Yurtdışında Tıp Eğitimi
Bosna Hersek 'de Eğitim
Ukrayna 'da Eğitimi
Bulgaristan 'da Eğitim
Belarus 'da Eğitim
Azerbaycan 'da Eğitim
Çek Cumhuriyeti 'nde Eğitimi
Kazakistan 'da Eğitim
Polonya 'da Eğitim
Hırvatistan 'da Eğitim
Sırbistanda 'da Eğitim
Kosova 'da Eğitim
Rusya 'da Eğitim
Romanya 'da Eğitim
Moldova 'da Eğitimi
Makedonya 'da Eğitim
Gürcistan 'da Eğitim
Avusturya 'de Eğitim
Letonya 'da Eğitim
Litvanya 'da Eğitim
Yunanistan 'da Eğitim
Kırgızistan 'da Eğitim

Novgorod Devlet Üniversitesi

Velikiy Novgorod tarihi cazibesini muhafaza eden Rusya’nın en eski şehirlerinden bir tanesidir. 11 yüzyıldan bu yana Velikiy Novgorod kitap kültürünün ve eğitimin merkezidir. Kitap ve bilim  sevgisini aşılayan eski Rus edebiyatının ilk eserleri bu şehirde basılmıştır. Velikiy Novgorod, St. Petersburg’dan 150 km. uzaklıktadır, nüfusu 350 000 dir.
1932’de kurulan Novgorod Devlet Üniversitesi, Novgorod prensi Yaroslav Mudrıy adını taşıyor. Bu tarihi şahsın aydınlatıcı misyonunu devam ettirerek üniversite bireyin, toplumun ve ülkenin iyiliği için Rus eğitim sisteminin çok yönlü gelişmesini amaçlamaktadır. Avrupa Üniversiteler Birliğinin (European University Association) verilerine göre Novgorod Devlet Üniversitesi Rusya’nın yüzü aşkın devlet üniversitesi arasında ilk ona girmektedir. Üniversite birçok uluslar arası ödüle laik görülmüştür, bulunduğu bölgenin önde gelen eğitim, ilim ve kültürel merkezdir.
Novgorod State Üniversitesi bünyesinde 4 enstitü, Tarım ve Doğal kaynaklar Akademisi, 4 fakülte ve 5 kolej bulunmaktadır. Üniversitenin 23 fakültesinde yüksek lisans dalları da dâhil 60tan fazla tıbbi, mühendislik, teknik, iktisadi ve sosyal bilim dallarında eğitim verilmektedir.Novgorod Devlet Üniversitesinde Bilgi Teknolojileri Merkezi, İşletme Merkezi, uygulamalı-deney laboratuarı kurulmuştur ve başarı ile çalışmalarını sürdürmektedir, öğrenciler tercih ettikleri bilimsel ve teknolojik konularda deney ve uygulamalarını bu merkezlerde yapabilmekteler.
Üniversite modern çağın en yüksek bilişim teknolojik taleplerine uygun şekilde donatılmıştır:Bilgisayar teknolojileri bölümü üniversitenin lider bölümlerinden biridir. Eğitim programlarının çoğu, IT – endüstrisinin dünya liderleri: IBM (IBM Scholar Program), Cisco Systems (Cisco Networking Academy), Sun Microsystems (Sun Java Academy), Microsoft (Microsoft Academic and School Agreement) ile ortaklaşa girdikleri eğitim programları çerçevesinde hazırlanmıştır. 
Novgorod Devlet Üniversitesi Asya, Afrika, Güney Amerika, Arap ve Avrupa ülkelerinde popülerdir. Üniversitede dünyanın değişik ülkelerinden gelen 20 000 in üzerinde öğrenci okumaktadır.
Tüm Rusya Federasyonu üniversitelerden mezun öğrenciler  uzmanlık alanı ile kazandığı derecesini gösteren  devlet diplomasına sahip olur. Üniversite buna ek olarak, Bolonya Konvansyonu’nu imzalayan 45 Avrupa ülkelerinde geçerli Avrupa Eki’ni de verir.BÖLÜMLER

Yönetim 
Ticaret
Ekonomik ve Yönetim
Finans ve Kredi
Muhasebe, Analiz ve hesapların kontrolü
Personel Yönetimi
İstatistik
Hukuk
Gazetecilik
Barınma ve iş amaçlı konut yapımı
Şehircilik ve İmarcılık
Tasarım
Uygulamalı Matematik ve Enformasyon
Bilgisayar Programcılığı ve Otomasyon Sistemleri
Elektronik ve Mikroelektronik
Mikroelektronik ve Transistor Cihazlar
Radyo ve Teknik
Radyo İletişim
İletişim Sistemleri dersi dahil Elektronik araçların tasarımı ve teknolojisi
Radyo-Fizik ve Elektronik
Tıp ve Biyolojide teknik uygulamaları
Makine Sanayiinde Teknoloji
Маkine ve metal preslenme teknolojisi
Makine Sanayiinde Otomasyon, Teknoloji ve Donanım
Меkanik
Araba ve Otomotiv
Isı ve Enerji Mühendisliği
Tarımcılıkta Меkanizmalar
Tarımcılık ve Tarım ürünleri
Tarımbilim
Ormancılık
Veterinerlik
Маtematik
Fizik
Kimya
Biyoloji
Ekoloji
Coğrafya
Felsefe
Tarih
Psikoloji
Konuşma terapi
Pedagoji ve Psikoloji
Pedagoji ve İlk Okul öğretim metotları
Güzel Sanatlar
Filoloji
Dilbilim ve milletler arası iletişim
El sanatlar teknolojisi
Girişimcilik ve Teknoloji
Moda Tasarımı
Mimarlık
Mimari Çevre tasarımı
Tıp (Pratisyen hekimlik)
Diş Hekimliği
Eczacılık

 
Moskova Devlet Üniversitesi

Moskova Devlet Üniversitesi

 

  • Saratov Devlet Tip Üniversitesi Rusya'nin en eski üniversitelerinden biridir.1909 yilinda kurulmuştur.10 yildir 19 u aşkin ülken ögrenciye egitim vermektedir.Imparator Nikolay üniversitesi 1923 yilinin ekim ayindan itibaren N.G. Çerneşevskiy adini taşiyan Saratov Devlet Üniversitesi olarak degiştirmiştir.


Nizhny Novgorod Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği Devlet Üniversites

Nizhny Novgorod Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği Devlet Üniversitesi

  • Nijniy Novgorod Mimarlik ve Inşaat Mühendisligi Devlet Üniversitesi 1930 yilinda kurulmuştur.Rusya’nin en iyi 100 üniversitesi arasinda yapilan  Avrupa Kalitesi Yarişmasini 2004 ve 2005 yillarinda Nizhny Novgorod Mimarlik ve Inşaat Mühendisligi Devlet Üniversitesi kazanmiştir.


Novgorod Devlet Üniversitesi

Novgorod Devlet Üniversitesi

 

  • Velikiy Novgorod tarihi cazibesini muhafaza eden Rusya’nin en eski şehirlerinden bir tanesidir. 11 yüzyildan bu yana Velikiy Novgorod kitap kültürünün ve egitimin merkezidir. Kitap ve bilim  sevgisini aşilayan eski Rus edebiyatinin ilk eserleri bu şehirde basilmiştir. Velikiy Novgorod, St. Petersburg’dan 150 km. uzakliktadir, nüfusu 350 000 dir.

 

Rusya Devlet Tıp Universitesi

Rusya Devlet Tıp Universitesi

 

  • Rusya Devlet Tip Üniversitesi   ( Moskova Devlet Tip Üniversitesi) Rusya’nin en eski tip üniversitelerinden biridir.Moskova Tip Üniversitesi dünyanin ve Rusya’nin önde gelen çok   iyi tip egitimi veren prestijli ve saygin üniversitelerinden biridir.


Ryazan Devlet Tıp Üniversitesi

Ryazan Devlet Tıp Üniversitesi

 

  • Tip dalinda ilk Nobel ödülünü alan kişi I.P.Pavlov'un adi dogup büyüdügü ve çalişmalarina başladigi Ryazan şehrindeki Tip Devlet Üniversitesine verilmiştir. Ryazan şehri Moskova'dan 150 km. uzaklikta bulunuyor, nüfusu yaklaşik bir milyon kişidir. Ryazan Tip Devlet Üniversitesi, Üçüncü Moskova Tip Devlet Enstitüsü olarak 1950 yilinda kurulmuştur.


Saratov Devlet Tıp Üniversitesi

Saratov Devlet Tıp Üniversitesi

 

  • Tip dalinda ilk Nobel ödülünü alan kişi I.P.Pavlov'un adi dogup büyüdügü ve çalişmalarina başladigi Ryazan şehrindeki Tip Devlet Üniversitesine verilmiştir. Ryazan şehri Moskova'dan 150 km. uzaklikta bulunuyor, nüfusu yaklaşik bir milyon kişidir. Ryazan Tip Devlet Üniversitesi, Üçüncü Moskova Tip Devlet Enstitüsü olarak 1950 yilinda kurulmuştur.


St. Petersburg Devlet Üniversitesi

St. Petersburg Devlet Üniversitesi

 

  • Ekonomi Bilimleri Saint-Petersburg Devlet Üniversitesinde 1819'dan beri egitim vermektedir. 19. Ve 20. Yy.larda Ekonomi Bilimleri Prof. M.A. Balugyancki, the first Rector of SPbSU, professors M. Tugan-Baranovski, U. Yanson, A. Kaufman, N. Kondrat'ev, S. Solntsev, Y. Rozenfeld. Isimli bilim adamlari tarafindan teşvik edilmiştir.


St. Petersburg Sivil Havacılık Devlet Üniversitesi

St. Petersburg Sivil Havacılık Devlet Üniversitesi

 

  • 1909 yilinda kurulan St. Petersburg Sivil Havacilik Devlet Üniversitesi, pilotlarin ilk uçuşlarindan itibaren havaciligin her alani için gereken elemanlari: pilot, seyrüseferci, hava teknisyenleri, hava alani ve hava nakliye mühendisleri, havadan ticaretin ve hava kurumlarinin finansal yöneticileri; havada emniyet uzmanlari v.s. egitiyor.

 

Taganrog Devlet Teknoloji Üniversitesi

Taganrog Devlet Teknoloji Üniversitesi

 

  • Taganrog Rusya'nin güneyinde Azak Denizi kenarinda ticari bir liman şehiridir. Moskova'ya uzakligi 1200 km civarindadir.500.000 e yakin nüfusu vardir.Tambov Teknik Devlet Üniversitesi

Tambov Teknik Devlet Üniversitesi

 

  • Tambov, Rusya'nin Avrupa kisminin merkez bölgesinde yer alip Moskova'dan 450 km uzakliktadir; nüfusu 350 bin civarindadir, nüfusun % 10'nu üniversite ögrencileri oluşturmaktadir. Tambov Teknik Devlet Üniversitesi Tambov'da bulunan onlarca devlet üniversiteleri ve başka Rus üniversitelerin şubeleri arasinda liderdir.