Yurtdışında Tıp Eğitimi
Bosna Hersek 'de Eğitim
Ukrayna 'da Eğitimi
Bulgaristan 'da Eğitim
Belarus 'da Eğitim
Azerbaycan 'da Eğitim
Çek Cumhuriyeti 'nde Eğitimi
Kazakistan 'da Eğitim
Polonya 'da Eğitim
Hırvatistan 'da Eğitim
Sırbistanda 'da Eğitim
Kosova 'da Eğitim
Rusya 'da Eğitim
Romanya 'da Eğitim
Moldova 'da Eğitimi
Makedonya 'da Eğitim
Gürcistan 'da Eğitim
Avusturya 'de Eğitim
Letonya 'da Eğitim
Litvanya 'da Eğitim
Yunanistan 'da Eğitim
Kırgızistan 'da Eğitim

KAZAKİSTAN'DA UNİVERSİTE

Kazakistan, Rusya ile sınırı en uzun, yüzölçümü ile en büyük bağımsız Türk Cumhuriyeti. “Kartal”ın simgelediği ufuklar ülkesi…
Rusya ile sınırdaş… Çarlık döneminden itibaren Rusya’nın Türkistan’ı işgal planları hep Kazakistan üzerine kurulmuş; Kazakistan, Türkistan’ın kapısı sayılmıştır.
Kazakistan; Kafkasya ve Orta Asya Türk devletleri ile Rusya arasında yaklaşık 3 milyon kilometrekarelik coğrafyası ile bugün de bir şemsiye, bir paratoner gibidir.
       
      “Kazak” adı, bozkır atlısı; hür/serbest; yiğit, mert, cesur anlamlarında bir isim.. “Kazakistan” ise o hür; yiğit, mert insanların ülkesi.. Kanatları ile yücelikleri, hür ve serbest olmayı; pençeleri ile güç-kuvvet  ve kahramanlığı; daima açık, ferli gözleri ile geniş görüş, ileri görüş ve ufukluluğu ifade eden Kartal Kazakistan’a bayrak, alem ve simge olarak seçilmiş…
       
      “Kazak” ve “Kartal” bu anlamları ile birbirine yakışan iki sembol.. Kazakistan’ı tarihi, insanı ve coğrafyası ile bu “güç”; “cesaret” ve “mücadele” esprisinden ayıramazsınız. Kazak toplumu, bu hırçın iklim ve coğrafyanın yüzyıllarca süren beraberliğinde hür olmayı; mücadeleci ve cesur olmayı, bir huy, bir karakter olarak edinmiş ve öğrenmiştir. Bir de “Koruyucu” olmayı. Düşmana karşı güçlü; dostlarına ve kendine sığınana karşı şefkatli; kol-kanat gerici. Tam da “Türk” karakteri; Türklüğün ontolojik  misyonudur.
Kazakistan işte bu misyondur.

 

HABERLEŞME

Dünyanın hemen her yeriyle gerek telefon gerekse internet vasıtasıyla haberleşme imkânı bulunmaktadır. Ülkenin her yerinde cep telefonu kullanımı da yaygındır.

 

BANKA İŞLEMLERİ

Türkiye’den alınan bankamatik kartlarıyla Türkistan’daki ATM makinelerinden para çekme imkânı vardır. Alınan banka kartını Türkistan’da kullanabilmek için Türkiye’deki bankamatiklerden en az bir kere kullanması gerekmektedir.

 

 

 

HAVA DURUMU

Üniversitemiz, Kazakistan Cumhuriyeti, Güney Kazakistan Eyaletinde yer almaktadır. Genel olarak karasal bir iklimin hâkim olduğu bölgede yazlar sıcak, kışlar ise soğuk geçmektedir. Yaz aylarında hava sıcaklığı 40 dereceye kadar yükselmekte, kışın ise –15/-20 dereceyi bulan soğuklarla karşılaşılmaktadır.

KENTAV

Türkistan’a 30 km mesafede kuzeyde bulunan ve modern bir görünüme sahip Kentav, yaklaşık 30 bin nüfuslu bir şehirdir.  Üniversitemize bağlı Yaygın Eğitim Merkezi, bu şehirdedir.

Türkistan-Kentav arası taksi ve dolmuşlar hizmet vermektedir. Türkistan-Kentav arası araç yolculuğu yaklaşık 30 dakikadır.

Şehirde Türkiyeliler tarafından işletilen lokantalar mevcuttur.

Kentav'da üniversitemize ait 390 kişilik yurt bulunmaktadır. Öğrencilerimiz yurtta bulunan 4-6 kişilik odalarda kalmakta, yemekhane, çamaşırhane, kantin hizmetlerinden yararlanmaktadırlar. 2008-2009 eğitim-öğretim yılından itibaren Türkiyeli öğrencilerimiz, sadece Türkistan'da bulunan yurtlarımızda kalmaktadırlar.

Yurtlarda kalmayan öğrencilerimiz ise ev kiralamaktadırlar. Kentav'da normal bir evin kirası yaklaşık 100 $’dır. Bir öğrencinin şahsi harcamaları ise yine 250-300 ABD Doları civarındadır. Kentav şehri, sürekli büyüyen ve gelişen bir şehir konumundadır.
 

ALMATI

Kazakistan’ın bağımsızlıktan sonraki ilk başkentidir. Almatı sürekli göç alan, büyüyen ve gelişen bir şehirdir. Almatı’da uluslararası havaalanı vardır.

İstanbul-Almatı arası uçak yolculuğu yaklaşık 6 saat sürmektedir.

Türkistan’a gidecek öğrencilerimiz, havayoluyla ilk önce Almatı’ya ulaşmakta, oradan kara veya tren yoluyla eğitimlerini görecekleri şehirlere ulaşabilmektedirler.


 

 

Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi

Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi

 

  • Matematik öğretmenliği, Çevre mühendisliği, İşletme, Resim öğretmenliği, Turizm işletmeciliği ve otelcilik, Uluslararası ilişkiler, Tarih öğretmenliği, Tıp fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği bölümlerinde eğitim ve katkı payı ücretsizdir. 

Korkut Ata Kızılorda Devlet Üniversitesi

Korkut Ata Kızılorda Devlet Üniversitesi

  • Korkut Ata ülkenin en eski yüksek öğrenim kurumlarından biridir ve Aral Denizi ekonomisi ve Kazakistan'ın Güneybatı bölgelerinde çeşitli sektörler için nitelikli uzman eğitimi vermektedir.