Yurtdışında Tıp Eğitimi
Bosna Hersek 'de Eğitim
Ukrayna 'da Eğitimi
Bulgaristan 'da Eğitim
Belarus 'da Eğitim
Azerbaycan 'da Eğitim
Çek Cumhuriyeti 'nde Eğitimi
Kazakistan 'da Eğitim
Polonya 'da Eğitim
Hırvatistan 'da Eğitim
Sırbistanda 'da Eğitim
Kosova 'da Eğitim
Rusya 'da Eğitim
Romanya 'da Eğitim
Moldova 'da Eğitimi
Makedonya 'da Eğitim
Gürcistan 'da Eğitim
Avusturya 'de Eğitim
Letonya 'da Eğitim
Litvanya 'da Eğitim
Yunanistan 'da Eğitim
Kırgızistan 'da Eğitim

Belarus Ulusal Teknik Üniversitesi


Belarus Ulusal Teknik Üniversitesi, Belarus Cumhuriyeti’nin en eski ve en büyük yüksek eğitim kurumlarından bir tanesidir.
Poli-Teknik koleji temelinde 1920 yılında kurulan üniversite şu anda bilimsel ve eğitimsel merkezin öncüsü sürdürmektedirler.
Üniversite bünyesinde, ünlü bilim insanlarının da olduğu 1800 öğretim görevlisini barındırmaktadır. Öğretim görevlilerinin profesyonellikleri, uzmanların hem dünya hem de Avrupa çapındaki eğitimlerini biyo-mühendislik, bilişim, makine mühendisliği, inşaat mühendisliği, mimarlık, enerji mühendisliği, alet yapımı, endüstriyel ekonomi, uluslar arası standartlaşma ve belgelendirme, denetleme aktiviteleri, ekoloji gibi alanlarda yapmalarına olanak sağlamaktadır. Üniversitede şu anda tam zamanlı, yarı zamanlı ve lisansüstü eğitim olmak üzere 28 000 öğrenci farklı derecelerde eğitimlerini sürdürmektedir.
1947 yılında, Fizik alanında Nobel Ödüllü (2000) Zhores I. Alferov Belarus Ulusal Teknik Üniversitesi’nde eğitim vermeye başlamıştır. 
 

Başlıca Fakülteleri:

 1. Motorlu Taşıtlar ve Traktör Fakültesi
 2. Mimarlık Fakültesi
 3. Askeri Teknik Fakültesi
 4. Mühendislik Fakültesi
 5. İnşaat Fakültesi
 6. Madencilik Fakültesi
 7. Enerji Fakültesi

Üniversite yerleşkesinin merkezde olması, tek fakültesi hariç diğer tüm fakültelerinin ana yerleşke içinde yer alması, öğrenci yurdunun yakınlığı gibi sebepler üniversitenin en belirgin özellikleridir. Özellikle inşaat, mimarlık gibi alanlarda okumak isteyen öğrenciler için en ideal üniversitedir. Ancak yabancı öğrenciler için ‘hazırlık fakültesi’ eğitimi, Rusça derslerin yanında fizik, matematik gibi sayısal derslerin de olduğu ağır bir program içermektedir. Teknik alandaki eğitim kalitesiyle bilinen üniversitede okumak, teknik alana ilgi duyanlar için en iyi üniversitedir


 
 
Belarus Devlet Ekonomi Üniversitesi

Belarus Devlet Ekonomi Üniversitesi

 

 • 1933’te kurulmuş olan Belarus Devlet Ekonomi Üniversitesi, özellikle ekonomi-işletme alanında lisans, yüksek lisan ve doktora alanında eğitim almak isteyen öğrenciler için tercih edilebilir.


Belarus Devlet Radyoelektronik Üniversitesi

Belarus Devlet Radyoelektronik Üniversitesi


 • Belarus Devlet Radyoelektronik Üniversitesi 1964'de kurulmuştur. Belarus'un radyoelektronik, enformatik ve komünikasyon ağları bakımından en önde gelen üniversitesidir. Üniversitenin akademisyen kadrosunun büyük bir bölümü Amerika'daki New York Bilim Akademisi'nin üyesidirler. Radyoelektronik Üniversitesinin profesör ve doçentleri Amerika, Kanada, Almanya, Portekiz, İspanya, Çin, Polonya, Rusya v.b. ülkelerdeki üniversitelerde 'misafir öğretim görevlisi' olarak ders vermektedirler.

Belarus Devlet Üniversitesi

Belarus Devlet Üniversitesi

 

 • Öğrenim Ücreti: Bu üniversitede eğitim ücretli olup, 2010-2011 eğitim-öğretim yılında eğitim ücreti 800 ABD Dolarıdır. Hazırlık Programı: Üniversite bünyesinde hazırlık eğitimi verilmektedir. Hazırlık eğitimi ücreti yıllık 500 ABD Dolarıdır. Hazırlık eğitiminde Azericenin yanı sıra ilgili programlara ait Azerice terimlerin eğitimi yer alır.

 


Grodno Yanki Kupala Devlet Üniversitesi

Grodno Yanki Kupala Devlet Üniversitesi

 • Grodno Yanki Kupala Devlet Üniversitesi, 1957 Grodno'da kurulmuştur, Akademisyen sayısı 2052 olup, Grodno'daki en büyük devlet üniversitesidir. Öğrencilerin sayısı 22.000'dir. Üniversite adını, Belarus'un çok ünlü halk şairi ve yazarı olan Yanki Kupala'dan almıştır. Üniversite son 2 yıldan beri düzenli olarak Türk öğrenci kabul etmektedir.

 


Minsk Devlet Dil Bilimleri Üniversitesi

Minsk Devlet Dil Bilimleri Üniversitesi

 

 • Başkent Minsk’te bulunan Devlet Dil Bilimleri Üniversitesi, 1948’te kurulmuştur, "yabancı diller üniversitesi" olarak adlandırılan üniversite , ‘İNYAZ’ olarak bilinmektedir. Üniversitenin 7 fakültesi, 40 kürsüsü ve 5000 civarında öğrencisi bulunmaktadır. Belarusta’ki en çok yabancı öğrencinin bulunduğu üniversite olarak bilinen bu üniversite, dilbilimleri alanında uzmanlaşmış ve uluslar arası bir üne kavuşmuştur.