Yurtdışında Tıp Eğitimi
Bosna Hersek 'de Eğitim
Ukrayna 'da Eğitimi
Bulgaristan 'da Eğitim
Belarus 'da Eğitim
Azerbaycan 'da Eğitim
Çek Cumhuriyeti 'nde Eğitimi
Kazakistan 'da Eğitim
Polonya 'da Eğitim
Hırvatistan 'da Eğitim
Sırbistanda 'da Eğitim
Kosova 'da Eğitim
Rusya 'da Eğitim
Romanya 'da Eğitim
Moldova 'da Eğitimi
Makedonya 'da Eğitim
Gürcistan 'da Eğitim
Avusturya 'de Eğitim
Letonya 'da Eğitim
Litvanya 'da Eğitim
Yunanistan 'da Eğitim
Kırgızistan 'da Eğitim

Taras Shevchenko Uluslararası Kiev Üniversitesi


TARAS SHEVCHENKO ULUSLARARASI KİEV ÜNİVERSİTESİ

Ukrayna'nın Kiev şehrinde bulunan üniversite, oldukça güzel bir kampüse ve imkânlara sahip, sosyal bilimler alanında ülkenin en iyi üniversitesi 2007 yılından itibaren 3 bölümü ile YÖK tarafından tanınmaya başlandı. Öğrencilere sunduğu gerek eğitim gerekse barınma ve diğer sosyal imkânları ile birçoklarının artık YÖK denkliğinin de olması ile daha da çok tercih edileceğe benziyor.
Ayrıca,
Uluslararası İlişkiler, Rus Dili ve Edebiyatı ve Kimya bölümlerine YÖK denklik vermiş ve 2007 ÖSYM'de toplamda 15 kişilik kontenjan ayırmıştı.

Kiev Ulusal Taras Shevchenko Üniversitesi 1834 yılında kurulmuştur. Kurulduğu yıl sadece felsefe fakültesi vardı. Şu anda üniversitede yaklaşık 20.000 öğrenci eğitim görmektedir. Kiev Ulusal Taras Shevchenko Üniversitesi'nin bünyesinde 14 fakülte, 5 E 120 ülkeden 20.000 yabancı öğrenci üniversiteden mezun olmuştur. Kiev Ulusal Taras Shevchenko Üniversitesi'nin hazırlık bölümü Ukrayna'nın en iyisidir. Her yıl 1.000 yabancı öğrenci hazırlık bölümünde eğitim görmektedir.

Hazırlık bölümünde eğitim dört farklı gruba ayrılmıştır,

 • Mühendislik, Teknoloji ve Doğa Bilimleri,
 • Sağlık, Biyoloji ve Tarım Bilimleri,
 • İşletme ve İktisat,
 • Sosyal ve İnsani Bilimler.

Eğitim, öğrencinin lisans eğitimi için seçtiği bölüm doğrultusunda yapılmaktadır.

 1. Mühendislik, Teknoloji ve Doğa Bilimleri: Ukrayna veya Rus dili (öğrencinin seçimine göre), matematik, fizik, kimya, teknik resim, bilgisayar, ülke coğrafyası.
 2. Sağlık, Biyoloji ve Tarım Bilimleri: Ukrayna veya Rus dili (öğrencinin seçimine göre), biyoloji, fizik, kimya, bilgisayar, ülke coğrafyası.
 3. İşletme ve İktisat: Ukrayna veya Rus dili (öğrencinin seçimine göre), matematik, temel ekonomi, coğrafya, fizik, bilgisayar, ülke coğrafyası.
 4. Sosyal ve İnsani Bilimler: Ukrayna veya Rus dili (öğrencinin seçimine göre), edebiyat, coğrafya, bilgisayar, ülke coğrafyası, müzik, görsel sanatlar ve koreografi.

Hazırlık bölümü bitiminde öğrenciler girdikleri sınavların sonucuna göre sertifika almaktadırlar.

Üniversitedeki Fakülteler ve Bölümler
Biyoloji Fakültesi
Coğrafya Fakültesi
Jeoloji Fakültesi
İşletme Fakültesi

  • İşletme ve Girişim
  • İdare
  • Kamu Yönetimi
  • Uluslararası İktisat

  Gazetecilik Enstitüsü

  1. Gazetecilik
  2. The Publishing Business ve Editörlük

  Mekanik ve Matematik Fakültesi

  1. Matematik
  2. İstatistik
  3. Mekanik

  Fizik Fakültesi  Radyo Fizik Fakültesi

  1. Fizik Uygulamalı Fizik Bölümü

  Felsefe Fakültesi

  1. Felsefe
  2. Teoloji(Din çalışmaları)
  3. Siyaset Bilimi

  Uluslararası İlişkiler Fakültesi

  1. Uluslararası İlişkiler
  2. Uluslar arası Hukuk
  3. Uluslar arası Danışma/İstihbarat
  4. Uluslar arası Ekonomi İlişkileri
  5. Uluslararası Ticaret

  Filoloji Enstitüsü

  Tarih Fakültesi

  1. Tarih
  2. Etnoloji

  Sibernetik Fakültesi

  1. Uygulamalı Matematik

  Sosyoloji ve Psikoloji Fakültesi

  1. Sosyoloji
  2. Psikoloji

  Fizik Fakültesi

  1. Fizik
  2. Astronomi
  3. Katı Cisim Fiziği
  4. Nükleer Fizik ve Temel Parçacıklar
  5. Lazer ve Elektro-Optik Mühendisliği

  Öğrencilerin Demografik Yapısı:

  Lisans ile Lisansüstü öğrencileri; 20.000 öğrencisi var.
  Konaklama Seçenekleri: Okulun kendi yurtları var. Taras Shevchenko yurt ücretleri 2 kişilik 10 ay = 960 USD, 3 kişilik 10 ay = 840 USD, iki taksitte ödeniyor
  Kampüste Dil Kursu İmkânı: 1 yıllık hazırlık bölümü var
  Sunulan Dereceler: Lisans, Y.Lisans ve Doktora
  Eğitim Dili: Ukraynaca

  Başvuru Kabul İçin Gerekli Olan Evraklar

  1- Lise diplomasının sureti

  2- Lisede okutulan tüm derslerini ve notlarını gösterir not çizelgesi (transkript)

  4- Pasaport fotokopisi (ilk 5 sayfası ve en son sayfadaki kimlik bilgilerinin bulunduğu sayfa
  Bu üç belgenin Ukraynaca’ya tercüme edilerek noterden tasdik ettirilmesi gerekiyor. Son olarak ise tercüme yapılan noterin bağlı bulunduğu kaymakamlıktan tüm belgelerin arkasına apostil mühürü vurdurmak gerekiyor.
  Üniversitenin Yurt İmkânları ve Ücretleri
  Okulun kendi yurtları var.
  Yurt ücretleri,
  2 kişilik 10 ay = 960 USD
  3 kişilik 10 ay = 840 USD
  İki taksitte ödenebilmektedir

   
  Kherson Devlet Üniversitesi

  Kherson Devlet Üniversitesi

   

  • Fakülteler: Mühendislik ve Teknoloji  Fakültesi, Mesleki Eğitim Bölümü, İş Eğitimi Bölümü, Mühendislik Eğitimi Bölümü
  Bogomelets Tıp Üniversitesi

  Bogomelets Tıp Üniversitesi

  • Bogomolets Ulusal Tıp Üniversitesi; tıbbi eğitim, yöntemsel eğitim, insani yardım faaliyetleri, Ukrayna tıp ve eczacılık eğitimi koordinasyonunda üstlendiği lider tavır vekamu sağlığı alanında yaptığı çalışmalar neticesinde, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko tarafından bizzat tebrik edilmiştir.  Kiev İşletme ve Ekonomi Üniversitesi

  Kiev İşletme ve Ekonomi Üniversitesi

   

  • Uzmanlık alanı işletme ve ekonomi olan MAUP da, dileyen öğrenciler sosyoloji, psikoloji, hukuk, matematik, uluslararası ilişkiler vb. Diğer alanlarda da lisans ve yüksek lisans eğitimi alabilirler. Eğitim kalitesi olarak çok yüksek bir kaliteye sahip olan MAUP üniversitesi, Kiev deki öğrenciler tarafından da çok iyi olarak tanınıp, tavsiye ediliyor.

   

  Simferopol Tıp Universitesi

  Simferopol Tıp Universitesi

   

  • 230 profesörü 3,000 i aşkın çalışanı ile 21.000 e yakin öğrencisi ile Ukrayna’nın en büyük üniversitelerinden biridir. Bakanlığın otoritesinin altındadır. Üniversiteler devlet üniversiteleri altında görülmektedir. Kırım Devlet Tıp Üniversitesi en eski ve Ukrayna'nın önde gelen tıp yüksek kurumudur, SSCB zamanında1931 yılında kurulmuştur.


  Kiev Milli Ekonomi Üniversitesi

  Kiev Milli Ekonomi Üniversitesi

   

  • Üniversite Lisans, Lisansüstü ve Master Programları sağlamaktadır. Ukraynaca ya da Rusça bilmeyen öğrenciler Hazırlık Kursuna alınır. Hazırlık kursu 10 aydır, ücreti 1000 dolardır. Üniversitenin öğrencilerinin $10’nunu yabancı öğrenciler oluşturur.  Kiev Ulusal Havacılık Üniversitesi

  Kiev Ulusal Havacılık Üniversitesi

   

  • Kiev Ulusal Havacılık Üniversitesi, 1933 yılında Kiev Politeknik Enstitüsü'ne bağlı Havacılık Fakültesi olarak kurulmuştur. 1994 yılında bağımsız bir üniversite halini alarak adı Kiev Uluslararası Havacılık Üniversitesi (NAU) olmuştur. 2000 yılında ise adı yine değişmiş ve Kiev Ulusal Havacılık Üniversitesi olmuştur. NAU, sadece havacılık ve uçak alanlarında değil; Yönetim, Mekanik, Elektronik, Elektrik Mühendisliği, Malzeme Bilimi, Bilgisayar Bilimleri ve Bilgisayar Mühendisliği alanlarında da çok güçlü bilimsel alt yapıya ve tecrübeye sahiptir.

  Taras Shevchenko Uluslararası Kiev Üniversitesi

  Taras Shevchenko Uluslararası Kiev Üniversitesi

   

  • Ukrayna'nın Kiev şehrinde bulunan üniversite, oldukça güzel bir kampüse ve imkânlara sahip, sosyal bilimler alanında ülkenin en iyi üniversitesi 2007 yılından itibaren 3 bölümü ile YÖK tarafından tanınmaya başlandı. Öğrencilere sunduğu gerek eğitim gerekse barınma ve diğer sosyal imkânları ile birçoklarının artık YÖK denkliğinin de olması ile daha da çok tercih edileceğe benziyor.

  Ukrayna Ulusal Teknik Üniversitesi

  Ukrayna Ulusal Teknik Üniversitesi

   

  • Ulusal Ukrayna Teknik Üniversitesi (Kiev Politeknik Enstitüsü) "KPI" ÖSYM'nin tercih kılavuzunda yer almakta olup YÖK tarafından tanınmaktadır. 1898 yılında kurulan KPI, kuruluşundan bugüne Ukrayna'nın teknik ve teknolojik gelişiminde önemli rol oynamıştır. Üniversite bünyesinde 19 fakülte, 8 eğitim ve araştırma enstitüsü, 13 araştırma enstitüsü vardır.

   

  Uluslararası Solomon Üniversitesi

  Uluslararası Solomon Üniversitesi

   

  • 1991 yılında yüksek öğretimin çağdaş dünya standartlarında bir vurgu ile kurulmuştur. In 1991-1994 Professor was the President-founder of ISU. Profesör olarak 1991-1994 Alexander Tetelbaum kurucusu oldu. Teaching at the ISU begun on September 1, 1993.Uluslararası Solomon Üniversitesi eğitim-öğretime 1 Eylül1993 ‘te başlamıştır.

  Lugansk Devlet Tıp Üniversitesi

  Lugansk Devlet Tıp Üniversitesi

   

  • Kabul edilmek istenen Tıp öğrencileri ilk yıl için kabulde ortaöğretim diploması yada Kimya, Fizik, Biyoloji ve İngilizce dersleri dahil 12 yıllık eğitim almaktır. Eğer öğrencinin ana dili İngilizce değilse İngilizce dil yeterliliğine dair bir belge gerekmektedir.


  Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi

  Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi

   

  • 12 Haziran 1930'da Su Taşımacılığı ve Mühendisliği Enstitüsü adı altında kurulan üniversite, 1994 yılında Odessa Maritime Üniversitesi adını almıştır. Ülke içinde ve uluslararası platformda verdiği eğitim ve öğretimin kalitesinden dolayı 26 Şubat 2002 tarihinde Ukrayna Başbakanı tarafından ödüllendirilerek adının başında ulusal unvanını kullanmaya hak kazanmıştır.

  Odessa Ulusal Politeknik Üniversitesi

  Odessa Ulusal Politeknik Üniversitesi

   

  • 1918 yılında kurulan Politeknik Üniversitesi, gelecekteki mühendislerin ve bilimsel personelin yetişmesini sağlayan en büyük Güney Ukrayna merkezidir. Kampüsteki 13 bina içerisinde akademik departmanlar, laboratuarlar, 1 kütüphane, 5 okuma salonu yer alır.