Yurtdışında Tıp Eğitimi
Bosna Hersek 'de Eğitim
Ukrayna 'da Eğitimi
Bulgaristan 'da Eğitim
Belarus 'da Eğitim
Azerbaycan 'da Eğitim
Çek Cumhuriyeti 'nde Eğitimi
Kazakistan 'da Eğitim
Polonya 'da Eğitim
Hırvatistan 'da Eğitim
Sırbistanda 'da Eğitim
Kosova 'da Eğitim
Rusya 'da Eğitim
Romanya 'da Eğitim
Moldova 'da Eğitimi
Makedonya 'da Eğitim
Gürcistan 'da Eğitim
Avusturya 'de Eğitim
Letonya 'da Eğitim
Litvanya 'da Eğitim
Yunanistan 'da Eğitim
Kırgızistan 'da Eğitim

Wroclaw Tıp Üniversitesi

Wroclaw Tıp Üniversitesi, tıp, diş hekimliği, eczacılık, sağlık bilimleri ve yüksek lisans programları olmak üzere 5 ana fakülteden oluşmaktadır; 164 kliniğin bulunduğu üniversitede 1072 akademik personel görev yapmakta ve 5600 ‘den fazla öğrenci eğitim görmektedir.

Wroclaw Tıp Üniversitesi’nin günümüze kadar yaptığı en büyük yatırımlarından birisi Klinik Merkezi’dir. Klinik merkezi 475.000 m3 alanıyla 9 binadan oluşmaktadır. Ünivesite hastanesi, klinikler ve çeşitli çalışma atölyeleri bu tesis içinde bulunmaktadır. Modern yapısı ve yeni binasıyla öğrencilere çok daha yenilikçi bir ortamda eğitim verilmektedir.

Wroclaw, tarih boyunca Polonya’nın önde gelen tıp şehirlerinden biri olmuştur. Şehirde yapılan ilk hastane 13. yüzyılda yapılmış olup, şehirdeki ilk tıp eğitimi 1745 yılında verilmeye başlanmıştır. Günümüzde Wroclaw tıp öğrencilerinin ilk tercih ettiği şehirlerden birisidir. Yüksek kaliteli uzmanlar tarafından verilen eğitim sayesinde okul Polonya’nın önde gelen tıp üniversitelerinden birisi olmuştur. Okulda 99 profesör, 676 doktora derecesinde öğretim kadrosu personeli çalışmaktadır.

Wroclaw Tıp Üniversitesi’nin İspanya, Fransa, Almanya, İtalya, İsveç, Hollanda ve İngiltere’de 39 farklı ünivesiteyle ortaklık anlaşması bulunmakta ve ortak projeler yürütülmektedir.

Üniversitenin tıp fakültsi 6 yıl, dişçilik bölümü eğitimi de 5 yıl sürmektedir. Eğitim dili ingilizcedir. Eğitim genelde teorik sınıflarda 10-12 kişilik, pratik derslerde de 4-5 kişilik gruplarda verilmektedir. Bu sayede her öğrenciyle özel oalrak ilgilenilmekte ve öğrencinin konuya hakimiyeti sağlanmaktadır.

Üniversitede Polonyalı öğrencilerin yanında bir çok yabancı öğrenci de bulunmakta, bu yönüyle okul uluslararsı bir eğitim ortamı sunmaktadır. Okulda eğitim alan yabancı öğrenciler ağırlıklı olarak İsveç, Norveç, Almanya, Amerika ve Kanada’dan gelen öğrencilerdir. Bu ülkelerden gelen öğrencilerin eğitim için Wroclaw Tıp Üniversitesi’ni seçmiş olması da üniversitenin verdiği eğitimin kalitesini ve uluslararası alandaki tanınırlığını göstermektedir.

Bugüne kadar Wroclaw Tıp Üniversitesi’nde eğitim almış ünlü tıp bilim adamları;

* Alois Alzheimer – nörolog, psikiyatrist, (Alzheimer's hastalığını buldu)
* Jan Ewangelista Purkyne – fizyolog, Wroclaw ‘da dünyanın ilk fizyoloji bölümünü kurmuştur. En bilinen çalışması 1837’deki Purkyne hücresini bulmasıdır.
* Wiktor Bross – cerrah, 1958 yılında Polonya’daki ilk açık kalp ameliyatını yapmıştır.
* Ludwig Hirszfeld – mikrobiolog. Kan grupları kuramını bulmuştur
* Jan Mikulicz-Radecki – profesör cerrah, göğüs ameliyatının öncülerindendir.
* Robert Koch – modern bakteriolojinin kurucularından (1905’te nobel ödülü almıştır).
* Paul Ehrlich – şu an tüm dünyada uygulanan kemoterapinin öncülerinden (1908’de nobel ödülü almıştır)
* Johan Pfannenstielow – St Elisabeth hastanesinde ilk sezeryan ameliyatı yapmıştır
* Albert Neisser – dermatolojist. Neisseria gonorrhoeae adlı bakteriyi bulan kişi

Üniversitenin Bölümleri ve Yıllık Eğitim Ücretleri

Program Adı

Süre (Sömestr)

Ücret (Yıl/Euro)

Lisans Programları (İngilizce)

 

 

Genel TIP

12

İlk yıl 12000 / Sonraki yıllar 8500

Diş Hekimliği

10

İlk yıl 12000 / Sonraki yıllar 9000


 
Jagiellonian Üniversitesi

Jagiellonian Üniversitesi

 

 • 1364 yılında kurulan okul 650 yıllık geçmişiyle Krakow’un en önemli üniversitelerinden biri olmuştur. Üniversitenin uluslar arası alandaki tanınırlığı 15. yüzyıla akdar uzanmakta, daha o zamanlarda bile öğrencilerinin %44’ünü yabancı öğrenciler oluştırmaktaydı.


Krakow Ekonomi Üniversitesi

Krakow Ekonomi Üniversitesi

 • Krakow Ekonomi Üniversitesi 1925 yılında kurulmuş Polonya’nın en büyük ekonomi üniversitesi, ayrıca Polonya’nın eğitim şehri olan Krakow’un da en büyük üçüncü üniversitesidir. Üniversitenin 4 ana fakültesi vardır.Krakow Teknoloji Üniversitesi

Krakow Teknoloji Üniversitesi

 

 • Krakow Teknoloji Üniversitesi 60 yıldan uzun süredir mühendislik ve mimarlık alanlarında eğitim veren ve bugüne kadar 58.000’den fazla mezun vermiştir.


 

Lazarski Universitesi

Lazarski Universitesi

 

 • 1993 Yılında kurulan Lazarski Üniversitesi, Varşova'da bulunmakta olup, kurulduğu günden beri yükselen bir başarı grafiği olan bir özel yüksek öğretim kurumudur. Kalitesi nedeniyle özellikle yabancı öğrencilerin büyük oranda rağbet ettiği üniversitede Üniversitede 30 ülkeden yaklaşık 7000 öğrenci eğitim almaktadır.


Lodz Teknik Üniversitesi

Lodz Teknik Üniversitesi

 

 • Lodz Teknik Üniversitesi 1945 yılından beri Polonya’nın en büyük üçüncü şehri olan Lodz’da eğitim vermektedir. 20 000 öğrencinin eğitim gördüğü okul, 9 fakültesi, 70 enstitüsü, 33 farklı program ve bölümüyle teknik alanda Polonya’nın en büyük ve en iyi üniversitelerinin başında gelmektedir.


Lodz Tıp Üniversitesi

Lodz Tıp Üniversitesi

 

 • Lodz Tıp Üniversitesi, tıp alanında Polonya’daki en büyük devlet üniversitelerinden birisidir. Tıp, diş hekimliği, eczacılık ve tıpla ilgili diğer bölümlerde eğitim vermektedir.


 

Lodz Üniversitesi

Lodz Üniversitesi

 

 • Lodz Üniversitesi 1945 yılında Lodz kentinde 2. Dünya Savaşı’ndan hemen sonra kurulmuştur. Lodz, Polonya’nın ortasında, Avrupa’nın birçok geçiş yolu üzerinde kurulu, yıllar boyunca polonyalılar dışında almanlar, ruslar ve yahudilere de evsahipliği yapmış, kültürel ve tarihi açıdan Polonya’nın en zengin şehirlerinden birisidir.

Poznan Ekonomi Üniversitesi

Poznan Ekonomi Üniversitesi

 

 • Poznan Ekonomi Üniversitesi, Polonya’nın en köklü ve prestijli ekonomi üniversitelerin biri olup, akademik başarısını her geçen gün artırmaktadır. Üniversiteler sıralamasında daima üst sıralarda yer alan okulun itibarı, sağladığı yüksek eğitim standartları ve son model ekonomi ve gelişen iş dünyası trendlerini yakından takip etmesi sayesinde oldukça yüksektir.

 


Poznan Tıp Üniversitesi

Poznan Tıp Üniversitesi

 

 • Poznan Tıp Üniversitesi, 90 yıllık akademik geçmişiyle Polonya’nın en büyük ve alanındaki en iyi tıp üniversitesidir. Okul, Polonya’nın farklı 6 üniversitesiyle çalışmalar yapmaktadır. Okulda eğitim gören 9200 öğrencinin 989’u ingilizce olarak eğitim almaktadır.

 


Varşova Teknoloji Üniversitesi

Varşova Teknoloji Üniversitesi

 

 • 1826 yılında kurulan okul, mühendislik ve uygulamalı bilimler alanlarında eğitim vermektedir.


 


Varşova Ekonomi Üniversitesi

Varşova Ekonomi Üniversitesi

 

 • 1906 yılında kurulan Varşova Ekonomi Üniversitesi (Szkola Glowna Handlowa w Warszawie, SGH) Polonya’da ekonomi alanında eğitim veren en eski devlet üniversitesidir.

 


Wroclaw Ekonomi Üniversitesi

Wroclaw Ekonomi Üniversitesi

 

 • Wroclaw Ekonomi Üniversitesi 1947 yılında kurulmuş bir devlet üniversitesidir ve 60 yılı aşkın deneyimiyle Polonya’daki yüksek kaliteli üniversitelerin başında gelir.