Yurtdışında Tıp Eğitimi
Bosna Hersek 'de Eğitim
Ukrayna 'da Eğitimi
Bulgaristan 'da Eğitim
Belarus 'da Eğitim
Azerbaycan 'da Eğitim
Çek Cumhuriyeti 'nde Eğitimi
Kazakistan 'da Eğitim
Polonya 'da Eğitim
Hırvatistan 'da Eğitim
Sırbistanda 'da Eğitim
Kosova 'da Eğitim
Rusya 'da Eğitim
Romanya 'da Eğitim
Moldova 'da Eğitimi
Makedonya 'da Eğitim
Gürcistan 'da Eğitim
Avusturya 'de Eğitim
Letonya 'da Eğitim
Litvanya 'da Eğitim
Yunanistan 'da Eğitim
Kırgızistan 'da Eğitim

Viyana Teknik Üniversitesi

Avusturya Üniversiteleri, Avrupa ve Dünya Üniversiteleri arasında önde gelen köklü bir eğitim geleneğine sahiptir. Özellikle tarihi altı yüzyılı aşan, içerisinden pek çok bilim adamı, sanatçı ve devlet adamı çıkarmış Viyana Üniversitesi, hem Avrupa üniversite sistemi ve anlayışına, hem de tüm Avrupa kültür, sosyal ve siyasal yaşamına çok önemli katkılarda bulunmuş bir üniversitedir. Sigmund FREUD gibi Avrupa ve Dünya tarihine damgasını vurmuş önemli şahsiyetleri yetiştirmenin haklı gururunu yaşamaktadır. Avusturya üniversitelerinde eğitim dili Almancadır. Almanca bilmeyen yabancı öğrenciler Almanca yeterlilik sınavını geçmek zorundadırlar. Bu sınava hazırlık amacıyla üniversiteler kurslar sunmaktadırlar. Hiç Almanca bilmeyen bir öğrenci bu kurslara ortalama 2 dönem devam eder ve sene bitiminde öğrenimine Almanca devam edebilecek derecede bir dil yetkinliğine kavuşur. Teknik Üniversitede bazı dersler isteğe bağlı olarak İngilizce verilebilmektedir. Avusturya´ya öğrenim amacıyla gelen öğrencilerin % 95 i Almanca bilmeden gelmekte, üniversite kayıtları yapıldıktan sonra öğrenciler üniversitenin yönlendirmiş olduğu dil kurslarında yukarda da belirtilen süre içerisinde Almanca öğrenmektedirler. Viyana Teknik Üniversitesinde genel olarak Teknik Dallar ve Mühendislikler bulunmaktadır.
2003 yılından öncesinde Avusturya Üniversitelerindeki tüm bölümler gibi Lisans ve Yüksek Lisans eğitimi birleşik olarak verilmekteyken, 2003 yılından sonra bu üniversitedeki bölümlerin tamamı Lisans Eğitimi (3 yıl) ve Yüksek Lisans Eğitimi (2 yıl) olarak ayrıldı. ECTS Avrupa Kredi Transfer Sistemi uygulanmaktadır.

LİSANS

Lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir. Mezuniyet sonraki öğrenciler direkt olarak Master eğitimine başlayabilirler (herhangi bir sınava tabii tutulmaksızın). Türkiye'den yatay geçişle gelen öğrenciler, Türkiye'deki Üniversitede vermiş oldukları dersleri Viyana Teknik Üniversitesinde saydırabilirler.

Bölümler:

Bilgisayar Mühendisliği: 180 ECTS, 3 yıl. Öğrenciler Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde ortak dersleri gördükten sonra aşağıdaki Branş Dallarından birisini seçerek Branşlaşırlar: Data Mühendisliği ve İstatistik  Medya İnformatiği  (Grafik, Animasyon? vs) Medikal İnformatik  (Tıbbi Cihazlar Üzerine) Yazılım Mühendisliği  Donanım Mühendisliği 

                                                                                             
Bilişim Mühendisliği: 180 ECTS, 3 yıl. Bu bölümde öğrenci Bilgisayar derslerinin yanında, Bilişim, Bilgi ve Komünikasyon Teknikleri, Bilgi Teknolojilerini de görmektedir.  

Ekonomi Yönetimi: 180 ECTS, 3 yıl. Bu bölümde Toplumdaki ve Ekonomideki Bilgi ve Komünikasyon Sistemleri öğretilmektedir. Öğrencinin seçebileceği Branş dalları: Ekonomi İnformatiği, Bilgi Teknolojileri, Ekonomi Bilimleri, Yapısal Bilimler. Bu bölümün ağırlıklı dersleri: Bt-yönetimi, E-ticaret, Ticari Proje Mühendisliği, Model Mühendisliği, Bilgi Ekonomisi, Semantik Web, IT Güvenliği.

Elektrik-Elektronik  Mühendisliği: 180 ECTS, 3 yıl.  

Endüstri Mühendisliği :(Makine Mühendisliği Ağırlıklı)  180 ECTS, 3 yıl.

Fizik Mühendisliği: 180 ECTS, 3 yıl.                                                                           

Harita Mühendisliği ve Jeodezi:180 ECTS, 3 yıl.                                              

Kimya Mühendisliği:180 ECTS, 3 yıl.                                                                       

Makine Mühendisliği:180 ECTS, 3 yıl. Mezuniyet sonrası öğrenci yine Makine Mühendisliğinde veya Materyal Mühendisliğinde master yapabilir.

Matematik Mühendisliği 180 ECTS, 3 yıl. Öğrenciler Matematik Mühendisliği Bölümünde ortak dersleri gördükten sonra aşağıdaki Branş Dallarından birisini seçerek Branşlaşırlar:  Teknik ve Fen Matematiği  Ticari Matematik ve İstatistik  Bilgisayar Matematiği  Finans ve Sigorta Matematiği (Aktüer ya) 

Mimarlık  180 ECTS, 3 yıl.

İnşaat Mühendisliği  180 ECTS, 3 yıl.

Şehir Planlama ve Çevre Düzenleme: 180 ECTS (152-Zorunlu, 28-Seçmeli), 3 yıl. Öğrencinin Zorunlu dersler bünyesinde göreceği derslerden bazıları: Belediye Planlaması, Şehircilik, Şehir Düzenleme, Matematik, İstatistik, Bilgisayar, Doğal Ekolojik Planlama, Planlama Teknikleri, Bölge Planlaması ve Politikası, Trafik Planlama ve Altyapı, Sosyal- Ekonomik ve Hukuksal Planlama Temelleri.  

Yöntem Mühendisliği: 180 ECTS, 3 yıl.            

YÜKSEK LİSANS  

Master eğitimi 2 yıl sürmektedir, mezuniyet sonrası eğitimlerine devam etmek isteyenler Doktora eğitimine direkt başlayabilirler. Masterden kabul alabilmek için ALES Sınavına girilmiş, minimum 55 puan alınmış olması gerekiyor. Ayrıca Türkiye'deki bir Üniversiteden Master kabulü almak zorunludur. Viyana Teknik Üniversitesi Türkiye'den Master kabulü istemektedir. Ayrıca Master kabullerinde öğrencilere Türkiye'deki Lisans Eğitimi ile Avusturya'daki Lisans Eğitimi farkı gözetilerek alttan (yani Lisans derslerinden) ek 3?5 ders verilme durumu vardır. Şuana kadar 5 dersten fazla verildiği olmamıştır.
Öğrencinin Avusturya'da seçeceği Master Bölümü Türkiye'de almış olduğu Lisans eğitiminin aynısı yada yakın bir bölümü olmalıdır. Örneğin Makine mezunu bir öğrenci İsletme bölümünde Master`e kabul edilmemektedir (öğrenci Türkiye'de bu alanda Master kabulü almış olsa bile). Aşağıdaki listede istisnai durumlar için özel notlar düşülmüştür.

Bölümler:
Mimarlık: 120 ECTS, 2 yıl. Mimarlık Bölümündeki Mastır alanları: Mimarlık  Yapı Bilimleri ve Yapı Tekniği 

İnşaat Mühendisliği: 120 ECTS, 2 yıl.

İnşaat Mühendisliği Bölümündeki Master alanları: Yapı İnşaat Mühendisliği  İnşaat Ekonomisi ve Harita Tekniği  Altyapı Planlama ve Yönetim 

Elektrik Elektronik Mühendisliği: 120 ECTS, 2 yıl.

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümündeki Master alanları: Enerji Tekniği  Otomasyon Teknolojisi  Telekomünikasyon  Bilgisayar Teknolojisi  Mikro elektronik 

Bilgisayar Mühendisliği  (İnformatik): 120 ECTS, 2 yıl.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümündeki Master alanları: Hesap Bilimi - Grafik  Tasarım Bilişim - Bilgi Yönetimi- Medya İnformatiği ? Grafik Animasyon? vs)- Medikal İnformatik (Tıbbi Cihazlar üzerine) -Yazılım Mühendisliği  / Internet PC -Donanım Mühendisliği -Endüstri mühendisliği -Bilgisayar Mühendisliği 

Bilişim Yönetimi: 80 ECTS, 2 yıl.

Makine Mühendisliği: 120 ECTS, 2 yıl. Makine Mühendisliği Bölümündeki Master alanları: Kontruksition  Üretim  Enerji  Mekatronik  Malzeme Mühendisliği  Transport  Otomotiv Mühendisliği  Biyomekanik 

Malzeme Bilimi: 120 ECTS, 2 yıl. Bu bölümden kabul almak için aşağıdaki bölümlerden birinde Lisans Eğitimini tamamlamış olmak gerekmektedir: Fizik Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Ulaşım teknolojisi, Matematik Mühendisliği, Elektrik, Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği.

PEYZAJ Şehir Planlama (Şehircilik) ve Çevre Düzenleme: 120 ECTS, 2 yıl. Bu bölüm "Cevre Mühendisliği" DEGILDIR. Türkiye'deki Cevre Mühendisliği`nin karşılığı "Viyana Ziraat Üniversitesinde" mevcuttur.
Öğrencinin bu bölümde göreceği ana Branş Dalları: Şehir Gelişimi, Planlama Teorisi, Bölge ve Yapı Politikası, Bölge Planlama ve Gelişimi, Şehir Ekonomisi, Trafik Planlaması, İnşaat ve Yapı Hukuku, Sosyal Meseleler ve Entegrasyon.

Kimya Mühendisliği: 120 ECTS, 2 yıl. Kimya Mühendisliği Bölümündeki Master alanları: Sentezleme - Malzeme Teknolojisi ve Analitik  - Malzeme Kimyası - Kimyasal Süreç Tekniği - Biyo teknoloji ve Biyo analitik 

Matematik Mühendisliği: 120 ECTS, 2 yıl. Matematik Mühendisliği Bölümündeki Master alanları: Matematik -  İstatistik - Teknik ve Fen Matematiği  - Ekonomi Matematiği - Bilgisayar Matematiği  - Finans ve Sigorta Matematiği 

Fizik Mühendisliği: 120 ECTS, 2 yıl. Fizik Mühendisliği Bölümündeki Master alanları: Teknik Fizik  -Fiziksel Enerji ve Ölçüm Tekniği 

Yöntem Mühendisliği: 120 ECTS, 2 yıl. Bu bölümde öğrenci iki ana dal eğitiminden birisini seçebiliyor. Tesis ve Makine Yapımı, Kimya Mühendisliği Ve Branş Alanlarından 1 tanesini seçmek zorundadır:  Mühendislik ve Simülasyon Tekniği, Gelecekteki Enerji Teknolojisi, Cevre ve Kaynak Dağılımı, Malzeme Teknolojisi, Kimya Teknolojisi.

Harita Mühendisliği ve Jeodezi:120 ECTS, 2 yıl. Bölümündeki Master alanları: Harita Mühendisliği ve Kartograf  Jeodezi ve Jeofizik - Ölçüm ve Afet Bilimi 

Ekonomi Enformatiği: (Yönetim & Bilişim Sistemleri): 120 ECTS, 2 yıl. Bu bölümde Ekonomi ile Bilgisayar Mühendisliği birlikte okutulmaktadır. Ekonomi Enformatiği veya Bilgisayar Mühendisliği Lisans mezunları başvurabilirler.

Endüstri Mühendisliği:  (Makine Mühendisliği Ağırlıklı ): 120 ECTS, 2 yıl. Endüstri Mühendisliğinde öğrenciler 13 Dalda Branşlaşabilirler: Fabrika ve Sistem Planlama - Finans Ekonomisi - Genel Yönetim- Is Güvenliği - Is Planlama  - IT-Şirket Hesapları - Kalite ve Üretim Yönetimi - Lojistik  Proje Yönetimi - Rekabet ve Endüstri Politikası - Risk Yönetimi  -Tesis Kurulumu ve Yönetimi  -Üretim Hesaplamaları 

ÖĞRETMENLİK BÖLÜMLERİ: ÇİFT ANA DAL: Eğitim süresi 4,5 yıldır ( 9 Dönem ), mezun olan öğrenciler Mastırlarını yapmış sayılarak mezun olurlar. Mezuniyet için öğrenci Öğretmenlik bölümlerinden 2 tanesini bitirmesi gerekmektedir. Yani Avusturya'da tüm öğretmenlerin ÇİFT ANA DAL mezunu olmaları gerekmektedir. Türkiye'den Mastır yapmak için başvuran öğrenciler öncelikle Avusturya'da Türkiye'de vermiş oldukları dersleri saydırmaları ve kalan dersleri vermeleri gerekmektedir. (Avusturya'da çift ana dal zorunluluğu olduğu için ve Türkiye'de sadece tek Branş tan mezun oldukları için) Öğrenciler neredeyse bölümlerden birini tamamen bastan okumaları zorunlu oluyor.
Bölümler: Matematik- Geometri ? Fizik-  Kimya- Bilgisayar- Bilişim- Yönetimi 

DOKTORA: Doktora Eğitimi 3 yıl sürmektedir. Bölümler: Sosyal ve Ekonomi Bilimleri - Teknik Bilimler-  Fen Bilimleri 

 
Innsbruck Üniversitesi

Innsbruck Üniversitesi

Leopold Fransa'da üniversite Innsbruck 1562 yılında Avusturya'nın Innsbruck şehrinde kurulmuştur. Innsbruck Üniversitesi'nde yabancı ve yerli toplam 26.000 öğrenci öğrenim görmektedir. Araştırma ve eğitim alanında 3000 Profesör görev yapmakta. Bünyesinde dört tane Nobel ödülü almış profesör bulunduran üniversite, araştırmacılıktaki kalitesiyle ve başarısıyla dünyada üne sahiptir.


Klagenfurt Üniversitesi

Klagenfurt Üniversitesi

Klagenfurt Üniversitesi Lisans Bölümleri

  • Bilgi İşlem Sistemleri, Bilgi Teknolojisi, Coğrafya, Ekonomi Bilimleri, Ekonomide Bilgi İşlem ve Kullanım Sistemleri, Hukuk Fakültesi, Matematik, Sosyoloji, İşletme

 


Leoben Üniversitesi

Leoben Üniversitesi

Leoben Üniversitesi Lisans Bölümleri


  • Ekonomi ve İşletme Bilimleri, Elektroteknik, Fizik, Fizik ve Kimya, Genel Makine Mühendisliği, Genel ve Analitik Kimya Bölümü, Jeofizik, Jeoloji Bilimleri (Mineraloji ve Petroloji), Jeoloji Bilimleri (Teknik Ekosistem Analizi), Jeo mekanik, Tünel Mühendisliği, Kimyasal ve Nükleer Maddelerin Etkisizleştirilmesi Tekniği, Madencilik Bilgisi, Maden Tekniği, Maden Ekonomisi, Madencilik Makine Bilimleri
Linz Üniversitesi

Linz Üniversitesi

Linz Üniversitesi Lisans Bölümleri


  • Biyofizik, Endüstri Matematiği, Haberleşme Tekniği /Enformasyon Tekniği, Kimya, Mekanik ve Makine Öğretisi (Mekatronik), Mikro elektronik, Nümerik Matematik, Pratik Bilgi İşlem, Sistem Bilimleri, Teknik Enformatik ve Telematik
    Teorik Fizik, Uygulamalı Bilgi İşlem Bölümü, Ekonomide Bilgi İşlem, Felsefe ve Bilim Teorisi, Hukuk

 

Salzburg Üniversitesi

Salzburg Üniversitesi

2003 yılından öncesinde Avusturya Üniversitelerindeki tüm bölümlerde eğitim Lisans ve Yüksek Lisans birleşik olarak verilmekteydi. 2003 yılından sonra bölümlerin büyük kısmı Lisans Eğitimi 3 yıl ve Yüksek Lisans Eğitimi 2 yıl olarak ayrıldı. Hala birleşik okutulan 4 yıl bölümler bulunmaktadır.

ECTS: Avrupa Kredi Transfer Sistemi uygulanmaktadır.

Viyana Ekonomi Üniversitesi

Viyana Ekonomi Üniversitesi

2003 yılından öncesinde Avusturya Üniversitelerindeki tüm bölümlerde eğitim Lisans ve Yüksek Lisans birleşik olarak verilmekteydi. 2003 yılından sonra bölümlerin büyük kısmi Lisans Eğitimi (3 yıl) ve Yüksek Lisans Eğitimi (2 yıl) olarak ayrıldı.

ECTS Avrupa Kredi Transfer Sistemi uygulanmaktadır. Lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir. Mezuniyet sonrası öğrenciler direkt olarak Master eğitimine başlayabilirler (herhangi bir sınava tabii tutulmaksızın).


Viyana Üniversitesi

Viyana Üniversitesi

 

1365 yılında Herzog Rudolf IV. tarafından kurulan Viyana Üniversitesi ( Latince adı; Alma MaterRudolphina) Alman Dil ve Kültür coğrafyasının en eski ve 71.000 öğrencisi ve 8.000 çalışanı ( bunlardan 6000' i bilim adamı) ile Avusturya´nın olduğu gibi Orta Avrupa´nın da en büyük üniversitesidir ve günümüze kadar yapılmış olan dünyanın en iyi üniversite sıralamalarında hep üst sıralarda yer almıştır.

Viyana Ziraat Üniversitesi

Viyana Ziraat Üniversitesi

Viyana Üniversitesi / Ziraat Fakültesi iken "Viyana Ziraat Üniversitesi" olarak Branş Üniversitesi olmuştur.
Genelde Türkiye Üniversitelerindeki Ziraat Fakültesinde bulunan bölümler bulunmaktadır. Ayrıca Türkiye'deki Cevre Mühendisliği"nin karşılığı da bu Üniversitede bulunmaktadır.
2003 yılından öncesinde Avusturya Üniversitelerindeki tüm bölümler gibi Lisans ve Yüksek Lisans eğitimi birleşik olarak verilmekteyken, 2003 yılından sonra bu üniversitedeki bölümlerin tamamı Lisans Eğitimi (3 yıl) ve Yüksek Lisans Eğitimi (2 yıl) olarak ayrıldı. ECTS: Avrupa Kredi Transfer Sistemi uygulanmaktadır.