Yurtdışında Tıp Eğitimi
Bosna Hersek 'de Eğitim
Ukrayna 'da Eğitimi
Bulgaristan 'da Eğitim
Belarus 'da Eğitim
Azerbaycan 'da Eğitim
Çek Cumhuriyeti 'nde Eğitimi
Kazakistan 'da Eğitim
Polonya 'da Eğitim
Hırvatistan 'da Eğitim
Sırbistanda 'da Eğitim
Kosova 'da Eğitim
Rusya 'da Eğitim
Romanya 'da Eğitim
Moldova 'da Eğitimi
Makedonya 'da Eğitim
Gürcistan 'da Eğitim
Avusturya 'de Eğitim
Letonya 'da Eğitim
Litvanya 'da Eğitim
Yunanistan 'da Eğitim
Kırgızistan 'da Eğitim

Varna Ekonomi Üniversitesi

 

  Varna Ekonomi Üniversitesi 14, Mayıs 1920 tarihinde kurulan Bulgaristan’nın önde gelen Devlet Üniversitelerindendir. Bugüne kadar 60.000' in üzerinde bulgar öğrenci ve yabancı öğrenci mezun vermiştir. Açılış tarihi 1921 olup birçok ekonomist ve politikacı yetiştirmiştir. Profesör, Doktor ve asistanlardan oluşan 280 kişilikeğitim kadrosuna sahiptir. 4 Fakülteden, bir Departman ve bir Kolejden (Varna Turizm Koleji) oluşmaktadır.


Varna Ekonomi Üniversitesinde en son teknolojilerle donatılmış seminer ve konferans salonları,internet ağı ile donatılmış ders ve bilgisayar salonları, modern laboratuvar ve zengin bir kütüphane bulunmaktadır. Modern üniversite kantini bulunuyor. Varna Ekonomi Üniversitesinin geniş spor alanları bulunuyor. Jimnastik salonu, ağır atletizm ve güreş, fitness, masa tenisi, satranç, eğlence merkezi ve modern kapalı spor salonu bulunuyor. Varna Ekonomi Üniversitesi öğrencilerine  gölün kıyısında bulunan kürek sporu olanağı da sunmaktadır. Bir eğitim kurumu olarak Bulgaristan ülkesinin en eski devlet üniversitelerinden biridir. Varna Yüksek ticaret okulu varna ve Bulgaristan tüccarlarının öngörü ve cömertliği sayesinde ve akıl, irade ve önde gelen Bulgar ve yabancı bilim adamlarının yetenekleri ile Varna Ekonomi Üniversitesi güçlendirilmiş, bilinçli bir zengin yaratıcı öğrencileri ile sanayiciler ile Staj olanaklarına kavuşmuştur. Varna Ekonomi Üniversitesi uluslararası işbirliği ve Erasmus ve CEEPUS öğrenci ve öğretmen değişimi uygulanıyor. Varna Ekonomi Üniversitesi iki ayrı kampüsüyle 4 fakülte ve 17 farklı branşta eğitim vermektedir. Varna Ekonomi Üniversitesi şu anda 12.000' in üzerinde bulgar ve yabancı uyruklu öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Bunların yaklaşık 280 kadarı Türk öğrenciler olup, 60 kadarı ise yabancı ülkelerden gelen öğrencilerdir. EuroStar Bulgaristan Eğitim Merkezi sizi Varna Ekonomi Üniversitesine davet ediyor. düzenli ve part-time eğitim ekonomi  öğrencilerin Ekonomi Üniversitesi. Eğitim kalitesinin öğretmenlerin yüksek eğitim tarafından garanti edilmektedir. "Finansal Muhasebe", "İş", "Bilgisayar", "Yönetim" ve Bölümü "Dil eğitimi": Yapısal Varna Üniversitesi aşağıdaki fakülte oluşmuştur.

Varna Ekonomi Üniversitesinde okuyan öğrenciler ayrıca zorunlu olarak bir yabancıdil (Fransızca,İngilizce,Almanca) eğitimi almaktadır. Varna Ekonomi Üniversitesinde lisans eğitimi 4 yıl.

Hazırlık Eğitimi

Hazırlık öğretim dili Bulgarcadır. Yeterli derecede Bulgarca bilmeyen öğrenciler bir yıllık Bulgarca eğitim alırlar. Hazırlık sınıfında öğrenciler seçtikleri branşlara bağlı olarak dil eğitiminin yanı sıra ilgili alan dersleri de veriliyor.

Yurt: Varna Ekonomi Üniversitesi ile ilgili olan Yatak sayısı 700 kişilik öğrenci yurtları bulunuyor. "Bregalnitsa"öğrenci yurtları iki bloktan oluşuyor. Özel oda 2 ve 3 kişilik odalar bulunuyor.


College: Turizm Ekonomisi ve Organizasyonu (Fransızca, Almanca, Rusça 3 yıl)
Website: www.ue-varna.bg

Varna Ekonomi Üniversitesi Fakülteleri:

Bölümler:

 • Finans ve Muhasebe Fakültesi
 • Muhasebe
 • Maliye ve Kredi
 • İktisat
 • İşletme Hukuki

 

İdari Bilimler Fakültesi

 • Ekonomi ve İnşaat Yönetimi
 • Endüstri  Yönetimi
 • Ticaret Yönetimi
 • Tarım Ekonomisi
 • Sanayi Ekonomisi

Bilişim Fakültesi

 • Bilişim İşletme Sistemleri
 • İstatistik ve Ekonometri
 • Matematik Bilimleri
 • İşletme Yönetimi
 • Pazarlama
 • Gayrimenkul Ekonomisi
 • Yönetim
 • Finans
 • Lojistik Ekonomisi
 • Uluslararası Ekonomik İlişkiler

 

Varna Ekonomi Üniversitesi'nin Bölümleri:

 • Ticaret ekonomisi
 • Insaat ekonomisi
 • Emlak ekonomisi
 • Sanayi ekonomisi
 • Tarim ekonomisi

 

Adres: Kniaz Boris I 77
WebSite: www.ue-varna.bg

 Varna Ekonomi Üniversitesi Hakkında

Varna Ekonomi Üniversitesi ZVOnun bilim ve kültür gereksinimlerini bir veya birden fazla dalda karşılayan 17/3 kanunununa  uygun olarak devlet yüksek eğitim veren (Üniversite) okul kategorisindedir. Ekonomi Üniversitesinde eğitim süreci 17 bölüm ve iki ayrı eğitim seçeneği  devamlı ve dışarıdan eğitim olarak gerçekleştirilir. 87 yıllık geçmişe sahip üniversite 50 000 spesyalist ve 60 ayrı ülkeden yabancı öğrenci yetiştirmiştir. Bugün itibari ile üniversitede 9700den fazla Bulgar ve yabancı öğrenci eğitimini sürdürmektedir. Ayrıca 260 öğretim görevlisi 1şubede 20 ayrı bölüm 4 ayrı fakülte olarak gruplandırılmış olarak eğitim vermektedirler. Akademik eğitimler Genel bina ve 2. binada sürdürülür.
Üniversite öğrencilerine ferah derslikler, konferans odası, zamanın ihtiyaçlarını karşılayacak teknolojik derslikler, seminer odaları ve zengin bir kütüphane, bilgisayarlı sınıflar, laboratuarlar, çeşitli dersler için gerekli olan ses kabinleri sunar. Eğitim sürecine yardımcı olmak adına Bilgi işlem teknolojileri bölümü yazılım ve  yerel ağ desteği sağlamaktadır. Modern kapalı spor tesisinde spor aktiviteleri, jimnastik, ağıt atletik ve güreş, genel fiziksel hazırlık, masa tenisi, satranç, tıbbi beden eğitimi, karşılaştırma merkezi bulunmaktadır, Üniversitenin hemen yakındada ayriyeten büyük bir kapalı spor salonu bulunmaktadır.75/1 kanunu Üniversiteye faaliyetlerini yürütme ve not verme imkanı sağlar. Notlar çok iyi, iyi, geçer ce geçemez olarak 4 ayrı gruba ayrılmıştır. Kanunen sınıf geçme notu olan çok iyi ve iyi nin 6 yıl, geçerin ise 3 yıl geçerliliği vardir. Geçemez notunda ise bir üst sınıfa geçme iptal olur. Yüksek eğitim verek okulların kanunen en geçer notu almaya öğrencilere hiçbir şekilde diploma verme hakları yoktur. 2006 yılında Ekonomi Üniversitesi NAOA sınıf geçme prosedürüne başarı ile geçmiş bulunmaktadır.


 • Varna Ekonomi üniversitesi 87 yıllık tarihe sahip, 4 fakülte ve 20 bölüm den oluşan modern eğitim veren bir kuruluştur.
 • Profesör, doktor ve asistanlardan oluşan 280 kişilik bir eğitim kadrosuna sahiptir.
 • Üniversite, 300,000 cilt özel yazılı eser ve 420 den fazla dergiye yıllık aboneliği ile çok zengin bir kütüphane içeriği sunar.
Varna Ekonomi Üniversitesi Eğitim Ücretleri
Hazırlık : 2500€
Lisans : Yıllık 2500 €
Yüksek Lisans : Yıllık 3000 €
Doktora : Yıllık 3500 €

 

 

 

 
Plevne Tıp Üniversitesi

Plevne Tıp Üniversitesi

 

 • Pleven Tıp Universitesi 1974 yılında kurulmuş olup bulgaristanın en iyi 5 tıp universitesi arasındadır. 1169 yatak kapasiteli hastaneye sahip olan pleven tıp universitesi tum branslarda İngilizce bilen doktor barındırması ile dikkatleri cekiyor.Her turlu tıbbi tedavi hizmeti veren Pleven Tıp Universitesi hastanesi yabancı ogrenciler icin de ogrenim amaclı olarak farkını hissettiriyor.

Plovdiv Üniversitesi

Plovdiv Üniversitesi

 • Güney Bulgaristan'ın en büyük ünivesitesi ve ülkede ikinci büyük okul olan Plovdiv Üniversitesi 1961 kurulmuş olup 40'ın üzerinde alanda eğitim vermekte. Üniversitede 900'den fazla öğretim görevlisi (bunların 30'u profesör, 160 doçent, 360 asistan) çalışıyor. Okulun 9 fakultesinde 8000 devamlı, 5000 açık öğretim gören öğrenci bulunuyor.

Plovdiv(Filibe) Tıp Üniversitesi

Plovdiv(Filibe) Tıp Üniversitesi

 

 • 1945 yılında kurulan Plovdiv Tıp Üniversitesi Tıp, Diş ve Eczacılık, Sağlık hizmetleri ve yardımcı sağlık personeli dallarında eğitim vermekte. Avrupa standartlarında gerekli olan bütün fakultelere sahip olan üniversite, öğrencilerine ülkenin en geniş ve modern tedavi, araştırma ve eğitim donanımlı, hastane merkezi olan St. Gerorgi Üniversite Hastanesinde öğretim vermektedir.

 

Ruse Üniversitesi

Ruse Üniversitesi

 

 • RUSE ”ANGEL KINÇEV” ÜNİVERSİTESİ bir devlet üniversitesidir. Üniversitede ön lisans, lisans, mastır ve doktora düzeyinde eğitim verilmektedir ve Bulgar öğrencilerin dışında 15 farklı ülkeden gelen öğrenciler de eğitim almaktadır. Ruse ve Ruse Üniversitesi öğrencilerin rahat yaşamalar ve ortama uyum sağlamaları için birçok öğretim ve yaşam imkânları sunmaktadır.

Sofya Teknik Üniversitesi

Sofya Teknik Üniversitesi

 

 • Sofya Teknik Üniversitesi, Mühendislik alanında eğitim veren Bulgaristan'ın en büyük üniversitesidir. 60 yıllık tecrübesi ile Bulgaristan'ın ekonomisine katkıda bulunan 75.000 fazla uzmana eğitim verdi, aynı zamanda ülkenin diğer üniversitelerinde öğretmenlik yapan öğretim görevlileri yetiştirdi. Öğrencileri ve eğitim görevlilileri Siemens, Ericcson, Microsoft, Daimler-Crysler gibi yabancı şirketler ile ortak bilimsel araştırmalar yapmaktadır.

 

Sofya Lüben Karavelov Üniversitesi

Sofya Lüben Karavelov Üniversitesi

 

 • Sofya Lyuben Karavelov Yüksek İnşaat Okulu uzun yıllar inşaat alanında egitim vermekde olan köklü bir üniversitedir.Bulgaristan eğitim sisteminde inşaat ve mimarlık alanında çağdas seviyede eğitim imkanları sunabilen okullardan biridir.Bulgaristan acısından önemi büyük olan üniversiteden 5100 mezunu ile yaklasık 300 yabancı öğrenci mezun vererek uluslararası alanda bilinen bir okul olma yolundadır.

Sofya Uluslararası Ekonomi Üniversitesi

Sofya Uluslararası Ekonomi Üniversitesi

 

 • 80 yıllık bir tarihi geçmişi vardır. 1920 yılında kurulan üniversite Avrupa'nın en önemli üniversiteleri ile is birliği içerisinde çalışmaktadır. Ekonomi ve İşletme bölümlerinde dünya standartlarında eğitim veren bir okuldur.

 


Sofya Tıp Üniversitesi

Sofya Tıp Üniversitesi

 

 • Bulgaristan’ın en eski tıp öğretim müessesesi olan Sofya Tıp Üniversitesi Avrupa Standartlarında eğitim veren, bilim araştırmaları gerçekleştiren ve Avrupa’nın önemli tedavi merkezlerinden biridir.

 


Yeni Bulgaristan Üniversitesi

Yeni Bulgaristan Üniversitesi

 

 • Tamamlanmış bir başvuru formu Akademik transcript ile birlikte diploma (Türkiye tarafından tanınacak, İngilizce ve Bulgarca çevirileri olacak ve Bulgaristan elçiliğince tanınacak) Doktora öğrencileri için master diplomasının Bulgaristan Eğitim Bakanlığı’ndan denklik onayı