Yurtdışında Tıp Eğitimi
Bosna Hersek 'de Eğitim
Ukrayna 'da Eğitimi
Bulgaristan 'da Eğitim
Belarus 'da Eğitim
Azerbaycan 'da Eğitim
Çek Cumhuriyeti 'nde Eğitimi
Kazakistan 'da Eğitim
Polonya 'da Eğitim
Hırvatistan 'da Eğitim
Sırbistanda 'da Eğitim
Kosova 'da Eğitim
Rusya 'da Eğitim
Romanya 'da Eğitim
Moldova 'da Eğitimi
Makedonya 'da Eğitim
Gürcistan 'da Eğitim
Avusturya 'de Eğitim
Letonya 'da Eğitim
Litvanya 'da Eğitim
Yunanistan 'da Eğitim
Kırgızistan 'da Eğitim

Azerbaycan Tıp Üniversitesi

            Azerbaycan Tıp Üniversitesi’nin tarihi; 1919’da Azerbaycan Cumhuriyeti Meclisi’nin aldığı kararla Bakü Devlet Üniversitesi’nde açılan dört fakülteden biri olan Azerbaycan Tıp Fakültesi’ne dayanmaktadır. Azerbaycan tıp biliminin günümüze gelmesine çok büyük katkı sağlayan ve aynı zamanda günümüzde eğitim faaliyetlerini sürdüren Azerbaycan Tıp Üniversiteleri öncüsü olarak nitelendirilen kurum, halkın haklı saygısını kazanmıştır. 1919 yılında Prof. İ. Ruzumovski tarafından Bakü Tıp Fakültesi’nin gelişmesine yönelik kapsamlı çalışmalar yapılmış ve üç aylık kısa bir sürede de okul öğrencilere kapılarını açmıştır. Bakü Tıp Üniversitesi’nin kurulmasını sağlayan bu fakülte, 1922’de ilk mezunlarını Azerbaycan tıbbına kazandırmıştır. Bakü tıp eğitimi adına yaptığı çalışmalarla günümüzde bir tıp merkezi haline gelen okul, birçok tanınmış hekim yetiştirmiştir. Azerbaycan Bakü Tıp Fakültesi kuruluşunda ayrıca; Prof. N.Uşinski, Prof. K.Malinovski, Prof. S.Davidenkov, Prof. F.İlyin, Prof. P.Rostovsev, Prof. L.Levin ve Prof. M.Çlenov gibi akademisyenlerin çalışmaları da oldukça etkili olmuştur. 1930’da Sovyetler Birliği yönetiminde olan Azerbaycan’da iki fakültenin bir arada tıp eğitimi verdiği bir enstitü açılması kararı alınmış ve bu enstitüsünün de ilk rektörü M. Kadirli olmuştur. Azerbaycan Bakü Tıp Üniversitesi eğitim alanında birçok çalışmaya imza atarak 1940 yılında 3 fakültesi ve 45 bölüm ile 500 öğrenciye eğitim veren bir okul haline gelmiştir. Enstitünün eğitim kadrosu 40 profesör, 45 doçent, 137 asistan, 16 başöğretmen ve 45 eğitmenden oluşmuştur.

            Azerbaycanda eczacılık eğitimi ve çocuk diş hekimliği gibi alanlarda lisans düzeyinde eğitim verilmesine yönelik alınan kararla 1991 yılında Azerbaycan Tıp Üniversitesi haline gelen okul, eğitim kalitesi ve çeşitliliğini de büyük oranda arttırmıştır. Azerbaycanda diş hekimliği eğitiminin kalitesini Avrupa standartlarına çıkarak büyük bir başarıya imza atan üniversite 1985-1999 döneminde yayımladığı 122 bilimsel araştırma, 55 kitap ve 138 eğitim bildirgesi ile bilimsel araştırmaya verdiği önemi de göstermiştir. Bağımsız yapısıyla eğitim vermeye başladığı 1991 yılından bu yana eğitim kalitesini sürekli arttırmayı hedefleyen üniversite, günümüzde Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkeden yoğun talep görmektedir.

            Azerbaycanda fizik tedavi bölümü, eczacılık, diş hekimliği, fizyoloji gibi bölümlerindeki üst düzey eğitim programları sayesinde uluslararası tıp çevrelerinin yakından takip ettiği prestijli bir statüye sahip olan eğitim kurumu; 7 fakültesi ile 7500 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Azerbaycan eczacılık bölümü ile özellikle ilgi odağı haline gelen Bakü Tıp Üniversitesi; 118 profesör, 513 asistan, 212 okutman ve 284 doçent ile verdiği kaliteli yükseköğretim ile dünya çapında bir üne sahip olmuştur. Üniversite Azerbaycan diş hekimliği eğitimiyle ilgili yaptığı çalışmalar sayesinde günümüzde lider konuma sahip olduğu gibi, Azerbaycan fizyoloji bölümü tercihlerinde de ilk seçim olma başarısına imza atmıştır. Öğrencilere üniversite içinde eğitim verildiği gibi Bakü’de bulunan hastane, klinikler ve doğumevlerinde de uygulama yapma seçeneği sunulmaktadır.

            Azerbaycanda eczacılık eğitimi almak isteyenlerin de yoğun talebini karşılamak için büyük bir gayret içerisinde olan Azerbaycan Tıp Üniversitesi Kampüsü; 4 hastane, bilimsel araştırma merkezleri, 6 öğrenci yurdu, açık ve kapalı yüzme havuzları, spor tesisleri, 6 eğitim binası, zengin içeriğe sahip modern bir kütüphane, çeşitli klinikler, 500 ve 200’er kişilik 2 konferans salonu ve daha pek çok kompleksin bulunduğu geniş bir alana yayılmıştır.

            Yurtdışı eğitim alanında her zaman en kaliteli ve güvenilir hizmetleri sunan Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi, tek yetkili eğitim ofisi olarak sizlere uluslararası eğitim çevrelerince saygı duyulan Azerbaycan Tıp Üniversitesi eğitimini kontenjan sorunu yaşamadan alma imkanı sunuyor. Kayıt, kabul, yerleşme, danışmanlık ve karşılama gibi ihtiyaç olan her alanda en kaliteli çözümleri uygun fiyatlarla sunan Eurostar’ın profesyonel kadrosuyla biran önce iletişime geçin ve ön kayıt işlemlerinizin hemen başlatılmasını sağlayın.

Fakülteler ve Bölümler

            Azerbaycan Tıp Üniversitesi bünyesinde; 2 ayrı Tıp Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Askeri Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Fakültesi, Koruyucu Tıp ve Biyoloji Fakültesi bulunmaktadır.

Tıp Fakülteleri

Tıp Fakültesi 1: Üniversitede eğitim veren tıp fakültelerinin ilki olarak 1824 öğrenciye geniş içerikli temel tıbbi eğitim veren fakülte, bilimsel araştırmaya dayanan ve öğrencilerin pratiklik kazanmasını sağlayan bir eğitim modeline sahiptir. 31 profesör, 82 doçent, 18 öğretim, 166 asistan ile modern çağa uygun eğitim programları sunan fakülte; Modern Tanımamla, Mikrobiyoloji, Kardiyoloji, Epidermiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Akciğer Hastalıkları gibi branşlarda uzmanlar yetiştirmektedir.

Tıp Fakültesi 2: 1653 öğrenciye eğitim veren üniversitenin ikinci tıp fakültesinin akademik kadrosu; 86 profesör, 79 doçent, 16 okutman, 80 asistandan oluşmaktadır. Temel tıp eğitimi ardından 3. sınıftan sonra uygulamalı eğitime geçilmekte ve 6. sınıfta da yalnızca uygulamaya yönelik eğitim verilmektedir.

Diş Hekimliği Fakültesi: 1954 yılında kurulan fakülte; Diş Hekimliği, Diş Hastalıkları ve Komplikasyonları, Ağız, Çene ve Yüz Cerrahisi, Ağız Mukoza Hastalıkları gibi branşlarda uzmanlar yetiştirmektedir. 1102 öğrencisinin 350’si yabancı toplam 1100 öğrencisi bulunan fakültede dersleri; 14 profesör doktor, 42 profesör, 29 asistan profesör, 24 okutman, 33 eğitmen, 23 laborant ve 69 asistan vermektedir.

Fizik Tedavi Fakültesi: Teknolojik donanımlarla desteklenen bir tedavi merkezinde saygın akademisyenler tarafından uygulama eğitimi veren fakültede, öğrencilerin pratik beceri kazanması sağlanmaktadır. Öğrenciler mezuniyetlerinin ardından gerek prestijli eğitimleri gerekse de kazandıkları tecrübe sayesinde geniş iş imkanlarına sahip olmaktadır. İnsan fizyolojisi hakkında da geniş içerikli eğitim veren fakülte, staj anlamında da öğrencilerine destek olmaktadır.

Eczacılık Fakültesi: Enstitü bünyesinde eczacılık bölümü açılmasına yönelik çalışmaların sonucunda 1941’de açılan fakülte,  üniversite tarihinin en önemli eğitim birimleri arasındadır. 9 bölümle eğitim veren fakülte 350 öğrenci eğitim görmektedir. Geniş sosyal ve kültürel imkanların da bulunduğu fakültenin eğitim süresi 4 yıldır. Fakültenin eğitim dili Azerice, İngilizce ve Rusça olduğundan, yabancı öğrencilere hazırlık kurslarında dil eğitimi de verilmektedir.

Bölümler;

 • Tıp Genel-6 yıl 1 yıl staj+
 • Diş Hekimliği Fakültesi - 5 yıl+ 1 yıl staj
 • Tıbbi Biyoloji 5 yıl 1 yıl staj
 • Eczacılık - 4,5 yıl + 1 yıl staj
 • Tıp koruyucu (laborant)-5 yıl+ 1 yıl staj
 • Hemşirelik.  Yıl
 • Biyokimya Genetik
 • Biyofizik
 • Laborantlık

Koruyucu Tıp ve Biyoloji Fakültesi: İki farklı bölümün iç içe eğitim verdiği ve temelde Koruyucu Tıp ve Tıbbi Biyoloji Fakültesi olarak iki fakültenin bulunduğu bir eğitim modelinin uygulandığı fakültede 5 yıllık lisans programları bulunmaktadır. 1930’da kurulan fakülte; Epidermiyoloji, İnsan Sağlığı, Hijyen, Hastalıkların Tedavisi ve Yayılmalarının Önlenmesi, Virüs ve Parazit Enfeksiyonları, Dezenfekte, Salgın Hastalıklar ve Mikrobiyoloji gibi branşlarda uzmanlar yetiştirmektedir.

Tıbbi Biyoloji Bölümü: Teorik ve Deneysel Tıp ile ilgili eğitim alan fakülte öğrencileri 5 yıllık eğitimin ardından; Tıbbi Genetik, Mikrobiyoloji, Biyokimya, Virüs Hastalıkları, Biyofizik gibi branşlarda uzmanlaşmaktadır. 1991’de açılan fakültenin günümüzde öğrenci sayısı 150 civarındadır. 18 profesör, 39 öğretim görevlisi, 59 doçent ve 53 asistan ile özel içerikli eğitim verilmektedir. Fakültede okuyan öğrenciler İlmi Araştırma, Mikrobiyoloji ve Biyokimya laboratuarlarından yararlanarak modern çağa uygun bilimsel araştırma yapma imkanına sahiptir.

Bölümler;

 • Çocuk ve Yeni doğan Sağlığı ve Çalışanların Sağlığı
 • Beslenme ve Toplum Sağlığı 
 • Mikrobiyoloji ve İmmünoloji 
 • Genel Sağlık ve Çevre Sağlığı  
 • Sosyal Sağlık ve Sağlık Teşkilatları
 • Epidemiyoloji 
 • Biyokimya 

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Fakültesi: 1936 yılında Sovyetler Birliği Meclisi’nin kararı ile açılan fakülte, bugün itibarıyla yaklaşık olarak 1250 öğrenciye eğitim vermektedir. Azerice ve Rusçanın eğitim dili olarak kullanıldığı fakültenin akademik kadrosu; 27 profesör, 56 doçent, 18 yardımcı doçent,132 asistandan oluşmaktadır. 3. sınıf öğrencileri Türkiye, Almanya, Bulgaristan ve daha birçok ülkede uygulama alma imkanına sahip olan fakülte öğrencileri, yurtdışında deneyim kazanarak bilimsel ve uygulama anlamında kendilerini geliştirmektedir. Azerbaycan Tıp Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nde okuyan öğrenciler Bakü’de bulunan çocuk hastaneleri veya Pediatrik Bilimsel Araştırma Enstitüsü’nde uygulama eğitimi alma seçeneğine de sahiptir.

Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi

Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi

 

 • Öğrenim Ücreti: Bu üniversitede eğitim ücretli olup, 2010-2011 eğitim-öğretim yılında yıllık eğitim ücreti İşletme, Bilgisayar Uygulamalı Ekonomi ve Pazarlama 800 ABD, Uluslararası Ticaret 900 ABD ve İstatistik programı 700 ABD Doları, Türk dünyası İşletme  Fakültesinde, İşletme ve Uluslararası İlişkiler Programları yıllık 4000 ABD Dolarıdır. Eğitim dili Azerice ve Rusçadır.  Türk Dünyası İşletme, Fakültesi Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi bünyesinde, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı'na bağlı bir eğitim kurumudur. Eğitim dili Türkiye Türkçesidir.

Azerbaycan Devlet Neft Akademisi

Azerbaycan Devlet Neft Akademisi


 • Öğrenim Ücreti: Azerbaycan Devlet Neft Akademisinde eğitim ücretli olup, 2010-2011 eğitim-öğretim yılında öğrenim ücreti Kimya Teknolojisi ve Ekoloji programında 1600 ABD Doları, Uygulamalı Matematik programında ise öğrenim ücreti 2100 ABD Dolarıdır. Öğretim dili Azerice ve Rusçadır. Hazırlık Programı: Hazırlık eğitimi üniversite bünyesinde verilmektedir. Hazırlık ücreti 1100 ABD Dolarıdır.

Azerbaycan Devlet Pedagoji Üniversitesi

Azerbaycan Devlet Pedagoji Üniversitesi

 

 • Öğrenim Ücreti: Bu üniversitede eğitim ücretli olup, 2010-2011 eğitim-öğretim yılında eğitim ücreti 800 ABD Dolarıdır. Hazırlık Programı: Üniversite bünyesinde hazırlık eğitimi verilmektedir. Hazırlık eğitimi ücreti yıllık 500 ABD Dolarıdır. Hazırlık eğitiminde Azericenin yanı sıra ilgili programlara ait Azerice terimlerin eğitimi yer alır.

 


Azerbaycan Devlet Ressamlık Akademisi

Azerbaycan Devlet Ressamlık Akademisi


 • Öğrenim Ücreti: Eğitim ücreti 900-1200 ABD Dolarıdır.
  Hazırlık Programı: Hazırlık eğitimi vardır. Hazırlık eğitimi ücreti 550 ABD Dolarıdır.
  Yurt imkânı: Üniversitede yurt imkânı bulunmamaktadır.

Bakü Devlet Üniversitesi

Bakü Devlet Üniversitesi

 • Bakü Devlet Üniversitesi Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de bulunan bir devlet üniversitesidir. 1919'da kurulan üniversitenin, en ünlü mezunları Azerbaycan'ın eski cumhurbaşkanları Ebulfez Elçibey ve Haydar Aliyev'dir.

 


Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi

Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi

 

 • Hazırlık Programı: Öğretim dili Azericedir. Üniversite bünyesinde hazırlık eğitimi verilmektedir. Hazırlık sınıfı eğitim ücreti 600 ABD Dolarıdır. Hazırlık eğitim ücreti iki taksitte ödenebilecektir. Yurt İmkânı: Üniversitede yurt imkânı yoktur.

Azerbaycan Devlet Medeniyet ve İnce Sanat Üniversitesi

Azerbaycan Devlet Medeniyet ve İnce Sanat Üniversitesi

 • Öğrenim Ücreti: Bu üniversitede eğitim ücretli olup, 2010-2011 eğitim-öğretim yılında 1.500 ABD Dolarıdır. Eğitim ücreti iki taksitte ödenebilecektir. Öğretim dili Azericedir. Hazırlık Programı: Üniversite bünyesinde hazırlık eğitim verilmektedir. Hazırlık sınıfı eğitim ücreti 700 ABD Dolarıdır. Yurt İmkani: Üniversitede yurt imkânı yoktur.

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi


 • Öğretim dili Mimarlık bölümü için Azerice, Rusça ve İngilizce, İnşaat Mühendisliği bölümü için Azerice ve Rusçadır. Hazırlık Programı: Üniversite bünyesinde bir yıl hazırlık eğitimi verilmektedir ve ücreti yıllık 700 ABD Dolarıdır. Yurt İmkânı: Yurt imkânı bulunmaktadır. Aylık ücreti 25 ABD Dolarıdır.
Azerbaycan Teknik Üniversitesi

Azerbaycan Teknik Üniversitesi

 • Hazırlık Programı: Üniversite bünyesinde hazırlık eğitimi verilmektedir. Hazırlık eğitim ücreti yıllık 600 ABD Dolarıdır.
  Yurt İmkânı: Yurt imkânı bulunmaktadır. Aylık ücreti 15 ABD dolarıdır.

 


Azerbaycan Tıp Üniversitesi

Azerbaycan Tıp Üniversitesi


 • Hazırlık Programı: Hazırlık eğitimi vardır. Hazırlık eğitim ücreti yıllık 1.500 ABD Dolarıdır. Yurt İmkânı: Üniversitede yurt imkânı kısıtlıdır.


Bakü Slavyan Üniversitesi

Bakü Slavyan Üniversitesi


 • Öğrenim Ücreti: Bu üniversitede eğitim ücretli olup, 2010-2011 eğitim-öğretim yılında yıllık eğitim ücreti 1000 ABD Dolarıdır. Eğitim ücreti iki taksitte ödenebilecektir. Öğretim dili Azerice ve Rusçadır. Hazırlık Programı: Üniversite bünyesinde hazırlık sınıfı vardır ve ücreti yıllık 750 ABD Dolarıdır. Yurt İmkânı: Üniversitede yurt imkânı yoktur.


Gence Devlet Üniversitesi

Gence Devlet Üniversitesi


 • Öğrenim Ücreti: Bu üniversitede eğitim ücretli olup 2010-2011 eğitim-öğretim yılında eğitim ücreti 1000 ABD Dolarıdır. Öğrenim Ücreti her sömestr başında alınır. Hazırlık eğitimi verilmemektedir. Öğrenim dili Azericedir. Yurt İmkânı: Üniversitede yurt imkânı yoktur.


Nahcivan Devlet Üniversitesi

Nahcivan Devlet Üniversitesi


 • Fakülteler: Tarih ve Filoloji, Sosyal Yönetim ve Hukuk, Ekonomi, Güzel sanatlar, Doğal tarih

  1. Tıp, Fizik ve Matematik, Mimarlık ve Mühendislik, Pedagoji, Yabancı Diller

Sumgayıt Devlet Üniversitesi

Sumgayıt Devlet Üniversitesi


 • Öğrenim Ücreti: Bu üniversitede eğitim ücretli olup 2010-2011 eğitim öğretim yılında eğitim ücreti kimya 1050 ABD Doları Matematik ve Fizik 1000 ABD Doları. Azerbaycan Dili ve Edebiyatı, Tarih, Biyoloji ve Coğrafya 1200 ABD Dolarıdır. Hazırlık Programı: Hazırlık eğitimi vardır ve ücreti 600 ABD Dolarıdır. Yurt İmkânı: Üniversitede yurt imkânı vardır. Ücreti aylık 200 ABD Dolarıdır.
Üzeyir Hacıbeyli Adına Bakü Müzik Akademisi

Üzeyir Hacıbeyli Adına Bakü Müzik Akademisi


 • Öğrenim Ücreti: Bu üniversitede eğitim ücretli olup, 2009-2010 eğitim-öğretim yılında eğitim ücreti yıllık 2000-2500 ABD Doları arasıdır. Hazırlık Programı: Öğretim dili Azericedir. Öğrenciler bir eğitim-öğretim yılı üniversite bünyesinde hazırlık eğitimi görürler. Hazırlık eğitim ücreti 1500 ABD Dolarıdır. Yurt İmkânı: Üniversitede yurt imkânı yoktur.