Yurtdışında Tıp Eğitimi
Bosna Hersek 'de Eğitim
Ukrayna 'da Eğitimi
Bulgaristan 'da Eğitim
Belarus 'da Eğitim
Azerbaycan 'da Eğitim
Çek Cumhuriyeti 'nde Eğitimi
Kazakistan 'da Eğitim
Polonya 'da Eğitim
Hırvatistan 'da Eğitim
Sırbistanda 'da Eğitim
Kosova 'da Eğitim
Rusya 'da Eğitim
Romanya 'da Eğitim
Moldova 'da Eğitimi
Makedonya 'da Eğitim
Gürcistan 'da Eğitim
Avusturya 'de Eğitim
Letonya 'da Eğitim
Litvanya 'da Eğitim
Yunanistan 'da Eğitim
Kırgızistan 'da Eğitim

Bulgaristan Varna Tıp Üniversitesi

 Varna Tıp Üniversitesi
Bulgaristanda Devlet üniversitesi olarak Varna Tıp Üniversitesi 1961 yılında Yüksek Tıbbi Enstütü olarak Bulgaristan Cumhuriyeti Ulusal Meclisi tarafından  Karadeniz kıyısında varna şehrinde kurulmuştur. Pr.Dr Paraskev Stoyanovadını taşıyan Varna Tıp Üniversitesi 1995 yılında ismi Varna Tıp Bilimkenti (Üniversitesi) olarak değiştirildi. Varna Tıp Üniversitesi adını alan Bulgaristan kuzeyinde yaşayan insanlara personeli ile yüksek ahlak, kalıcılık ve profesyonellik ve yaşam adına  yeterli ve kaliteli bir sağlık hizmetini sunuyor.  Üniversite bölgedeki sağlık kurumlarına sağladığı destek becerileri ve sağlık ve idari hizmetlerin kalitesi üzerinde olumlu bir etkisi bulunur. Varna Tıp Bilimkenti (Üniversitesi) olarak bilinir.

Varna Tıp Üniversitesinde Sağlık eğitimi  uygulamalı eğitsel potansiyeli sağlamak için istikrarlı bir ortam sağlıyor. Uluslararası erişilebilirlik ve uluslararası eşitlik; geliştirme ve gelenekleri için fırsatlar sunuyor. Varna Tıp Üniversitesi dünya standartlarında kalite sağlayan, bilim ve uygulama alanında uluslararası evrenin güçlendirilmesi için kaliteli yaşam için katkı sağlar. Dünyanın 45 ülkesinden gelen öğrenciler Tıp, Diş hekimliği, Eczacılık ve Kamu Sağlığı, Sağlık Yönetimi alanlarında eğitim görmektedir. Varna Tıp Üniversitesi Mezunları Avrupa Birliği (EUA) diploması almakta ve Avrupa'nın her hastanesinde görev yapıp serbest muayehane açabilmektedirler. Varna Tıp üniversitesinde, Kamu Sağlık fakültesi öğrencileri ise Sağlık Yönetimi bölümünde, Kamu Sağlığı Bölümünde, Sağlık Hizmetleri Bölümünde Yüksek Lisans diplomalarıyla mezun oluyor.
Türkiye, Makedonya, Yunanistan, Asya, Afrika, Hindistan, Kanada, Güney Amerika, gibi ülkelerden katılan öğrencilerle Bilimkenti beynelmilel tıbbıye ve kamu sağlığı alanında yüksek lisans programlarında ilerleme kaydetmiştir ki bu verilen eğitimi ilerletmiştir. Avrupa ülkelerinde birçok üniversite ve klinikler ile işbirliği bulunuyor.
2004 yılından itibaren öğrenci değişim programı Erasmus çerçevesinde Amerika ve Kanadalı öğrenciler tıp eğitimine başlamıştır. Varna Tıp Üniversitesinin ortak eğitim için anlaşmaları olduğu birçok üniversiteler bulunuyor. Bunların içinde Türkiye'den de üniversiteler vardır. Bunlar: Bursa Uludağ Üniversitesi, Ankara Gazi Üniversitesi ve Edirne Trakya Üniversitesi.
Varna Tıp Üniversitesinin Varna deniz sahilinde  Belediyenin Spor Futbol sahas, Beden eğitimi ve spor sınıfları, Kurslar, spor alanlarından serbestçe secebilirsiniz.
Varna Tıp Üniversitesinin Yök denkliği kabul edilmiş, Bulgaristanda üniversite isteğinizi EuroStar Bulgaristan Eğitim Merkezi başvurularınızı sizin adınıza gerçekleştiriyor.
yurt imkanı Yabancı öğrenciler için kampüs içinde yurt imkanı bulunuyor. Yurt odalarında telefon ve internet bağlantısı bulunmaktadır.

Adres: Marin Drinov 55
WebSite:www.mu-varna.bg


 

FAKÜLTE VE BÖLÜMLER

Varna Tıp Üniversitesi

 • Tıp Fakültesi (5 yıl-310 gün staj)10 dönem
 • Diş Hekimliği Fakültesi(5,5 yıl)
 • Eczacılık(4,5 yıl)

 

Kamu Sağlığı Fakültesi

 • Sağlık Yönetimi
 • Sağlık Hizmetleri ve Yönetimi

 

Medical College

 • Hemşirelik
 • Sağlık Müfettişliği
 • Radyoloji
 • Tıbbi Laboratuvar Asistanı
Plevne Tıp Üniversitesi

Plevne Tıp Üniversitesi

 

 • Pleven Tıp Universitesi 1974 yılında kurulmuş olup bulgaristanın en iyi 5 tıp universitesi arasındadır. 1169 yatak kapasiteli hastaneye sahip olan pleven tıp universitesi tum branslarda İngilizce bilen doktor barındırması ile dikkatleri cekiyor.Her turlu tıbbi tedavi hizmeti veren Pleven Tıp Universitesi hastanesi yabancı ogrenciler icin de ogrenim amaclı olarak farkını hissettiriyor.

Plovdiv Üniversitesi

Plovdiv Üniversitesi

 • Güney Bulgaristan'ın en büyük ünivesitesi ve ülkede ikinci büyük okul olan Plovdiv Üniversitesi 1961 kurulmuş olup 40'ın üzerinde alanda eğitim vermekte. Üniversitede 900'den fazla öğretim görevlisi (bunların 30'u profesör, 160 doçent, 360 asistan) çalışıyor. Okulun 9 fakultesinde 8000 devamlı, 5000 açık öğretim gören öğrenci bulunuyor.

Ruse Üniversitesi

Ruse Üniversitesi

 

 • RUSE ”ANGEL KINÇEV” ÜNİVERSİTESİ bir devlet üniversitesidir. Üniversitede ön lisans, lisans, mastır ve doktora düzeyinde eğitim verilmektedir ve Bulgar öğrencilerin dışında 15 farklı ülkeden gelen öğrenciler de eğitim almaktadır. Ruse ve Ruse Üniversitesi öğrencilerin rahat yaşamalar ve ortama uyum sağlamaları için birçok öğretim ve yaşam imkânları sunmaktadır.

Sofya Teknik Üniversitesi

Sofya Teknik Üniversitesi

 

 • Sofya Teknik Üniversitesi, Mühendislik alanında eğitim veren Bulgaristan'ın en büyük üniversitesidir. 60 yıllık tecrübesi ile Bulgaristan'ın ekonomisine katkıda bulunan 75.000 fazla uzmana eğitim verdi, aynı zamanda ülkenin diğer üniversitelerinde öğretmenlik yapan öğretim görevlileri yetiştirdi. Öğrencileri ve eğitim görevlilileri Siemens, Ericcson, Microsoft, Daimler-Crysler gibi yabancı şirketler ile ortak bilimsel araştırmalar yapmaktadır.

 

Sofya Lüben Karavelov Üniversitesi

Sofya Lüben Karavelov Üniversitesi

 

 • Sofya Lyuben Karavelov Yüksek İnşaat Okulu uzun yıllar inşaat alanında egitim vermekde olan köklü bir üniversitedir.Bulgaristan eğitim sisteminde inşaat ve mimarlık alanında çağdas seviyede eğitim imkanları sunabilen okullardan biridir.Bulgaristan acısından önemi büyük olan üniversiteden 5100 mezunu ile yaklasık 300 yabancı öğrenci mezun vererek uluslararası alanda bilinen bir okul olma yolundadır.

Sofya Uluslararası Ekonomi Üniversitesi

Sofya Uluslararası Ekonomi Üniversitesi

 

 • 80 yıllık bir tarihi geçmişi vardır. 1920 yılında kurulan üniversite Avrupa'nın en önemli üniversiteleri ile is birliği içerisinde çalışmaktadır. Ekonomi ve İşletme bölümlerinde dünya standartlarında eğitim veren bir okuldur.

 


Sofya Tıp Üniversitesi

Sofya Tıp Üniversitesi

 

 • Bulgaristan’ın en eski tıp öğretim müessesesi olan Sofya Tıp Üniversitesi Avrupa Standartlarında eğitim veren, bilim araştırmaları gerçekleştiren ve Avrupa’nın önemli tedavi merkezlerinden biridir.

 


Yeni Bulgaristan Üniversitesi

Yeni Bulgaristan Üniversitesi

 

 • Tamamlanmış bir başvuru formu Akademik transcript ile birlikte diploma (Türkiye tarafından tanınacak, İngilizce ve Bulgarca çevirileri olacak ve Bulgaristan elçiliğince tanınacak) Doktora öğrencileri için master diplomasının Bulgaristan Eğitim Bakanlığı’ndan denklik onayı

 


Varna Ekonomi Üniversitesi

Varna Ekonomi Üniversitesi

 

 • Varna Ekonomi Üniversitesi ZVOnun bilim ve kültür gereksinimlerini bir veya birden fazla dalda karşılayan 17/3 kanunununa uygun olarak devlet yüksek eğitim veren (Üniversite) okul kategorisindedir. Ekonomi Üniversitesinde eğitim süreci 17 bölüm ve iki ayrı eğitim seçeneği devamlı ve dışarıdan eğitim olarak gerçekleştirilir. 87 yıllık geçmişe sahip üniversite 50 000 spesyalist ve 60 ayrı ülkeden yabancı öğrenci yetiştirmiştir.