Yurtdışında Tıp Eğitimi
Bosna Hersek 'de Eğitim
Ukrayna 'da Eğitimi
Bulgaristan 'da Eğitim
Belarus 'da Eğitim
Azerbaycan 'da Eğitim
Çek Cumhuriyeti 'nde Eğitimi
Kazakistan 'da Eğitim
Polonya 'da Eğitim
Hırvatistan 'da Eğitim
Sırbistanda 'da Eğitim
Kosova 'da Eğitim
Rusya 'da Eğitim
Romanya 'da Eğitim
Moldova 'da Eğitimi
Makedonya 'da Eğitim
Gürcistan 'da Eğitim
Avusturya 'de Eğitim
Letonya 'da Eğitim
Litvanya 'da Eğitim
Yunanistan 'da Eğitim
Kırgızistan 'da Eğitim

Bulgaristan Sofya Vasil Levski Ulusal Spor Akademisi


 Bulgaristan Sofya Spor Akademisi Yüksek okulunun kuruluş tarihi 1942 yılında Bulgaristan çarı III.Boris’in fermanı ile Yüksek Beden Eğitimi Okulu’nun kurulması ile başlar. 1953 yılında Bakanlar Kurulu Kararnamesi ile Yüksek Beden Eğitimi Enstitüsü adını almıştır. 1967 yılında Spor ve Pedagoji Fakültesi ile Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Fakültesi kurulmuştur.

1972 yılında Karadeniz kıyısında Nesebar kenti yakınlarında Yüksek Beden Eğitimi Enstitüsü’nün Su Sporları Merkezi (ünik) kurulmuştur. 1973 yılında doktor ve bilim doktoru dereceleri veren Beden Eğitimi ve Spor (Kineziterapi dahil)  Teorisi ve Yöntemleri Bilim Kurulu kurulmuştur. 1974 yılında üstün nitelikli sporculara özel eğitim verilmeye başlanmıştır.  
( Bororvets, Rila dağı)1986 yılında açılmıştır. Yüksek Beden Eğitimi Enstitüsü (şimdiki adıyla Vasil Levski Ulusal Spor Akademisi), Spor Öğretmenliği, Antrenörlük ve Kineziterapi’den oluşan üç ana bölümünde yaygın fizik tedavi ve rehabilitasyon ihtiyaçları için Bulgaristan’da üniversite seviyesinde eğitim veren tek yüksek okuldur.

 

1995 yılında Yüksek Beden Eğitimi Enstitüsü Halk Meclisi’nin kararı ile Ulusal Spor Akademisi adını almıştır. Darvenitsa’da bulunan Öğrenci Kentinde modern donatılı eğitim binası yapılmıştır. Bulgaristanın en önemli dağı Vitoşa’da Ulusal Spor Akademisi’nin Yüksek Dağ Eğitim Merkezi açılmıştır.

1996 yılından itibaren Vasil Levski Ulusal Spor Akademisi, beden eğitimi, spor ve kineziterapi alanında tanınmış Bulgar ve yabancı sporculara fahri ünvanı verilmeye başlanmıştır.
Ulusal Spor Akademisi, 3 fakültede lisans eğitim programları için akademik akreditasyonu vardır: Ulusal Spor Akademisi’nin Merkezi özel ve interdisipliner (özellikle adaptif fiziksel aktivite) alanlarda çeşitli ek eğitim programları sunmaktadır.
Ulusal Spor Akademisi, Bulgaristan Futbol Birliği ile ortaklaşa tüm dünyadan futbol antrenörü eğitmeye ve Avrupa Futbol Federasyonları Birliği’nce (UEFA) istenilen tüm lisansları (tüm dünyada geçerli License PRO dahil) UEFA tarafından yetkilendirilmiştir. Ulusal Spor Akademisi üstün nitelikli akademik personeli doktoru ve pedagoji bilimleri doktora derecesine sahip 7 profesör, 33 doçent ve 202 yardımcı doçent ders vermektedir. Bizim çeşitli alanlarda uzman, spor pedagogları ve antrenörleri, hekim, fizyolog, biyokimyager, psikolog, sosyolog, tarihçi, fizikçi öğretim görevlileri en kapsamlı eğitimli profesyoneller yetiştiriliyor. Bulgaristan Ulusal Spor Akademisi Avrupanın benzeri en iyi okulların arasındadır. Lisans düzeyi veya buna eşdeğer diploma sahipleri için eğitimler gerçekleştirmektedir.
Avrupa kredi biriktirme ve transfer ECTS sistemine göre ise 240 kredi Üniversitede öğrenciler ikinci bir uzmanlık da edinebilirler, örneğin Antrenör bölümünde okuyanlar beden öğretmeni uzmanlığı da alabilirler. İkinci sınıftan sonra ikinci bir bölümde eğitim görebilirler. Bulgaristan üniversitelerinde Spor okuyacak olduğunuz tek ve en kapsamlı spor bölümlerinin bulunduğu, uluslararası kabul gören spor teknik okuludur.

 

Ulusal Spor Akademisi, Avrupa’da önde gelen üniversitelerin yüksek öğretimde entegrasyon programı partneridir.
Ulusal Spor Akademisi öğrencileri ikinci sınıfı tamamladıktan sonra Erasmus, Socrates, CEEPUS, Leonardo ve diğer öğrenci değiş tokuş programlarına katılmak hakkına sahiptir.

Bulgaristan Sofya Vasil Levski Ulusal Spor Akademisi yüksek öğretimde Türkiye, Romanya, Yunanistan, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, Güney Afrika Cumhuriyeti, Hindistan, Portekiz, Makedonya, Belçika, Almanya, İspanya, Polonya, Finlandiya ve vb... ülkelerdeki eğitim kurumları ile işbirliği yürütmektedir. 

 Bulgaristan Ulusal Spor Akademi şehir merkezinde bulunan ikinci bir binaya daha sahiptir. Rektörlük binasına bağlı Kapalı Spor Tesislerinde akademinin antrenman için gerekli tüm spor dalları  için spor salonları bulunmaktadır. 2 adet jimnastik spor salonu, akrobasi, voleybol, basketbol, güreş, haltercilik, boks, judo, koreografi, kapalı koşu pisti bulunuyor. Bulgaristan’ın spor alanında elde ettiği birçok başarının altında Sofya Spor Akademisi öğrencilerinin imzası bulunuyor. Olimpiyatlara katılan sporcular günümüze dek toplamda 151 gümüş ve bronz madalya ile 17 altın madalya kazanmışlardır.

   Ulusal Spor Akademisi mezunu olan Bulgar antrenörler ile Ulusal Spor Akademisinde yetiştirmiş olduğu ve çok sayıda tanınmış sporcu dünyanın en büyük spor forumlarında Olimpiyat Oyunları, Avrupa ve Dünya Şampiyonluklarında üstün başarılar göstermiştir. Ulusal Spor Akademisi sporcuları şimdiye kadar 42 olimpiyat şampiyonluğu ünvanı, 17 altın madalya, 151 gümüş ve bronz olimpiyat madalyası, 90 dünya şampiyonluğu ünvanı, 120 gümüş ve bronz dünya birinciliği madalyası ve Avrupa şampiyonluğu ödülü kazanmışlardır. Okulun ayrıca Burgas da Deniz sporları  ve Bulgaristan’ın en yüksek dağlarından birisi olan Borovets’de, dağ sporları eğitim tesisleri bulunmaktadır.

Öğretim süresi: 4 yıldır

Hazırlık Dil Programı: 1991 yılında yabancı öğrenci ve doktarantlar için Dil Eğitim Merkezi kurulmuştur. Bulgarca bilmeyen öğrencilere bir yıllık dil hazırlık eğitimi veriyor.

Yurt İmkanları : Yurtlarında 2-3 kişilik odalarda konaklama sağlanıyor.

 

Fakülteler ve Bölümler:

Antrenörlük Fakültesi

 • Antrenörlük (56 spor dalından seçim)

Spor Öğretmenliği Fakültesi

 • Kineziterapi
 • Turizm ve Spor Animasyonu

 

Lisans Bölümleri

 • Spor Eğitimi
 • Spor Menajerliği
 • Spor Animatörlüğü
 • Beden Eğitimi
 • Beden Eğitim Öğretmenliği
Plevne Tıp Üniversitesi

Plevne Tıp Üniversitesi

 • Pleven Tıp Universitesi 1974 yılında kurulmuş olup bulgaristanın en iyi 5 tıp universitesi arasındadır. 1169 yatak kapasiteli hastaneye sahip olan pleven tıp universitesi tum branslarda İngilizce bilen doktor barındırması ile dikkatleri cekiyor.Her turlu tıbbi tedavi hizmeti veren Pleven Tıp Universitesi hastanesi yabancı ogrenciler icin de ogrenim amaclı olarak farkını hissettiriyor.

Plovdiv Üniversitesi
 

Plovdiv Üniversitesi

 • Güney Bulgaristan'ın en büyük ünivesitesi ve ülkede ikinci büyük okul olan Plovdiv Üniversitesi 1961 kurulmuş olup 40'ın üzerinde alanda eğitim vermekte. Üniversitede 900'den fazla öğretim görevlisi (bunların 30'u profesör, 160 doçent, 360 asistan) çalışıyor. Okulun 9 fakultesinde 8000 devamlı, 5000 açık öğretim gören öğrenci bulunuyor.

Ruse Üniversitesi

Ruse Üniversitesi

 

 • RUSE ”ANGEL KINÇEV” ÜNİVERSİTESİ bir devlet üniversitesidir. Üniversitede ön lisans, lisans, mastır ve doktora düzeyinde eğitim verilmektedir ve Bulgar öğrencilerin dışında 15 farklı ülkeden gelen öğrenciler de eğitim almaktadır. Ruse ve Ruse Üniversitesi öğrencilerin rahat yaşamalar ve ortama uyum sağlamaları için birçok öğretim ve yaşam imkânları sunmaktadır.

Sofya Teknik Üniversitesi

Sofya Teknik Üniversitesi

 

 • Sofya Teknik Üniversitesi, Mühendislik alanında eğitim veren Bulgaristan'ın en büyük üniversitesidir. 60 yıllık tecrübesi ile Bulgaristan'ın ekonomisine katkıda bulunan 75.000 fazla uzmana eğitim verdi, aynı zamanda ülkenin diğer üniversitelerinde öğretmenlik yapan öğretim görevlileri yetiştirdi. Öğrencileri ve eğitim görevlilileri Siemens, Ericcson, Microsoft, Daimler-Crysler gibi yabancı şirketler ile ortak bilimsel araştırmalar yapmaktadır.

 

Sofya Lüben Karavelov Üniversitesi

Sofya Lüben Karavelov Üniversitesi

 

 • Sofya Lyuben Karavelov Yüksek İnşaat Okulu uzun yıllar inşaat alanında egitim vermekde olan köklü bir üniversitedir.Bulgaristan eğitim sisteminde inşaat ve mimarlık alanında çağdas seviyede eğitim imkanları sunabilen okullardan biridir.Bulgaristan acısından önemi büyük olan üniversiteden 5100 mezunu ile yaklasık 300 yabancı öğrenci mezun vererek uluslararası alanda bilinen bir okul olma yolundadır.

Sofya Uluslararası Ekonomi Üniversitesi

Sofya Uluslararası Ekonomi Üniversitesi

 

 • 80 yıllık bir tarihi geçmişi vardır. 1920 yılında kurulan üniversite Avrupa'nın en önemli üniversiteleri ile is birliği içerisinde çalışmaktadır. Ekonomi ve İşletme bölümlerinde dünya standartlarında eğitim veren bir okuldur.

 


Sofya Tıp Üniversitesi

Sofya Tıp Üniversitesi

 

 • Bulgaristan’ın en eski tıp öğretim müessesesi olan Sofya Tıp Üniversitesi Avrupa Standartlarında eğitim veren, bilim araştırmaları gerçekleştiren ve Avrupa’nın önemli tedavi merkezlerinden biridir.

 


Yeni Bulgaristan Üniversitesi

Yeni Bulgaristan Üniversitesi

 

 • Tamamlanmış bir başvuru formu Akademik transcript ile birlikte diploma (Türkiye tarafından tanınacak, İngilizce ve Bulgarca çevirileri olacak ve Bulgaristan elçiliğince tanınacak) Doktora öğrencileri için master diplomasının Bulgaristan Eğitim Bakanlığı’ndan denklik onayı

 


Varna Ekonomi Üniversitesi

Varna Ekonomi Üniversitesi

 

 • Varna Ekonomi Üniversitesi ZVOnun bilim ve kültür gereksinimlerini bir veya birden fazla dalda karşılayan 17/3 kanunununa uygun olarak devlet yüksek eğitim veren (Üniversite) okul kategorisindedir. Ekonomi Üniversitesinde eğitim süreci 17 bölüm ve iki ayrı eğitim seçeneği devamlı ve dışarıdan eğitim olarak gerçekleştirilir. 87 yıllık geçmişe sahip üniversite 50 000 spesyalist ve 60 ayrı ülkeden yabancı öğrenci yetiştirmiştir.