulmuş olup 40'ın üzerinde alanda eğitim vermekte. Üniversitede 900'den fazla öğretim görevlisi (bunların 30'u profesör, 160 doçent, 360 asistan) çalışıyor. Okulun 9 fakultesinde 8000 devamlı, 5000 açık öğretim gören öğrenci bulunuyor.

Ruse Üniversitesi

Ruse Üniversitesi

 

 • RUSE ”ANGEL KINÇEV” ÜNİVERSİTESİ bir devlet üniversitesidir. Üniversitede ön lisans, lisans, mastır ve doktora düzeyinde eğitim verilmektedir ve Bulgar öğrencilerin dışında 15 farklı ülkeden gelen öğrenciler de eğitim almaktadır. Ruse ve Ruse Üniversitesi öğrencilerin rahat yaşamalar ve ortama uyum sağlamaları için birçok öğretim ve yaşam imkânları sunmaktadır.

Sofya Teknik Üniversitesi

Sofya Teknik Üniversitesi

 

 • Sofya Teknik Üniversitesi, Mühendislik alanında eğitim veren Bulgaristan'ın en büyük üniversitesidir. 60 yıllık tecrübesi ile Bulgaristan'ın ekonomisine katkıda bulunan 75.000 fazla uzmana eğitim verdi, aynı zamanda ülkenin diğer üniversitelerinde öğretmenlik yapan öğretim görevlileri yetiştirdi. Öğrencileri ve eğitim görevlilileri Siemens, Ericcson, Microsoft, Daimler-Crysler gibi yabancı şirketler ile ortak bilimsel araştırmalar yapmaktadır.

 

Sofya Lüben Karavelov Üniversitesi

Sofya Lüben Karavelov Üniversitesi

 

 • Sofya Lyuben Karavelov Yüksek İnşaat Okulu uzun yıllar inşaat alanında egitim vermekde olan köklü bir üniversitedir.Bulgaristan eğitim sisteminde inşaat ve mimarlık alanında çağdas seviyede eğitim imkanları sunabilen okullardan biridir.Bulgaristan acısından önemi büyük olan üniversiteden 5100 mezunu ile yaklasık 300 yabancı öğrenci mezun vererek uluslararası alanda bilinen bir okul olma yolundadır.

Sofya Uluslararası Ekonomi Üniversitesi

Sofya Uluslararası Ekonomi Üniversitesi

 

 • 80 yıllık bir tarihi geçmişi vardır. 1920 yılında kurulan üniversite Avrupa'nın en önemli üniversiteleri ile is birliği içerisinde çalışmaktadır. Ekonomi ve İşletme bölümlerinde dünya standartlarında eğitim veren bir okuldur.

 


Sofya Tıp Üniversitesi

Sofya Tıp Üniversitesi

 

 • Bulgaristan’ın en eski tıp öğretim müessesesi olan Sofya Tıp Üniversitesi Avrupa Standartlarında eğitim veren, bilim araştırmaları gerçekleştiren ve Avrupa’nın önemli tedavi merkezlerinden biridir.

 


Yeni Bulgaristan Üniversitesi

Yeni Bulgaristan Üniversitesi

 

 • Tamamlanmış bir başvuru formu Akademik transcript ile birlikte diploma (Türkiye tarafından tanınacak, İngilizce ve Bulgarca çevirileri olacak ve Bulgaristan elçiliğince tanınacak) Doktora öğrencileri için master diplomasının Bulgaristan Eğitim Bakanlığı’ndan denklik onayı

 


Varna Ekonomi Üniversitesi

Varna Ekonomi Üniversitesi

 

 • Varna Ekonomi Üniversitesi ZVOnun bilim ve kültür gereksinimlerini bir veya birden fazla dalda karşılayan 17/3 kanunununa uygun olarak devlet yüksek eğitim veren (Üniversite) okul kategorisindedir. Ekonomi Üniversitesinde eğitim süreci 17 bölüm ve iki ayrı eğitim seçeneği devamlı ve dışarıdan eğitim olarak gerçekleştirilir. 87 yıllık geçmişe sahip üniversite 50 000 spesyalist ve 60 ayrı ülkeden yabancı öğrenci yetiştirmiştir.