Yurtdışında Tıp Eğitimi
Bosna Hersek 'de Eğitim
Ukrayna 'da Eğitimi
Bulgaristan 'da Eğitim
Belarus 'da Eğitim
Azerbaycan 'da Eğitim
Çek Cumhuriyeti 'nde Eğitimi
Kazakistan 'da Eğitim
Polonya 'da Eğitim
Hırvatistan 'da Eğitim
Sırbistanda 'da Eğitim
Kosova 'da Eğitim
Rusya 'da Eğitim
Romanya 'da Eğitim
Moldova 'da Eğitimi
Makedonya 'da Eğitim
Gürcistan 'da Eğitim
Avusturya 'de Eğitim
Letonya 'da Eğitim
Litvanya 'da Eğitim
Yunanistan 'da Eğitim
Kırgızistan 'da Eğitim

Bulgaristan Varna Denizcilik Akademisi (Naval Akademi)

 Bulgaristan Varna Denizcilik Üniversitesi (IMO)  9 Ocak 1881 yılında ilk teknik okulu olarak kurulmuştur. Kuruluş yıllarında deniz motor kuvvetleri, ticaret gemileri, gemi atölyeleri,bitki bilim alanlarında eğitim ve öğretim verilmekteydi. 1904 yılından itibaren de sadece deniz kuvvetlerine yönelik teknik personel yetiştirmek için eğitim verilmeye başlanmıştır. Bulgaristan Varna Denizcilik Üniversitesi Köklü bir eğitim geleneğine sahip olan akademi 1960 yılında Uluslararası Denizcilik Örgütüne (IMO) Kabul edilerek Uluslararası denizcilik eğitim üyeliğine hak kazanmıştır. Böylece uluslararası yabancı öğrenci alımlarına da 1993 yılında başlamış  ilk mezunlarını donanım ve ticaret filoları üzerinde vermiştir. Varna denizcilik üniversitesi tüm dünyada tanınan yüksek öğrenim kurumu olmuştur. Balkanların en büyük planetaryumu (gök bilim evi) bulunmaktadır.  Burada öğrenciler disiplinli ve kaliteli eğitimden ve öğretimden Pratik ve uygulamalı olarak yararlanırlar. Kampus bünyesinde birçok eğitim ve sosyal tesisleri mevcuttur. 
Varna Denizcilik Üniversitesi savunmada hem de ticaret filoları için entegre edilmiş derslikleri, yaz kamplarını kapsayan 3 yıl teorik 3 yılda teorik eğitimin yanı sıra yaz kampları da mevcuttur.  öğretimde Bulgar donanma gemileri ile dış ticaret gemilerinin kullanılmaktadır.

Bulgaristan da  NAVAL AKADEMİ – Bulgaristanda Gemi Kaptanlığı Naval Akademi’de Okunur.
 

Öğrencilerin skorları özel değerlendirme yöntemleriyle hesaplanarak tüm dünya limanlarında saygı duyulan birer denizci olmaları amaçlanmaktadır. Varna Denizcilik Üniversitesinde savunma ve ticaret filoları için entegre edilmiş olup mezunlar donanmada ve ticaret gemilerinde görev alabilmektedirler. 
 
Bulgaristan Varna Denizcilik Üniversitesinde sekiz laboratuar ve üç binden fazla sanal simülasyonlarda(benzetim) öğrencilere eğitim veriliyor. Varna denizcilik üniversitesine katılan her öğrenci yüzme ve tekne direksiyon ile yelkenli kullanma eğitimlerinden geçiriliyor.
Güvenliği Ajansı, R&D manyetik sapma laboratuvarı, pusulapratik navigasyon  laboratuvar, sertifikalı eğitim radyo navigasyon laboratuarı, echo-sounders, denizcilik, taşıma gemisi ve manevra, donanım, çalışma. nakliye tesisleri bulunmaktadır. Deniz mühendisleri eğitim tesisleri, Dieselsim, Norcontrol ve Upic yazılım araçları ile döşenmiş, 8 AR-GE laboratuarı ile gemi motorları, makine ile donatılmış 5 laboratuvar bulunuyor.
Uluslararası denizcilik örgütüne (IMO) üye olmasından dolayı dünya üniversiteleri ve ülkeleri tarafından tam denklik verilmiştir. Sosyal tesisler ve teknolojik imkanlar açısından Bulgaristan'ın en önemli üniversitelerinden biridir. 

Deniz Harp Okulu Denizcilik Üniversiteleri Uluslararası Birliği (aktif bir üyesi ve kurucularından olan ABD, Almanya, İtalya, Türkiye, Ukrayna, Romanya, Polonya ve diğer benzer okulları ve akademileri ile sıvı uluslararası temaslar korur.
2000 yılından itibaren Deniz Harp Okulu "NYVaptzarov" Donanma gemileri ve sivil kullan, ao t 01.12.2009 navigasyon ve operasyon eğitimi için Lloyd 's Register Kalite yönetimi tarafından bir sertifika verilir. Okul IMO (Uluslararası Denizcilik Örgütü) ve ImarE (İngiltere'de Gemi Mühendisleri Enstitüsü, Londra) sertifikaları sahibi yapar.
Öğretim görevlilerinin % 50 askeri eğitmen % 50 sivildir. Erkek- Bayan öğrenci Ayrımı bulunmuyor.
Akademik yıl 4 yıldır. Bütün bölümlerin eğitimleri İngilizce ve Bulgarcadır.

 

Deniz Harp Akademisi Bölümleri

 • Deniz Harp
 • Deniz Kuvvetler
 • Deniz Haberleşme
 • Güverte
 • Gemi Mühendisliği
 • Filo ve Port Teknolojileri Yönetimi
 • Gemi Tamir Teknolojileri
 • Navigasyon Gemi Elektrik Gemi Elektronik Okyanus Mühendisliği

 

Varna Denizcilik Üniversitesi Bölümleri

 • Gemi Güverte Kaptanlık (İngilizce)
 • Gemi Mühendisliği (İngilizce)
 • Gemi Tamiri Teknolojileri Mühendisliği
 • Filo ve Port Teknolojileri Yönetimi
 • Gemi Makineleri ve Mekanikleri Mühendisliği
 • Gemi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği
 • Deniz Haberleşme,Radyo Elektroniği ve Radar Sistemleri Mühendisliği
 • Filo Liman Teknolojileri Yönetimi (İngilizce)
Okyanus Mühendisliği
Plevne Tıp Üniversitesi

Plevne Tıp Üniversitesi

 

 • Pleven Tıp Universitesi 1974 yılında kurulmuş olup bulgaristanın en iyi 5 tıp universitesi arasındadır. 1169 yatak kapasiteli hastaneye sahip olan pleven tıp universitesi tum branslarda İngilizce bilen doktor barındırması ile dikkatleri cekiyor.Her turlu tıbbi tedavi hizmeti veren Pleven Tıp Universitesi hastanesi yabancı ogrenciler icin de ogrenim amaclı olarak farkını hissettiriyor.

Plovdiv Üniversitesi

Plovdiv Üniversitesi

 • Güney Bulgaristan'ın en büyük ünivesitesi ve ülkede ikinci büyük okul olan Plovdiv Üniversitesi 1961 kurulmuş olup 40'ın üzerinde alanda eğitim vermekte. Üniversitede 900'den fazla öğretim görevlisi (bunların 30'u profesör, 160 doçent, 360 asistan) çalışıyor. Okulun 9 fakultesinde 8000 devamlı, 5000 açık öğretim gören öğrenci bulunuyor.

Ruse Üniversitesi

Ruse Üniversitesi

 

 • RUSE ”ANGEL KINÇEV” ÜNİVERSİTESİ bir devlet üniversitesidir. Üniversitede ön lisans, lisans, mastır ve doktora düzeyinde eğitim verilmektedir ve Bulgar öğrencilerin dışında 15 farklı ülkeden gelen öğrenciler de eğitim almaktadır. Ruse ve Ruse Üniversitesi öğrencilerin rahat yaşamalar ve ortama uyum sağlamaları için birçok öğretim ve yaşam imkânları sunmaktadır.

Sofya Teknik Üniversitesi

Sofya Teknik Üniversitesi

 

 • Sofya Teknik Üniversitesi, Mühendislik alanında eğitim veren Bulgaristan'ın en büyük üniversitesidir. 60 yıllık tecrübesi ile Bulgaristan'ın ekonomisine katkıda bulunan 75.000 fazla uzmana eğitim verdi, aynı zamanda ülkenin diğer üniversitelerinde öğretmenlik yapan öğretim görevlileri yetiştirdi. Öğrencileri ve eğitim görevlilileri Siemens, Ericcson, Microsoft, Daimler-Crysler gibi yabancı şirketler ile ortak bilimsel araştırmalar yapmaktadır.

 

Sofya Lüben Karavelov Üniversitesi

Sofya Lüben Karavelov Üniversitesi

 

 • Sofya Lyuben Karavelov Yüksek İnşaat Okulu uzun yıllar inşaat alanında egitim vermekde olan köklü bir üniversitedir.Bulgaristan eğitim sisteminde inşaat ve mimarlık alanında çağdas seviyede eğitim imkanları sunabilen okullardan biridir.Bulgaristan acısından önemi büyük olan üniversiteden 5100 mezunu ile yaklasık 300 yabancı öğrenci mezun vererek uluslararası alanda bilinen bir okul olma yolundadır.

Sofya Uluslararası Ekonomi Üniversitesi

Sofya Uluslararası Ekonomi Üniversitesi

 

 • 80 yıllık bir tarihi geçmişi vardır. 1920 yılında kurulan üniversite Avrupa'nın en önemli üniversiteleri ile is birliği içerisinde çalışmaktadır. Ekonomi ve İşletme bölümlerinde dünya standartlarında eğitim veren bir okuldur.

 


Sofya Tıp Üniversitesi

Sofya Tıp Üniversitesi

 

 • Bulgaristan’ın en eski tıp öğretim müessesesi olan Sofya Tıp Üniversitesi Avrupa Standartlarında eğitim veren, bilim araştırmaları gerçekleştiren ve Avrupa’nın önemli tedavi merkezlerinden biridir.

 


Yeni Bulgaristan Üniversitesi

Yeni Bulgaristan Üniversitesi

 

 • Tamamlanmış bir başvuru formu Akademik transcript ile birlikte diploma (Türkiye tarafından tanınacak, İngilizce ve Bulgarca çevirileri olacak ve Bulgaristan elçiliğince tanınacak) Doktora öğrencileri için master diplomasının Bulgaristan Eğitim Bakanlığı’ndan denklik onayı

 


Varna Ekonomi Üniversitesi

Varna Ekonomi Üniversitesi

 

 • Varna Ekonomi Üniversitesi ZVOnun bilim ve kültür gereksinimlerini bir veya birden fazla dalda karşılayan 17/3 kanunununa uygun olarak devlet yüksek eğitim veren (Üniversite) okul kategorisindedir. Ekonomi Üniversitesinde eğitim süreci 17 bölüm ve iki ayrı eğitim seçeneği devamlı ve dışarıdan eğitim olarak gerçekleştirilir. 87 yıllık geçmişe sahip üniversite 50 000 spesyalist ve 60 ayrı ülkeden yabancı öğrenci yetiştirmiştir.