Yurtdışında Tıp Eğitimi
Bosna Hersek 'de Eğitim
Ukrayna 'da Eğitimi
Bulgaristan 'da Eğitim
Belarus 'da Eğitim
Azerbaycan 'da Eğitim
Çek Cumhuriyeti 'nde Eğitimi
Kazakistan 'da Eğitim
Polonya 'da Eğitim
Hırvatistan 'da Eğitim
Sırbistanda 'da Eğitim
Kosova 'da Eğitim
Rusya 'da Eğitim
Romanya 'da Eğitim
Moldova 'da Eğitimi
Makedonya 'da Eğitim
Gürcistan 'da Eğitim
Avusturya 'de Eğitim
Letonya 'da Eğitim
Litvanya 'da Eğitim
Yunanistan 'da Eğitim
Kırgızistan 'da Eğitim

Plevne Tıp Üniversitesi

Akreditasyon Notu : Çok İyi – 2006 tarihinden – 2012 yılına kadar
Dünya Sıralaması :
Eğitim Dili : Bulgarca
Pleven Tıp Üniversitesi Hakkında
Pleven Tıp Universitesi 1974 yılında kurulmuş olup bulgaristanın en iyi 5 tıp universitesi arasındadır. 1169 yatak kapasiteli hastaneye sahip olan pleven tıp universitesi tum branslarda İngilizce bilen doktor barındırması ile dikkatleri cekiyor.Her turlu tıbbi tedavi hizmeti veren Pleven Tıp Universitesi hastanesi yabancı ogrenciler icin de ogrenim amaclı olarak farkını hissettiriyor.
Pleven Tıp Universitesi Bulgarca ve İngilizce tıp imkanının yanı sıra kamu saglıgı fakultesi ve saglık bilim koleji ile de hemşirelik,laborantlık,fizik tedabi,ebelik,tıbbi laboratuar asistanlıgı gibi bolumleri de bunyesinde bulundurmaktadır.
1997 yılından beri İngilizce tıp alanında verdigi egitim ile bulgaristanın en gozde İngilizce tıp egitimi veren universitesidir.Pleven tıp universitesinde 2148 ogrenci bulunmaktadır.bu ogrencilerin 409 tanesi yabancı ogrenci olmakla beraber,bu 409 ogrencinin 139 tanesi Hindistan kokenlidir.Kanada, Amerika,Kıbrıs,İngiltere,Fransa,Ukrayna,Makedonya,Rusya,Nijerya,Kongo,Japonya gibi ulkelerdende bircok ogrenci bulunmaktadır.
Pleven Tıp universitesi bunyesinde 24 tane bolum bulunmakla beraber 60 kadar profosor ve 300 kadar asistan profosor ogrencilere verilen egitimde rol almaktadır.Bu egitmenlerin cogu uluslar arası bircok tıp kuruluşlarının arastırma calısmalarında da faaliyetlerini devam ettirmektedirler.
Pleven tıp universitesinin 2 tane yurdu bulunmaktadır.Birisi kucuk ve 2 katlıdır,digeri ise gayet buyuk ve 6 katlıdır. Kucuk olan yurtta Japon,Turk,Fransız,kanada,Amerikan,İngiliz ve Hindistanlı ogrenciler agırlıklı olarak kalmakta olup buyuk yurtta ise diger ulke vatandasları kalmaktadır.Bunun sebebi ise İngilizce egitim alan ogrencilerin hep bir arada olmasını saglamak,ulkeye alısmalarını ve aile ozlemlerini azaltmayı daha kolay hale getirmektir.Yurt odalarının boyutları 2 tane ogrenci icin gayet yeterli olup icerisinde bir ogrencinin ihtiyaclarını karsılayabilecek cok miktarda esya bulunmaktadır.
Üniversitenin Bölümleri
• Tıp Fakültesi (İngilizce)
• Kamu Sağlığı Fakültesi
• Sağlık Koleji
• Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Uluslararası Anlaşmalar
Tıp Fakültesi aynı zamanda SOCRATESgibi uluslararası bilim projelerine iştirak etmektedir. SOCRATES bir Avrupa Toplumsal programı olup eğitim geliştirme ve Avrupa’da açık bir eğitim programının oluşması için çalışmaktadır. Başlıca amaçları şunlardır:
1) Avrupa eğitimini bütün alanlarda geliştirtmek ve güçlendirme. Aynı zamanda Avrupa eğitim kaynaklarına erişebilmede eşitlik sağlama.
2) Eğitimde işbirliğini ve hareketliliği canlandırmak. Özellikle:
a) Eğitim kurumları arasında değiş tokuş’u teşvik etmek,
b) Yabancı üniversiteler ile ortak eğitim yılının kabulü,
c) Bilgi değişimini geliştirmek,
d) Popüler eğitim metotları ve kaynaklarını ulusal ve Avrupa düzeyinde bilgisel ve iletişimsel geliştirmek için programlar düzenlemek
Ders Programları : Hazırlanıyor
Üniversitenin Konumu :
Pleven Hakkında
Hazırlık Eğitimi
Bir yıl süreli Bulgarca veya İngilizce hazırlık eğitimi verilir. İngilizce ya da Bulgarca yeterlilik sınavlarını geçen öğrenciler bu programlara kayıt yaptırmadan lisans eğitimlerine başlayabilirler. 
Yurt
Okulun yurtlarında yurt ücretleri ( 70 – 120 ) leva arası değişmektedir. Bazı yurtlarda elektirik ve su ücreti dahil değildir. Özel yurtlar 70 euro ile 125 euro arası değişmektedir.
Yaşam Giderleri
Aylık ortalama yaşam giderleri 250-350 Euro, bir dönemlik kitap ve araç gereç giderleri yaklaşık 50 Euro civarındadır.
Pleven Tıp Üniversitesine Başvuru ve Kayıt İçin Aranan Şartlar
Pleven Tıp Fakültesinden kabul alabilmek ve eğitime başlayabilmek için başvuran adayların kendi ülkelerinde maksimum düzeyde biçilen not değerinin en az %62 sini Biyoloji ve Kimya’dan alarak lise mezunu olmaları gerekiyor. Örnek vermek gerekirse, bir öğrencinin notlarına bakalım.


Lise 1 Biyoloji ortalaması : 2
Lise 2 Biyoloji ortalaması : 2
Lise 3 Biyoloji ortalaması : 5
Toplam : 9, Genel Ortalama: 3

3/5 : 0,60 x 100 : %60

Lise 1 Kimya ortalaması : 2
Lise 2 Kimya ortalaması : 2
Lise 3 Kimya ortalaması : 4
Toplam : 8, Genel Ortalama: 2,66

2,66/5 : 0,53 x 100 : %53,2

%60 + % 53,2 = 113,2 / 2 = %56,6

Pleven okul yönetimi %58′e kadar tolerans tanıyabilmekle birlikte yukarıda örnekte verildiği üzere kimya ve biyoloji ortalamaları %56,6′ya ancak denk geliyor ki, kabul alma şansı biraz riskli. Siz de ortalamalarınızı bu şekilde değerlendirebilip, kabul şansınızı öğrenebilirsiniz.
Pleven Tıp Üniversitesi Akademik Takvimi
Pleven Tıp Fakültesinde eğitim süresi toplam 6 yıldır. Bu süre üç farklı modül şeklinde sürdürülür. Pre-clinical training denen ilk süreç toplam 2 yıl sürer. Clinical training olarak isimlendirilen ikinci süreç toplam 3 yıl sürer. Son tahlilde 1 yıl süreyle Pre-graduation clinical practice süreci yaşanır. Bu bir yıllık süreçte bir doktor adayının ileriki kariyerine katkısı olması açısından bir staj dönemi gibi değerlendirilir. Bu süreç üniversitenin kendi hastanesinde çalışmak suretiyle gerçekleştirilir.
Öğrenci bu süreçte Internal diseases (Dahiliye), surgery (Cerrahlık), obstetrics and gynecology (Kadın Doğum), pediatrics (Pediatri), hygiene and infectious diseases (Mikrobik ve Bulaşıcı Hastalıklar) epidemiology (epidemiyoloji), parasitology (asalak) ve tropical diseases (tropikal hastalıklar) Bu alanlardan birini seçen öğrenci mezuniyeti sonrası sınava tabii tutulur ve bu sınavı geçen öğrenciler mezun olmuş olur. Eğitimin sonunda öğrencilere “Doctor of Medicine” derecesi verilir.
Eğitime her yılın Şubat ayında başlanır. Şubat ayının ikinci haftası pazartesi günü hazırlık eğitimi başlar ve Haziran ayı başında sona erer. Haziran ayındaki sınavlar neticesinde yaz tatiline çıkılır. Bir sonraki dönem Eylül ayı ikinci-üçüncü haftası başlar ve Aralık sonuna kadar devam eder. Hazırlığı bitiren öğrenci şubat ayında lisans eğitimine başlar.Eğitim dili 1997′den beri İngilizce olarak belirlenmiştir. Başvuracak adayların İngilizce bilgilerini belgelendirmeleri istenir. İngilizcesi yetersiz adaylar için yeterli sayıda öğrenciye ulaşılabildiği takdirde hazırlık sınıfları açılmaktadır.
Üniversite Eğitim Ücretleri


PLEVEN TIP ÜNİVERSİTESİ

Bölümler

Hazırlık
(Bulgarca)

Lisans
(Bulgarca)

Mastır
(Buılgarca)

Hazırlık
(İngilizce)

Lisans
(İngilizce)

Mastır
(İngilizce)

Tıp Fakültesi

 

3.100 €

 

5.500 €

 

5.000 €

 

3.100 €

 

5.500 €

 

5.000 €

Medikal rehabilitasyon ve Ergoterapi

 

3.100 €

 

3.100 €

 

 

 

 


 

 

 
Plovdiv Üniversitesi

Plovdiv Üniversitesi

  • Güney Bulgaristan'ın en büyük ünivesitesi ve ülkede ikinci büyük okul olan Plovdiv Üniversitesi 1961 kurulmuş olup 40'ın üzerinde alanda eğitim vermekte. Üniversitede 900'den fazla öğretim görevlisi (bunların 30'u profesör, 160 doçent, 360 asistan) çalışıyor. Okulun 9 fakultesinde 8000 devamlı, 5000 açık öğretim gören öğrenci bulunuyor.

Plovdiv(Filibe) Tıp Üniversitesi

Plovdiv(Filibe) Tıp Üniversitesi

 

  • 1945 yılında kurulan Plovdiv Tıp Üniversitesi Tıp, Diş ve Eczacılık, Sağlık hizmetleri ve yardımcı sağlık personeli dallarında eğitim vermekte. Avrupa standartlarında gerekli olan bütün fakultelere sahip olan üniversite, öğrencilerine ülkenin en geniş ve modern tedavi, araştırma ve eğitim donanımlı, hastane merkezi olan St. Gerorgi Üniversite Hastanesinde öğretim vermektedir.

 

Ruse Üniversitesi

Ruse Üniversitesi

 

  • RUSE ”ANGEL KINÇEV” ÜNİVERSİTESİ bir devlet üniversitesidir. Üniversitede ön lisans, lisans, mastır ve doktora düzeyinde eğitim verilmektedir ve Bulgar öğrencilerin dışında 15 farklı ülkeden gelen öğrenciler de eğitim almaktadır. Ruse ve Ruse Üniversitesi öğrencilerin rahat yaşamalar ve ortama uyum sağlamaları için birçok öğretim ve yaşam imkânları sunmaktadır.

Sofya Teknik Üniversitesi

Sofya Teknik Üniversitesi

 

  • Sofya Teknik Üniversitesi, Mühendislik alanında eğitim veren Bulgaristan'ın en büyük üniversitesidir. 60 yıllık tecrübesi ile Bulgaristan'ın ekonomisine katkıda bulunan 75.000 fazla uzmana eğitim verdi, aynı zamanda ülkenin diğer üniversitelerinde öğretmenlik yapan öğretim görevlileri yetiştirdi. Öğrencileri ve eğitim görevlilileri Siemens, Ericcson, Microsoft, Daimler-Crysler gibi yabancı şirketler ile ortak bilimsel araştırmalar yapmaktadır.

 

Sofya Lüben Karavelov Üniversitesi

Sofya Lüben Karavelov Üniversitesi

 

  • Sofya Lyuben Karavelov Yüksek İnşaat Okulu uzun yıllar inşaat alanında egitim vermekde olan köklü bir üniversitedir.Bulgaristan eğitim sisteminde inşaat ve mimarlık alanında çağdas seviyede eğitim imkanları sunabilen okullardan biridir.Bulgaristan acısından önemi büyük olan üniversiteden 5100 mezunu ile yaklasık 300 yabancı öğrenci mezun vererek uluslararası alanda bilinen bir okul olma yolundadır.

Sofya Uluslararası Ekonomi Üniversitesi

Sofya Uluslararası Ekonomi Üniversitesi

 

  • 80 yıllık bir tarihi geçmişi vardır. 1920 yılında kurulan üniversite Avrupa'nın en önemli üniversiteleri ile is birliği içerisinde çalışmaktadır. Ekonomi ve İşletme bölümlerinde dünya standartlarında eğitim veren bir okuldur.

 


Sofya Tıp Üniversitesi

Sofya Tıp Üniversitesi

 

  • Bulgaristan’ın en eski tıp öğretim müessesesi olan Sofya Tıp Üniversitesi Avrupa Standartlarında eğitim veren, bilim araştırmaları gerçekleştiren ve Avrupa’nın önemli tedavi merkezlerinden biridir.

 


Yeni Bulgaristan Üniversitesi

Yeni Bulgaristan Üniversitesi

 

  • Tamamlanmış bir başvuru formu Akademik transcript ile birlikte diploma (Türkiye tarafından tanınacak, İngilizce ve Bulgarca çevirileri olacak ve Bulgaristan elçiliğince tanınacak) Doktora öğrencileri için master diplomasının Bulgaristan Eğitim Bakanlığı’ndan denklik onayı

 


Varna Ekonomi Üniversitesi

Varna Ekonomi Üniversitesi

 

  • Varna Ekonomi Üniversitesi ZVOnun bilim ve kültür gereksinimlerini bir veya birden fazla dalda karşılayan 17/3 kanunununa uygun olarak devlet yüksek eğitim veren (Üniversite) okul kategorisindedir. Ekonomi Üniversitesinde eğitim süreci 17 bölüm ve iki ayrı eğitim seçeneği devamlı ve dışarıdan eğitim olarak gerçekleştirilir. 87 yıllık geçmişe sahip üniversite 50 000 spesyalist ve 60 ayrı ülkeden yabancı öğrenci yetiştirmiştir.