Yurtdışında Tıp Eğitimi
Bosna Hersek 'de Eğitim
Ukrayna 'da Eğitimi
Bulgaristan 'da Eğitim
Belarus 'da Eğitim
Azerbaycan 'da Eğitim
Çek Cumhuriyeti 'nde Eğitimi
Kazakistan 'da Eğitim
Polonya 'da Eğitim
Hırvatistan 'da Eğitim
Sırbistanda 'da Eğitim
Kosova 'da Eğitim
Rusya 'da Eğitim
Romanya 'da Eğitim
Moldova 'da Eğitimi
Makedonya 'da Eğitim
Gürcistan 'da Eğitim
Avusturya 'de Eğitim
Letonya 'da Eğitim
Litvanya 'da Eğitim
Yunanistan 'da Eğitim
Kırgızistan 'da Eğitim

 

Minsk Devlet Dil Bilimleri Üniversitesi  

Başkent Minsk’te bulunan Devlet Dil Bilimleri Üniversitesi, 1948’te kurulmuştur, "yabancı diller üniversitesi" olarak adlandırılan üniversite , ‘İNYAZ’ olarak bilinmektedir. Üniversitenin 7 fakültesi, 40 kürsüsü ve 5000 civarında öğrencisi bulunmaktadır. Belarusta’ki en çok yabancı öğrencinin bulunduğu üniversite olarak bilinen bu üniversite, dilbilimleri alanında uzmanlaşmış ve uluslar arası bir üne kavuşmuştur. Sovyetler Birliğinin dağılması sonrasında Belarus’taki ilk Türk öğrencileri kabul eden Minsk Devlet Dil Üniversitesi,2000 li yıllarda Türk öğrencilerin en çok tercih ettiği bir üniversite olmuştur.

 Dünyanın dört bir yanından her yıl binlerce öğrenciyi kabul eden üniversitedeki ana fakültelerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. İngilizce Fakültesi
 2. Almanca Fakültesi
 3. Fransızca Fakültesi
 4. İspanyolca Fakültesi
 5. Mütercimlik Fakültesi
 6. Rus dili ve Edebiyatı Fakültesi
 7. Uluslar arası ilişkiler Fakültesi

Üniversite 2 ana binadan oluşmakta ve merkezi bölgede yer almaktadır. Üniversiteye metro, tramvay ve otobüsle ulaşım sağlanmaktadır. Üniversitenin öğrenci yurdu, 15 dakika uzaklıkta bulunmaktadır. Türk öğrenciler tarafından en çok bilinen ve tercih edilen bu üniversitede okuyan ve mezun olan bir (yabancı öğrenci) öğrenci, Rusçanın yanında birçok dil öğrenme imkânına sahiptir. Ayrıca bu üniversitede Türkçe kürsüsü bulunmakta ve Belaruslu öğrencilere Türk öğretmenler tarafında Türkçe öğretilmektedir.

        

 

Üniversitede lisans,yüksek lisan,doktora eğitiminin yanında yılın 12 ayında sürekli devam eden kısa ve uzun vadeli ‘Rusça Kurs’lar düzenlenmektedir. Bu bağlamda Belarustaki en profesyonel üniversitedir. Üniversitede seviyelere göre grup oluşturulmakta ve uluslar arası öğrencilerden oluşan 10 - 15 kişilik sınıflarda eğitim yapılmaktadır.
Üniversiteden mezun olan Türk Öğrenciler ülkemizde, başta tercümanlık, rehberlik, öğretmenlik yapabilmekte, uluslararası faaliyetteki tüm kamu ve özel sektörde çalışabilmektedirler.
Öğrenci Yurtları: Belarus Devlet Dil Üniversitesinin   yabancı öğrenciler için üniversiteye tramvay ve otobüsle 10 dakikalık bir uzaklıktadır. Yurt; blok sistemli olup, her blokta 2 odanın kullandığı banyo ve tuvalet vardır. Koridor sonlarında ortak kullanılan mutfaklar mevcuttur. Ayrıca yurdun girişinde öğrenciler için küçük bir kafeterya bulunmaktadır.


 
Belarus Devlet Ekonomi Üniversitesi

Belarus Devlet Ekonomi Üniversitesi

 

 • 1933’te kurulmuş olan Belarus Devlet Ekonomi Üniversitesi, özellikle ekonomi-işletme alanında lisans, yüksek lisan ve doktora alanında eğitim almak isteyen öğrenciler için tercih edilebilir.


Belarus Devlet Radyoelektronik Üniversitesi

Belarus Devlet Radyoelektronik Üniversitesi


 • Belarus Devlet Radyoelektronik Üniversitesi 1964'de kurulmuştur. Belarus'un radyoelektronik, enformatik ve komünikasyon ağları bakımından en önde gelen üniversitesidir. Üniversitenin akademisyen kadrosunun büyük bir bölümü Amerika'daki New York Bilim Akademisi'nin üyesidirler. Radyoelektronik Üniversitesinin profesör ve doçentleri Amerika, Kanada, Almanya, Portekiz, İspanya, Çin, Polonya, Rusya v.b. ülkelerdeki üniversitelerde 'misafir öğretim görevlisi' olarak ders vermektedirler.

Belarus Devlet Üniversitesi

Belarus Devlet Üniversitesi

 

 • Öğrenim Ücreti: Bu üniversitede eğitim ücretli olup, 2010-2011 eğitim-öğretim yılında eğitim ücreti 800 ABD Dolarıdır. Hazırlık Programı: Üniversite bünyesinde hazırlık eğitimi verilmektedir. Hazırlık eğitimi ücreti yıllık 500 ABD Dolarıdır. Hazırlık eğitiminde Azericenin yanı sıra ilgili programlara ait Azerice terimlerin eğitimi yer alır.

 


Belarus Ulusal Teknik Üniversitesi

Belarus Ulusal Teknik Üniversitesi


 • Belarus Ulusal Teknik Üniversitesi, Belarus Cumhuriyeti’nin en eski ve en büyük yüksek eğitim kurumlarından bir tanesidir. Poli-Teknik koleji temelinde 1920 yılında kurulan üniversite şu anda bilimsel ve eğitimsel merkezin öncüsü sürdürmektedirler. Üniversite bünyesinde, ünlü bilim insanlarının da olduğu 1800 öğretim görevlisini barındırmaktadır.

Grodno Yanki Kupala Devlet Üniversitesi

Grodno Yanki Kupala Devlet Üniversitesi

 • Grodno Yanki Kupala Devlet Üniversitesi, 1957 Grodno'da kurulmuştur, Akademisyen sayısı 2052 olup, Grodno'daki en büyük devlet üniversitesidir. Öğrencilerin sayısı 22.000'dir. Üniversite adını, Belarus'un çok ünlü halk şairi ve yazarı olan Yanki Kupala'dan almıştır. Üniversite son 2 yıldan beri düzenli olarak Türk öğrenci kabul etmektedir.