Yurtdışında Tıp Eğitimi
Bosna Hersek 'de Eğitim
Ukrayna 'da Eğitimi
Bulgaristan 'da Eğitim
Belarus 'da Eğitim
Azerbaycan 'da Eğitim
Çek Cumhuriyeti 'nde Eğitimi
Kazakistan 'da Eğitim
Polonya 'da Eğitim
Hırvatistan 'da Eğitim
Sırbistanda 'da Eğitim
Kosova 'da Eğitim
Rusya 'da Eğitim
Romanya 'da Eğitim
Moldova 'da Eğitimi
Makedonya 'da Eğitim
Gürcistan 'da Eğitim
Avusturya 'de Eğitim
Letonya 'da Eğitim
Litvanya 'da Eğitim
Yunanistan 'da Eğitim
Kırgızistan 'da Eğitim

Bulgaristan Sofya Ulusal Tiyatro ve Sinema Sanatları Akademisi

 Bulgaristan'ın ilk devlet tiyatro ve sinema yüksek okuludur. Bulgaristan Sofya ‘Kristyo Sarofov' Ulusal Tiyatro ve Sinema Sanatları Akademisi 1948 yılında  iki fakülte olarak açılmıştır. Bu alanlarda en prestijli Avrupa'da en kaliteli eğitim veren okullar arasındadır. Yalnız bir üniversite değil aynı zamanda bir sanat akademisidir. Kendine ait öğrenim tiyatrosu bulunmaktadır. Bulgaristan  Devlet Sofya ‘Kristyo Sarofov' Ulusal Tiyatro ve Sinema Sanatları Akademisinde sinema ve tiyatro salonları modern sinema kameraları ve tekniği içerirler. 35 mm, 16 mm Beta SP ve DVD filmleri / TV merkezi ve dijital multimedia merkezi ve birçok atölyeleri bulunuyor.
Sofya merkezinde üç binası bulunmaktadır. 440 kişilik sahne salonu 2-3 tane öğrenim sahnesi haftalık altı sahne, yıllık on piyes gösterilmektedir. Öğrenim programlarına göre uygulama yapılır.

Tüm öğrencilerine yüksek kalitede ve akademisyen bir eğitim hazırlığı vermeye emek ve çaba gösteren kültür ufuklarını geliştiren ve yaratıcılığı motive eden bir akademisyen ekibine sahiptir. Aralarında günümüz ve geçmişte sahnede ve de ekranda sık sık görülen ünlü aktörler, rejisörler, pedagoglar bulunuyor. Bulgaristan Sofya ‘Kristyo Sarofov' Ulusal Tiyatro ve Sinema Sanatları Akademisi Üniversitenin eğitmenleri sayelerinde öğrenciler yüksek performans yaratıcılık ve yetenek gösterirler. Bulgaristan Sofya ‘Kristyo Sarofov' Ulusal Tiyatro ve Sinema Sanatları Akademisi Teoriyi pratiğe profesyonel uygulaması buranın eğitim felsefesidir. Mezunları başarılı kariyer ve kalifiye ediniyorlar. Her yıl 150 öğrenci kayıt oluyor. Bulgaristan Sofya ‘Kristyo Sarofov' Ulusal Tiyatro ve Sinema Sanatları Akademisi UTSSA ulusal ve uluslar arası birçok proje ve aktivitelere katılırlar. Ortak - eğitim sinema ve tiyatro sanatlarında her ikisinde de uzun süreli benzeri diğer üniversiteler ve akademilerle ortak işbirliği sürdürür. Aralarında MEDİA, ERASMUS, SOCRATES vb. dır.

HazırlıkEğitimi

Sofya ‘Kristyo Sarofov' Ulusal Tiyatro ve Sinema Sanatları Akademisinin Öğretim Dili Bulgarcadır. Yeterli derecede Bulgarca bilmeyen öğrenciler için bir yıllık Bulgarca eğitim verilir. Hazırlık sınıfında öğrencilerin seçtikleri branşlara bağlı olarak dil eğitiminin yanı sıra ilgili alan dersleri de verilmektedir.

Yurt
Sofya ‘Kristyo Sarofov' Ulusal Tiyatro ve Sinema Sanatları Akademisi 15 Bloktan oluşan öğrenci yurtları 6.000 öğrenci ve 1.000 öğrenci ailesini ağırlayabilir. Öğrenci yurtları şehir merkezine 25-30 dakika uzaklıktadır. Üniversiteye ait yurtlar iki yada üç kişilik olup kişi başı aylık 30 € – 50 € civarındadır. Bu ücretin içinde elektrik, su ve ısınma da dahildir. Tüm öğrencilerine yurt sağlarlar.Yurtları öğrenci şehrindedir. Lüks otel tarzı bir oda tek ya da iki kişilik öğrenci odaları bulunur.Tüm öğrencilerin Konaklama Sofya Öğrenci Kampüs binasında yer NATFA hosteli makul fiyatlarla mümkündür. Kampüste yaşam asla durmaz ve altyapı spor 'tesisleri, restoran geniş bir yelpazede, dinlenme ve eğlence merkezleri, özel poliklinik hastane, alışveriş alanları, çocuk oyun alanları ve kreş-okul, düşük fiyatlı öğrencilerin yemek yiyen ve uygun bir ulaşım ağı içerir 

Bölümler

 • Film ve televizyon yönetmenliği 8000 Euro
 • Film ve televizyon kameramanlığı 8000 Euro
 • Film ve televizyon montajı 4500 Euro
 • Sahne ve ekran dizaynı 3500 Euro
 • Fotoğrafçılık 4500 Euro
 • Tiyatro yönetmenliği 6000 Euro
 • Animasyon 3500 Euro
 • Dans tiyatrosu 4500 Euro
 • Kukla sahne yönetmenliği 6000 Euro
 • Tiyatro yönetmenliği ve tiyatro bilimi 4500 Euro

İki Yıllık Eğitim: Tiyatro ve Flim Oyunculuk, Sahne Sanatları Yönetmenliği

Plevne Tıp Üniversitesi

Plevne Tıp Üniversitesi

 

 • Pleven Tıp Universitesi 1974 yılında kurulmuş olup bulgaristanın en iyi 5 tıp universitesi arasındadır. 1169 yatak kapasiteli hastaneye sahip olan pleven tıp universitesi tum branslarda İngilizce bilen doktor barındırması ile dikkatleri cekiyor.Her turlu tıbbi tedavi hizmeti veren Pleven Tıp Universitesi hastanesi yabancı ogrenciler icin de ogrenim amaclı olarak farkını hissettiriyor.

Plovdiv Üniversitesi
 

Plovdiv Üniversitesi

 • Güney Bulgaristan'ın en büyük ünivesitesi ve ülkede ikinci büyük okul olan Plovdiv Üniversitesi 1961 kurulmuş olup 40'ın üzerinde alanda eğitim vermekte. Üniversitede 900'den fazla öğretim görevlisi (bunların 30'u profesör, 160 doçent, 360 asistan) çalışıyor. Okulun 9 fakultesinde 8000 devamlı, 5000 açık öğretim gören öğrenci bulunuyor.

Ruse Üniversitesi

Ruse Üniversitesi

 

 • RUSE ”ANGEL KINÇEV” ÜNİVERSİTESİ bir devlet üniversitesidir. Üniversitede ön lisans, lisans, mastır ve doktora düzeyinde eğitim verilmektedir ve Bulgar öğrencilerin dışında 15 farklı ülkeden gelen öğrenciler de eğitim almaktadır. Ruse ve Ruse Üniversitesi öğrencilerin rahat yaşamalar ve ortama uyum sağlamaları için birçok öğretim ve yaşam imkânları sunmaktadır.

Sofya Teknik Üniversitesi

Sofya Teknik Üniversitesi

 

 • Sofya Teknik Üniversitesi, Mühendislik alanında eğitim veren Bulgaristan'ın en büyük üniversitesidir. 60 yıllık tecrübesi ile Bulgaristan'ın ekonomisine katkıda bulunan 75.000 fazla uzmana eğitim verdi, aynı zamanda ülkenin diğer üniversitelerinde öğretmenlik yapan öğretim görevlileri yetiştirdi. Öğrencileri ve eğitim görevlilileri Siemens, Ericcson, Microsoft, Daimler-Crysler gibi yabancı şirketler ile ortak bilimsel araştırmalar yapmaktadır.

 

Sofya Lüben Karavelov Üniversitesi

Sofya Lüben Karavelov Üniversitesi

 

 • Sofya Lyuben Karavelov Yüksek İnşaat Okulu uzun yıllar inşaat alanında egitim vermekde olan köklü bir üniversitedir.Bulgaristan eğitim sisteminde inşaat ve mimarlık alanında çağdas seviyede eğitim imkanları sunabilen okullardan biridir.Bulgaristan acısından önemi büyük olan üniversiteden 5100 mezunu ile yaklasık 300 yabancı öğrenci mezun vererek uluslararası alanda bilinen bir okul olma yolundadır.

Sofya Uluslararası Ekonomi Üniversitesi

Sofya Uluslararası Ekonomi Üniversitesi

 

 • 80 yıllık bir tarihi geçmişi vardır. 1920 yılında kurulan üniversite Avrupa'nın en önemli üniversiteleri ile is birliği içerisinde çalışmaktadır. Ekonomi ve İşletme bölümlerinde dünya standartlarında eğitim veren bir okuldur.

 


Sofya Tıp Üniversitesi

Sofya Tıp Üniversitesi

 

 • Bulgaristan’ın en eski tıp öğretim müessesesi olan Sofya Tıp Üniversitesi Avrupa Standartlarında eğitim veren, bilim araştırmaları gerçekleştiren ve Avrupa’nın önemli tedavi merkezlerinden biridir.

 


Yeni Bulgaristan Üniversitesi

Yeni Bulgaristan Üniversitesi

 

 • Tamamlanmış bir başvuru formu Akademik transcript ile birlikte diploma (Türkiye tarafından tanınacak, İngilizce ve Bulgarca çevirileri olacak ve Bulgaristan elçiliğince tanınacak) Doktora öğrencileri için master diplomasının Bulgaristan Eğitim Bakanlığı’ndan denklik onayı

 


Varna Ekonomi Üniversitesi

Varna Ekonomi Üniversitesi

 

 • Varna Ekonomi Üniversitesi ZVOnun bilim ve kültür gereksinimlerini bir veya birden fazla dalda karşılayan 17/3 kanunununa uygun olarak devlet yüksek eğitim veren (Üniversite) okul kategorisindedir. Ekonomi Üniversitesinde eğitim süreci 17 bölüm ve iki ayrı eğitim seçeneği devamlı ve dışarıdan eğitim olarak gerçekleştirilir. 87 yıllık geçmişe sahip üniversite 50 000 spesyalist ve 60 ayrı ülkeden yabancı öğrenci yetiştirmiştir.