Yurtdışında Tıp Eğitimi
Bosna Hersek 'de Eğitim
Ukrayna 'da Eğitimi
Bulgaristan 'da Eğitim
Belarus 'da Eğitim
Azerbaycan 'da Eğitim
Çek Cumhuriyeti 'nde Eğitimi
Kazakistan 'da Eğitim
Polonya 'da Eğitim
Hırvatistan 'da Eğitim
Sırbistanda 'da Eğitim
Kosova 'da Eğitim
Rusya 'da Eğitim
Romanya 'da Eğitim
Moldova 'da Eğitimi
Makedonya 'da Eğitim
Gürcistan 'da Eğitim
Avusturya 'de Eğitim
Letonya 'da Eğitim
Litvanya 'da Eğitim
Yunanistan 'da Eğitim
Kırgızistan 'da Eğitim

Sofya Teknik Üniversitesi

Sofya Teknik Üniversitesi, Mühendislik alanında eğitim veren Bulgaristan'ın en büyük üniversitesidir. 60 yıllık tecrübesi ile Bulgaristan'ın ekonomisine katkıda bulunan 75.000 fazla uzmana eğitim verdi, aynı zamanda ülkenin diğer üniversitelerinde öğretmenlik yapan öğretim görevlileri yetiştirdi. Öğrencileri ve eğitim görevlilileri Siemens, Ericcson, Microsoft, Daimler-Crysler gibi yabancı şirketler ile ortak bilimsel araştırmalar yapmaktadır.
Üniversitenin 26 Mühendislik, İşletme ya da mastır bölümleri arasında seçim yapabilirsiniz. Üniversite bünyesinde eğitim alırken bilimsel çalışmalara da devam edebilir ve doktora yapabilirsiniz. Bugün Sofya Teknik Üniversitesi'nde 500 kişi doktora yapmaktadır.Aynı zamanda Sofya Teknik Üniversitesi, Avrupa standartlarında eğitim veriyor. Avrupa Birliği ülkelerinde bulunan aynı eğitimi veren üniversitelerle beraber planlarını ve programlarını hazırlamaktadır. Avrupa'daki üniversiteler, uygulanan  puan (kredi) transfer sistemini (ECTS) eğitim verilen dersleri ve sınavları tanımaktadır. Aynı zamanda o üniversitede okuma imkânı sağlamaktadır.
Üç ayrı yabancı dilde eğitim veren Bulgaristan'ın tek üniversitesi olan Sofya Teknik Üniversitesinde, Almanya, Fransa ve İngiltere'de bulunan ortak üniversitelerin ya da kuruluşların verdiği diplomaları alabilirsiniz. Yabancı dilde okumayı arzu eden öğrencilere bir yıllık dil hazırlık kursu verilir.Bunların yanı sıra, üniversite eğitimi ve laboratuarlarındaki araştırma imkanları dışında dağlarda ve denizde bulunan dinlenme tesisleri ile öğrencilere değişik aktivitelere katılma olanağı sağlamaktadır. Üniversitenin 12 eğitim binası, kütüphaneleri, 10 öğrenci lojmanı, yüzme havuzu, tenis kortu ve spor salonları ile donatılan spor tesisi vardır.
Sofya Teknik Üniversitesi'nin Fakülte ve Bölümler


Bilgisayar Sistemleri ve Teknolojisi

Otomatizasyon, Bilgisayar ve İdare Tekniği

Makine ve Aygıt Yapımı

Endüstri Yönetimi (Industrial Management)

Bilgisayar Sistemleri ve Teknolojisi (Almanca)

Mühendislik Dizaynı

Makine Yapım Tekniği ve Teknolojisi

Elektroteknik

Genel Makine Yapımı (Almanca)

Tekstil Tekniği ve Teknolojisi

Elektrik Güç Yönetimi ve Elektrik Donatımı

Elektronik

Hidrolik ve Pnömatik Teknoljisi

İletişim Tekniği ve Teknolojisi

Elektrik Mühendisliği (Fransızca)

Mekatronik

Uygulamalı Matematik

Havacılık Tekniği ve Teknolojisi

Endüstri Mühendisliği (İngilizce)

Isı ve Nükleer Enerji

Ulaşım Teknolojisi ve İdaresi

Kamu Yönetimi

Taşımacılık Tekniği ve Teknolojisi

Isı Tekniği

Ekonomi Yönetimi

 

İngilizce Eğitim Yapan Bölümler

 • Endüstri Mühendisliği (İngilizce)
  Dört yıllık lisans eğitimi verilir. Bölüm 1993 yılında iki önde gelen İngiliz Mühendislik kurumunca - Institution of Mechanical Engineering ve Institute of Measurement and Control kurulmuştur.
 • Genel Makine Yapımı (Almanca)
  Dört yıllık lisans eğitimi verilir. Öğrenciler Karlscruhe Üniversitesi'nden Almanca diploma alma imkanına sahiptir. Almanya'da eğitim alma hakkı da kazanılır.
 • Bilgisayar Sistemleri ve Teknolojileri (Almanca)
  Dört yıllık lisans eğitimi verilir. Öğrenciler Karlscruhe Üniversitesi'nden Almanca diploma alma imkanına sahiptir.
 • Elektrik Mühendisliği (Fransızca)
  Beş yıllık lisans üstü eğitimi verilir. Fransız Mühendislik Bilgileri Komisyonunca akredite edilmiştir. 3'üncü kursun sonunda öğrenciler aşağıdaki uzmanlaşma alanlarından birinde öğrenimine devam edebilirler,
  - Elektroteknik, Elektronik ve Otomasyon
  - Bilgisayar ve İletişim

İngilizce Olarak Eğitim Yapılan Bölümler

 • Tekstil Tekniği ve Teknolojisi
 • Otomatizasyon, Bilgisayar ve İdare Yönetimi
 • Makine ve Aygıt Yapımı
 • Mekatronik
 • Bilgisayar Sistemleri ve Teknolojisi
 • Taşımacılık Tekniği ve Teknolojisi

Yabancı Öğrenciler birinci sınıfa başlamadan 10 Aylık Bulgarca hazırlık kursu alırlar. Endüstri mühendisliği okuyacak olanlar İngilizce, Bilgisayar Sistemleri ve Teknolojileri & Genel Makine Yapımı  bölümü okuyacak olanlar ise Almanca hazırlık kursu verilir. Bu eğitimin ikinci sömesterinde bazı esas dersler Matematik, Fizik, Bilgisayar gibi verilir ve sınava tabii tutulur. Hazırlık kurslarının sonunda başarı ile bitirenlere özel sertifikaları verilir.

Bulgarca, İngilizce veya Almanca bilen öğrenciler dil sınavlarına girip, hazırlığı atlayarak direk birinci sınıftan başlayabilirler.
Sofya Teknik Üniversitesi Eğitim ve Sosyal İmkanları
Her öğrenci Sofya Teknik Üniversitesi'nin spor tesislerinde spor yapmak zorundadır. Olimpik yüzme havuzu, 3 kapalı ve 3 açık hava tenis kortu, voleybol, hentbol, basketbol, jimnastik, aerobik ya da fitness vs. Üniversitede ayrıca Sozopol ve Ravadinovo Karadeniz sahil köylerinde ve Semkovo ve Pçelina dağlarında dinlenme tesisleri vardı

Sofya Teknik Üniversitesine Başvuru ve Kayıt İçin Aranan Şartlar
Sofya Teknik Üniversitesi'ne başvuracak öğrencilerin lisede en az 1 yıl matematik ve fizik derslerini görmüş olması ve bu derslerin yıl sonu not ortalamalarının en az 3 ve üzeri olması gerekmektedir. 

Sofya Teknik Üniversitesi Yurt İmkanları ve Ücretleri
Sofya Teknik Üniversitesi öğrenci yurtları Vitoşa dağının yamaçlarında ve merkezden otobüsle 25-30 dk mesafededir. Sofya Öğrenci kampusu içerisinde bulunur. Öğrenci kampusunde tüm olanaklar mevcuttur. Internet, kafeler, yemekhaneler, çamaşırhaneler ve spor tesisleri gibi. Öğrenci yurtlarında aylık kira bedeli koşullara göre değişmekte birlikte, aylık 40-70 dolar civarındadır. Yurtlar iki ve 3 kişilik odalardan oluşur.


Sofya Teknik Üniversitesi

Bölümler

Hazırlık
(Bulgarca)

Lisans
(Bulgarca)

Mastır
(Bulgarca)

Hazırlık
(İngilizce)

Lisans
(İngilizce)

Mastır
(İngilizce)

Tüm Bölümler

2.500€

3.000€

3.000€

2.500€

3.000€

3.000€

 

 

 

 
Plevne Tıp Üniversitesi

Plevne Tıp Üniversitesi

 

 • Pleven Tıp Universitesi 1974 yılında kurulmuş olup bulgaristanın en iyi 5 tıp universitesi arasındadır. 1169 yatak kapasiteli hastaneye sahip olan pleven tıp universitesi tum branslarda İngilizce bilen doktor barındırması ile dikkatleri cekiyor.Her turlu tıbbi tedavi hizmeti veren Pleven Tıp Universitesi hastanesi yabancı ogrenciler icin de ogrenim amaclı olarak farkını hissettiriyor.

Plovdiv Üniversitesi

Plovdiv Üniversitesi

 • Güney Bulgaristan'ın en büyük ünivesitesi ve ülkede ikinci büyük okul olan Plovdiv Üniversitesi 1961 kurulmuş olup 40'ın üzerinde alanda eğitim vermekte. Üniversitede 900'den fazla öğretim görevlisi (bunların 30'u profesör, 160 doçent, 360 asistan) çalışıyor. Okulun 9 fakultesinde 8000 devamlı, 5000 açık öğretim gören öğrenci bulunuyor.

Plovdiv(Filibe) Tıp Üniversitesi

Plovdiv(Filibe) Tıp Üniversitesi

 

 • 1945 yılında kurulan Plovdiv Tıp Üniversitesi Tıp, Diş ve Eczacılık, Sağlık hizmetleri ve yardımcı sağlık personeli dallarında eğitim vermekte. Avrupa standartlarında gerekli olan bütün fakultelere sahip olan üniversite, öğrencilerine ülkenin en geniş ve modern tedavi, araştırma ve eğitim donanımlı, hastane merkezi olan St. Gerorgi Üniversite Hastanesinde öğretim vermektedir.

 

Ruse Üniversitesi

Ruse Üniversitesi

 

 • RUSE ”ANGEL KINÇEV” ÜNİVERSİTESİ bir devlet üniversitesidir. Üniversitede ön lisans, lisans, mastır ve doktora düzeyinde eğitim verilmektedir ve Bulgar öğrencilerin dışında 15 farklı ülkeden gelen öğrenciler de eğitim almaktadır. Ruse ve Ruse Üniversitesi öğrencilerin rahat yaşamalar ve ortama uyum sağlamaları için birçok öğretim ve yaşam imkânları sunmaktadır.

Sofya Lüben Karavelov Üniversitesi

Sofya Lüben Karavelov Üniversitesi

 

 • Sofya Lyuben Karavelov Yüksek İnşaat Okulu uzun yıllar inşaat alanında egitim vermekde olan köklü bir üniversitedir.Bulgaristan eğitim sisteminde inşaat ve mimarlık alanında çağdas seviyede eğitim imkanları sunabilen okullardan biridir.Bulgaristan acısından önemi büyük olan üniversiteden 5100 mezunu ile yaklasık 300 yabancı öğrenci mezun vererek uluslararası alanda bilinen bir okul olma yolundadır.

Sofya Uluslararası Ekonomi Üniversitesi

Sofya Uluslararası Ekonomi Üniversitesi

 

 • 80 yıllık bir tarihi geçmişi vardır. 1920 yılında kurulan üniversite Avrupa'nın en önemli üniversiteleri ile is birliği içerisinde çalışmaktadır. Ekonomi ve İşletme bölümlerinde dünya standartlarında eğitim veren bir okuldur.

 


Sofya Tıp Üniversitesi

Sofya Tıp Üniversitesi

 

 • Bulgaristan’ın en eski tıp öğretim müessesesi olan Sofya Tıp Üniversitesi Avrupa Standartlarında eğitim veren, bilim araştırmaları gerçekleştiren ve Avrupa’nın önemli tedavi merkezlerinden biridir.

 


Yeni Bulgaristan Üniversitesi

Yeni Bulgaristan Üniversitesi

 

 • Tamamlanmış bir başvuru formu Akademik transcript ile birlikte diploma (Türkiye tarafından tanınacak, İngilizce ve Bulgarca çevirileri olacak ve Bulgaristan elçiliğince tanınacak) Doktora öğrencileri için master diplomasının Bulgaristan Eğitim Bakanlığı’ndan denklik onayı

 


Varna Ekonomi Üniversitesi

Varna Ekonomi Üniversitesi

 

 • Varna Ekonomi Üniversitesi ZVOnun bilim ve kültür gereksinimlerini bir veya birden fazla dalda karşılayan 17/3 kanunununa uygun olarak devlet yüksek eğitim veren (Üniversite) okul kategorisindedir. Ekonomi Üniversitesinde eğitim süreci 17 bölüm ve iki ayrı eğitim seçeneği devamlı ve dışarıdan eğitim olarak gerçekleştirilir. 87 yıllık geçmişe sahip üniversite 50 000 spesyalist ve 60 ayrı ülkeden yabancı öğrenci yetiştirmiştir.